Botulinum Toksin Nedir?

Hepimiz aynaya baktığımızda kendimizi genç ve güzel hissetmek isteriz. Zamanla yüzümüzde ortaya çıkan kırışıklıklar kendimizi yaşlı olarak hissetmemizde büyük rol oynamaktadır.

Haberin Devamı

Bu kırışıklıkların oluşmasındaki en önemli pay günlük hayatımızda sıkça kullandığımız mimik kaslarına aittir. Botulinum Toksin’de bu kasların neden olduğu kırışıklıkların azaltılmasında ve engellemesinde sıklıkla kullanılan etkili bir estetik yöntemdir.

Botulinum Toksin Nedir?

Clostridium Botulinum bilinenin aksine “yılan zehiri” değildir. Labaratuvar şartlarında Clostridium botulinum adlı bir bakteriden elde edilen bir toksindir. Çeşitli tıp alanlarında kullanılan toksinin kırışıklıklar üzerine olan etkisi, migren tedavisi amacıyla uygulanan hastalarda ortaya çıkan sonuçlar sayesinde keşfedilmiştir. Hastalar uygulamadan sonra aynı zamanda alın bölgelerindeki kırışıklıklarının da azaldığını ifade etmişlerdir. Bu etkinin keşfi sonrasında Botulinum Toksini estetik dünyasında yüzdeki kırışıklıkları azaltmak/ortadan kaldırmak amacıyla yoğun bir şekilde kullanılmaya başlamıştır.
Dünya istatistiklerine göre antiaging amaçla uygulanan en popüler kozmetik tedavi yöntemidir. Aynı zamanda hasta memnuniyetinin en yüksek olduğu, sonuçların en kısa sürede ortaya çıktığı ameliyatsız estetik uygulamaların başında gelmektedir.

Haberin Devamı

Uygulama Nasıl Yapılır?

Kırışıklıkları oluşturan hareketlerden sorumlu yüz kaslarına çok az miktarda, ince uçlu özel enjektörler yardımıyla Botulinum Toksin uygulanır.

Uygulama İşlemi Ne Kadar Sürer?

Ortalama 10 dakikadır.

Etkisini Nasıl Gösterir?

Sinir ve kas arasındaki iletişimi engeller. Bu sayede uygulandığı kaslarda gevşemeye ve kasların üzerinde kırışıklılarda düzleşmeye neden olur.

Botulinum Toksin Ağrılı Bir İşlem midir?

Uygulama esnasında minimal, tolere edilebilecek düzeyde ağrı hissedilebilir. Bu ağrı işlem öncesi uygulanabilecek lokal anestezik kremlerle daha da hafifletilebilir.

Botulinum Toksin Nedir

Kullanım Alanları

  • Kaş Arası Uygulaması
  • Alın Uygulaması
  • Göz Kenarı (Kaz ayakları) Uygulaması
  • Ağız Çevresi
  • Çene Uygulaması
  • Boyun Uygulamaları
  • Masseter Kası

Ayrıca klasik kullanım alanlarının yanı sıra boyun, dudak üstü, dekolte ve yanak bölgesindeki ince kırışıklıklara da uygulanmaktadır.

Haberin Devamı

Kaş Şekillendirmede Kullanılabilir mi?

Kalkık, asimetrik ve düz kaş yapısı kişinin isteğine göre uygun yerlere yapılan enjeksiyonlarla yeniden şekillendirilebilir. Kaş uçlarını kaldırmak için de kullanılabilir.

Etkisi Ne Zaman Başlar? Ne Kadar Sürer?

Uygulamayı takiben 2. gün etkileri ortaya çıkmaya başlar. 15. gün net etkisini gösterir. Etkinliği 4-6 ay devam eder.

İşleminin Herhangi Bir Yan Etkisi var mıdır?

Enjeksiyon yapılan noktalarda kırmızılık, hafif şişlikler ve morarma görülebilir. Çok nadir geçici bir baş ağrısı ortaya çıkabilmektedir. Bu durumlar da kısa süre içerisinde ve kendiliğinden geçmektedir.

Botulinum Toksin Nedir

Yüzüm Maske gibi İfadesiz ve Donuk Olur mu?

Haberin Devamı

Botulinum Toksin uygulaması alanında uzman doktorlar tarafından doğru noktalara ve yüz ifadenizi bozmayacak ölçüde yapıldığında böyle bir sorun yaşamazsınız.

Botulinum Toksin Yaptırmadan Önce Dikkat Etmem Geren Bir Şey Var mı?

Uygulama öncesinde alkollü içecekler tüketilmemeli, en az üç gün öncesinden; ginko biloba, kan sulandırıcı ilaçlar, yeşil çay, aspirin ve non-steroid antiinflamatuvar (romatizmal) ilaçlar kesilmelidir.

Uygulama Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyim?

Uygulama sonrasında en az dört saat boyunca yatar konuma gelmemek ve öne-aşağıya eğilmemek gerekir. 24 saat süresince sıcak su ile duş, sauna, yüzme ve egzersizden kaçınılması tavsiye edilir.

Haberin Devamı

Etkisi Geçtiğinde Önceki Halime Göre Daha Kötü Olur muyum?

İşlem sonrası ortaya çıkan daha parlak, gergin ve kırışıksız görünüme alışan kişiler işlemin etkisi geçtiğinde böyle düşünmeye başlayabilirler. Fakat uygulama öncesinden daha kötü bir görünüm ortaya çıkmaz.

Botulinum Toksin Nedir

Bir Kere Yaptırınca Sürekli Yaptırmak mı Gerekir?

Hayır. İşlemin ortaya çıkarmış olduğu olumlu görüntünün devam etmesi isteniyorsa 6 ayda veya yılda bir uygulama tekrarlanabilir.

Herkese Botulinum Toksin Uygulanabilir mi?

Nöromusküler rahatsızlıkları olan kişilerde, uygulama yapılacak bölgede deri hastalıkları olan kişilerde, hamile veya emziren kadınlarda uygulanmamalıdır.

El ve Koltuk Altı Aşırı Terlemesinde Faydası Var mı?

Haberin Devamı

Aşırı terlemede Botulinum Toksin uygulaması ile oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Burada enjeksiyon kırışıklıkları gidermedeki gibi kaslar yerine ter bezlerine gelen uyarıyı azaltmak amacıyla cilde uygulanmaktadır. Zamanında yapılan tekrarlar tedavinin etkinliğini arttırır. Ter bezlerini çalıştıran sinirlerin faaliyetlerini azaltarak terlemeyi azaltır. Etkisi ortalama 6 ay kadar devam eder. Bu durum kişinin sosyal ve psikolojik yaşantısına da olumlu şekilde yansır.

Botulinum Toksin’inin farklı markaları var mı?

Ülkemizde Botox (BTX-A, Allergan, Irvine, ABD) ve Dysport (BTX-A, Ipsen Ltd., Maiden-head, İngiltere) olmak üzere 2 ticari formu mevcuttur. Bu formların tedavi dozları farklılıklar gösterir. Yapılan çalışmalarda etkin dozlarda uygulandığında etki sürelerinin birbirlerinden farklı olmadığı gösterilmiştir.

Dermatoloji Uzm. Dr. Ersin AYDIN

http://www.drersinaydin.com/

https://www.instagram.com/dr.ersinaydin/

Yazarın Tüm Yazıları