GeriKağan Kocatepe Doğum kontrol hapları ne kadar süre kullanılmalı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğum kontrol hapları ne kadar süre kullanılmalı?

"Antidepresan kullanırken hamile kalmak sakıncalı mı? Adet sancılarının bir çözümü var mı?... Jinekolog Dr. Kağan Kocatepe sorularınız cevaplıyor."

3 aylık evli bir bayanım. İlişkiye girmekten çok korktuğum için bugüne kadar bekledik ve daha yeni birlikte olduk. O anda çok acı hissettim ama kan gelmedi. Ertesi gün tam adet denemez ama biraz kanamam oldu ve devam etti. Sizce bu durum neyin göstergesi?

İlk ilişki yaşandığı anda kanama olmaması ve ertesi gün az miktarda kanama olması sık rastladığımız bir durumdur. Adet kanaması olarak değerlendirdiğiniz kanama muhtemelen kızlık zarının yırtılmasına bağlı oluşan ve gecikmiş olarak gelmiş bir kanamadır.

Tatil hastalığıma denk geldiği için Eczacı arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine "Primolut-n" adlı geciktiriciyi kullandım. Benim sorunum 2. ay olmam gereken tarihte regl olamamak. Sizce bir sorun oluşmuş mudur? Telaşlanmalı mıyım yoksa normal bir durum mu ?

Geciktirici olarak kullanılan ilaçların bırakılmasından sonra ortaya çıkan adet kanaması alışkın olunandan daha az veya fazla olabilir. Ancak bu bıraktıktan sonraki kanama için geçerli. Bundan sonraki kanamaların farklı olması durumunda bunun altında daha farklı bir neden aramak gerekir ancak geciktiricilerin kalıcı hormonal dengesizlik yaratması mümkün değildir. Bu açıdan endişelenmenize gerek yok.

21 yaşındayım ve 1haftadır ilişkiye giriyorum ancak ilşki sırasında bazen kasıklarımda cok yoğun bir ağrı hissediyorum ve otomatikmen kendimi geri çekiyorum. Erkek arkadaşım ile ilişkim bittiğinde ağrım geçiyor. Ancak öyle her dakika olmuyor. Sizce bir uzmana görünmeli miyim?

İlk ilişkilerin zaman zaman ağrı vermesi cinsel deneyimin ilk aylarında sıklıkla yaşanan bir durumdur ve doğaldır. Zamanla cinsel yaşama adapte oldukça ve kendinizi kasmayı bıraktıkça, ilişki esnasındaki ağrı ve sancılarınız da azalacaktır.

Geçen ay adet gördüm ve 15 gün kadar sonra idrarımı yaparken beyaz peynirimsi büyük bir parça düştü. Sonrasında genital bölgemde yanma ve kaşıntı başladı. Adetim gecikti. Ellerim-ayaklarım arada üşüyor, belim ağrıyor üstelik midem bulanıyor. Adet olacak gibiyim ama olmadım acaba nedeni nedir?

Bahsettiğiniz beyaz renkli akıntı kadınların yazın sık yaşadığı sorunlardan biri olan mantar enfeksiyonunun belirtisi. Adet gecikmesi şikayeti ise yine yazın sık yaşanan sorunlardan biri olmakla beraber bu belirti için doktor muayenesinden geçmenizde fayda olabilir.

3 yıllık evli bir bayanım. Evlendiğimiz günden beri doğum kontrol hapı, 5 aydır da antidepresan ilacı kullanıyorum. Antidepresan ilaçlar kullanırken hamile kalmak bebeğe zarar vereceği açısından sakıncalıymış. İlacı bıraktıktan ne kadar sonra hamile kalmam doğru olur?

Gebeliğin özellikle ilk 10 haftalık döneminde bebeğin organ gelişimi söz konusu olduğundan tıbbi durum elverdiği ölçüde ilaçların belli bir süre kesilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Antidepresan ilaçlar vücutta birikici özelliklere sahip olmadıklarından bu ilacı bıraktıktan sonraki ayda korunmayı da bırakmanızda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

37 yaşındayım.Endometriozis hastası olduğum söylendi. 6 ay ilaç tedavisi gördüm fakat sonuç vermedi. Laparoskopi ile yapışıklıklar temizlendi. Yine agrılarım çok yoğun devam ediyor acaba yeni bir hamilelik iyileşmem için sonuç olur mu?

Endometriyozis durumunda gebe kalıp doğum yapmak tedaviye oldukça olumlu etkiler yapmakla beraber, endometriyozis durumunun gebe kalamama sorunu da yaratabileceğini unutmamalı ve yaşınız gereği eğer belli bir süre sonunda gebelik gerçekleşmezse tedaviye gebelik oluşturmak amacıyla doktorunuza başvurmalısınız.

2 yıllık evliyim. Evlendikten 6 ay sonra doğum kontrol iğnesi yaptırmaya başladım. Adetlerim baya gecikti, hamile de değilim. Jinekelojik muayenede bunu nasıl anlarlar, ne tür testler gerekir?

Doğum kontrol iğneleri birçok kadında adet düzensizliği yapar ve bu düzensizlik ilaç bırakıldıktan sonra da aylar boyu devam edebilir. Doktorunuz sizi diğer muhtemel adet düzensizliği nedenleri açısından inceleyecek ve nihayetinde sebep kullanılan bu iğneler olarak belirlendiğinde size ilaçların bu olumsuz etkilerinin geçmesi için beklemeniz önerilecektir.

24 yaşında, 2 aylık evli bir bayanım. Adet düzensizliklerim olduğu için geçen ay eşimle doktora gittik. Polikistikover teşhisi konuldu. İlişkiye girmemizi ve bir ay sonra kanda gebelik testi yaptırmamızı söyledi. Test negatif çıktı ve günde 3 kez almak suretiyle "Farlutal" kullanmaya başladım. Bu hapı kullanırken hamiel kalmak bebek için sakıncalı mı?

Farlutal kullanmaktayken gebelik oluşumu elbette mümkündür. Zira bu ilaç gebelikten korumaz ancak zaten gebelik testi yaptırdım diyorsunuz. Bu durumda bu ilacın kısa kullanımı süresince gebelik yeni oluşsa bile bebeğinizin bu ilaçtan olumsuz etkilenmesi ihtimal dışında görülüyor.

Doğum kontrol haplarını kullanmanın sınırı var mı? Kısırlığa yol açtığı doğru mu?

Doğum kontrol hapları kısırlığa neden olmazlar ancak son yapılan çalışmalar 8-10 seneden daha uzun süreli kullanıldıkları taktirde bu ilaçların meme kanseri oluşumunu hızlandırabileceğini gösteriyor. Bu nedenle bu süreden daha uzun hap kullanılmasını önermiyoruz.

Eşimle adetimin son günü sürtünmeyle ilişki yaşadım ama meni vajinamin üstüne boşaldı. Hemen gidip sabunla yıkadım. 2-3 dakika sonra tekrar kanama oldu. Acaba hamile kalır mıyım?

Dışa boşalmalarda hamile kalma olasılığı az da olsa vardır ve bu nedenle adet gecikmesi olursa gebelik testi yaptırmalısınız.

16 yaşındayım ve vajinamdan uzun süredir kötü koku geliyor. Her gün düzenli olarak duş alsamda kokunun önüne geçemiyorum. Cinsel ilişki sonrası çok daha yoğunlaşıyor. Tedavisi var mı? Bu durumdan nasıl kurtulabilirim acaba?

Vajinadan kötü koku gelmesinin en önemli nedeni vajinadaki enfeksiyonlardır ve bu enfeksiyonlar birkaç çeşit olduğundan etkenin belirlenmesi ve doğru tedavinin yapılabilmesi için doktora gitmek gerekir.

Nişanlımın adetleri çok ağrılı geçiyor ve sürekli ağrı kesici alıyor. Ama tesiri kısa sürüyor. Daha etkili biz çözüm yok mu?

Adet sancısı henüz doğum yapmamış genç bayanlarda sık görülen bir durumdur ve en etkili tedavi yöntemi doktor önerisine göre başlanan doğum kontrol haplarıdır.

Hamilelik, testlerde en erken ne zaman belli olur?

Hamilelik beklenen adetten birkaç gün önce kan gebelik testiyle, gecikmeden üç gün sonra idrar testiyle ve gecikmeden beş gün sonra ultrasonografiyle belli olur. Ancak bu süreler ortalama süreler olup kişiden kişiye değişebilir.

28 yaşındayım ve 3 aylık evliyim. Evlendikten 1-2 hafta sonra koyu çikolata renkli akıntım gelmeye başladı. 2,5 aydır da her gün devam ediyor. Evlenmeden önce bu tarz problemler hiç yaşamadım. Acaba kullandığım doğum kontrol hapının etkisi mi?

Doğum kontrol hapı kullanımı akıntıya neden olmaz. Akıntıların en sık görülen nedeni fizyolojik akıntı dediğimiz yapısal olarak normal olan akıntılardır. Diğer sık görülen nedenleri ise vajinadaki enfeksiyon ve rahim ağzı yarası gibi sorunlardır.

Bakire olan kişilerin doğum kontrol hapı kulanması doğru mu?

Doğum kontrol hapları en sık gebelikten korunmak ve adet düzenini sağlamak için kullanılırlar. Bakire ve cinsel yaşamı olmayan bir kızın gebelikten korunmaya ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum.

Yaklaşık 10 gündür sol arka ve ön boşluğumda şiddetli ağrı hissediyorum. Adetim de normalinden daha uzun sürdü. Sorun nedir?

Muayene olmanız gerekiyor zira adet düzensizliğinin yüzlerce sebebi olabilir ve gerçek neden ancak muayene sonrasında anlaşılabilir.

Hamilelikte 3.ayımı bitirdim. Doktorum kullandığım vitamin haplarını artık kullanmamın gereksiz olduğunu söyledi. Ama ben bu durumu sindiremedim, bana ve bebeğime bir zararı var mı? Kullanmaya devam etmeli miyim?

Gebeliğe uygun bileşimi olan vitamin haplarının kullanımının bebek üzerinde olumsuz bir etkisi olması mümkün değildir.

Yumurta oluşumu, tüplerin açık olup olmadığı ultrasonla anlaşılır mı?

Adetleriniz düzenli ve hormon testleriniz normalse bu yumurta oluşumunuzun olduğunu kanıtlamaz ama çok yüksek olasılıkla yumurtlamanızın normal olduğunu gösterir. Tüplerin açık olup olmadığı ise ancak HSG adı verilen ilaçlı rahim filminde belli olur.

28 yaşında bir bayanım. 3 ay önce 8 cm büyüküğünde içi yağ ve kıldan oluşan bir kist aldırdım. Ne kadar süre sonra çocuk sahibi olabilirim?

Dermoid kist adını verdiğimiz kistlerin ameliyatından 4 ay sonra gittiğiniz kontrolde problem saptanmadığın da gebe kalma çalışmalarına başlamanızda bir sakınca yoktur.

2 yıllık evli bir bayan olmama rağmen bugüne kadar hiç korunmadım, hamile de kalmadım. 9 ay önce dış gebelik ameliyatı geçirdim. Adetimde de düzensizlikler var. Sizce ne yapmalıyım?

Dış gebelik ameliyatına bağlı olarak tüplerinizde bir sorun olup olmadığının ilaçlı rahim filmi ile kontrolü yapılmalı. Bu tür ameliyatlarda tüplerden biri çoğu durumda zaten alınmış oluyor ve diğerinin durumunun araştırılması bu nedenle son derece önemli.

Kan testinde Beta HCG'nin 36.50 çıkması neye işarettir?

Bu testin sonucuna göre gebelik var ancak gebeliğin sağlıklı olup olmadığı birkaç gün sonra tekrarlandığında değerin uygun bir şekilde yükseldiğinin ve birkaç gün sonra da gebelik kesesinin ultrasonda gözlemlenmesiyle anlaşılabilir.
False