GeriKağan Kocatepe Çocuk sahibi olmak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuk sahibi olmak

"Doğum kontrol hapları sivilcelenmeyi giderir mi? Kürtaj sayısı arttıkça bebek sagibi olma şansı azalır mı? Jinekoloğumuz sorularınızı yanıtlıyor!"

1- Adet gününden kaç gün sonra bayanlarda yumurtlama dönemi oluyor?

2- 35 yaşındayım ve hamile kalmak istiyorum. Henüz 2 aydır deniyoruz ama bu sürede adetlerim 3 gün sürüyor ve kanamam az geliyor. Adet başlangıçlarım arasında 27 gün var. Acaba bu süre normal midir?

Adet döngüsü yani adet kanamasının ilk gününden diğer adet kanamasının ilk gününe kadar geçen süre ortalama 28 gündür ve yumurtlama 14. gün olur. Hamilelik oluşumu için en elverişli günler kanamanın ilk gününden itibaren sayılınca 10-16. günler arasıdır. Bu, adet döngüsü daha uzun ise örneğin 30 gün ise 12-18. günler, daha kısa örneğin 26 gün ise 8-14. günler arasıdır.

Doğum kontrol haplarının cilt üzerinde olumlu etkileri olduğunu okumuştum. Ciltteki lekeleri giderici etkisi varmış. Acaba bu ne kadar doğru veya doğruluk payı var mı?

Doğum kontrol hapları ciltteki sivilcelenmeyi giderebilirler ancak ciltte aksine lekelenmelere neden olabilirler.

Genital bölgemde kaşıntı başladı. Sebamed genital bölge şampuanını kullandım ama fazla bir faydasını görmedim. Bana ne tavsiye edersiniz?

Muhtemel bir mantar enfeksiyonu veya bölgesel bir alerji söz konusu elbette yapmanız gereken muayene olmak.

4 yıl önce kürtaj olmuştum. Şu an yine hamileyim ama nişanlıyım ve evlenene kadar bir bebek yapmayı planlamamıştık. İkinci kez kürtaj olmayı düşünüyorum. İkinci kürtajdan sonra bir daha anne olma ihtimalim olur mu?

Kürtaj sayısı arttıkça ve özellikle üçten fazla olduğunda rahim içinde kalıcı hasarlara neden olabilir. Bundan sonra çok iyi korunmalısınız.

Ben hormonal bozukluk nedeniyle Diane 35 kullanıyorum. Evlendiğimden beri de bunu doğum kontrol hapı olarak kullanıyorum. Fakat geçenlerde duyduğuma göre bu hapın doğum kontrolünde bir etkisi yokmuş. Doğru mudur?

Bahsettiğiniz ilaç aynı zamanda güçlü bir doğum kontrol yöntemidir.

18 yaşındayım, adetim düzenli fakat adet olduğum ilk gün çok sancım oluyor ve iğne yaptırmadan geçmiyor. Adetim bitene kadar yine sancım oluyor. Ağrılardan kurtulmak için ne yapmam gerekiyor?

Adet sancısını gidermede en etkili yöntemlerden biri de doktor önerisine göre kullanılan doğum kontrol haplarıdır.

HSG filminin tedavi edici yönü var mı? Tıkanıklık açmaktan başka tüpleri ve rahmi temizleme özelliği bulunuyor mu?

Evet ilaçlı rahim filmi çekilmesi esnasında rahim içine basınçla verilen sıvı tüplerdeki tıkanıklıkları açabilmektedir.

Primolut kullanan bir bayan ilacı kestikten kaç gün sonra adet görür?

Bu ilaç bittikten sonra eğer yeterince (en az beş gün) kullanıldıysa 2-7 gün arasında adet kanaması başlamalıdır, eğer kanama gerçekleşmezse gebelik veya hormonal bir sorun söz konusu olabilir.

Op. Dr. Kağan Kocatepe'nin sitesini ziyaret etmek için tıklayın.

False