PRP ve Ağrı

Ameliyat olan ya da olması gerekmeyen “bel fıtığına bağlı ağrılarda” PRP uygulaması yapılabilmektedir...

Haberin Devamı

PRP: Platelet-rich plasma: trombositten zengin plasmadır. Kanımızın bir bölümünden özel bir yöntemle oluşturulur. Normal akan kanda; 150.000-350.000/mikrogramL trombosit bulunur. Alınan kan santrifüje edilip diğer hücrelerden ayrıştırıldığı zaman; bu sayı 1.000.000 a kadar çıkar. Amaç: bu kadar çok trombositin, pıhtılaşmayı hızlandırma (kuagülasyon), yangıyı ve yarayı hızla iyileştirme (inflamasyon), mikroplara karşı vücut direncini arttırma (antimikrobial etki) ve içindeki özel hormonlar ile hücre yenileme sürecini hızlandırma olarak açıklanabilir.

PRP ve AğrıGünümüzde çok sık konuşulan ve nerede ise güzellik sektörü ile eş anlamlı bir terimdir. Birçok insanın yüzündeki kırışıklıklardan ve yılların izlerinden kurtulmak için tercih ettiği en doğal yöntemlerden biridir.
PRP tıp alanında en çok eklem içi uygulama ile kendini ispat etmiştir. Özellikle sporcu yaralanmalarında, 2002 den günümüze kadar çok yaygın bir şekilde uygulanmaktadır. Spor hekimliğinde; kas ya da bağlardaki travmalarda, diz eklemi kemiğinin ve menisküslerin ani yaralanmalarında, tenisçi dirseği, aşil tendon iltihabı, ayak tabanı fasia yaralanmalarında sıklıkla uygulanmaktadır.
Yaş ile birlikte ortaya çıkan ya da bazı romatizmal hastalıklar ya da kötü kullanım nedeni ile oluşan diz eklemi, omuz ve diğer eklem yıpranmalarında (osteonekroz, osteoartrit gibi) kullanılmaktadır. Ortopedi ve spor hekimliği alanında yapılan çok fazla sayılı hastaların yer aldığı bilimsel araştırmalarda; steril şartlarda, eğitimli ellerde ve iyi takibi yapılan işlemlerde ciddi yan etkiler görülmemektedir. Ancak, özellikle steril şartların tam olarak yerine getirilemediği durumlarda en sık görülen komplikasyon enfeksiyondur.

Bizler gibi kronik ağrı ile ilgilenen Algoloji tıp dalında da PRP uygulamaları başlamıştır. Sıklıkla omuz, diz, kalça, diz ve küçük eklem içlerine uygulamalar yapılmaktadır. Ameliyat olan ya da olması gerekmeyen “bel fıtığına bağlı ağrılarda” da PRP uygulaması yapılabilmektedir. Ameliyatsız bel fıtığı tedavisinde; epidural bölgeye steroid uygulaması altın standart ve temel tedavi yöntemlerinin ilk sırasında yer almaktadır. Ancak bazı risk faktörleri içerdiği için çok dikkatli hasta seçimi yapmak gerekir. Halbuki PRP hastanın kendisine ait hücrelerden oluşturulan bir madde olduğu için steroid gibi ilaçların yapmış olduğu yan etkiler görülmemektedir. Omirilikteki omurgaların arasındaki kireçlenmelerde, ligament, disk taşmalarında uygulamaları oldukça güvenlidir. Ağrının azalmasına yönelik bilimsel verilerin sonuçlarıda hızlı ve yüz güldürücüdür.

 

Yazarın Tüm Yazıları