Ağva: Doğaya En Yakın Kaçış Yeri

İstanbul'da hafta sonu dinlence, kafa dağıtma yada dağılanları toplama, yeme içme, doğada bolca gezme, deniz ve plaj aktiviteleri için en çok tercih edilen yerlerin başında gelen Ağva, Göksu ve Yeşilçay derelerinin ortasında bir şirin ve izole bir sahil kasabasıdır. Bu dereler Ağva'dan geçip Karadeniz'e dökülür. Ağva Latince 'iki dere arasına kurulmuş köy' ve 'su' anlamına gelir. İstanbul'a 97 kilometre uzaklıkta yer alan bu romantik kasabaya büyük bir bölümü otoban olan yoldan 1,5 saatte ulaşılabilir.

Haberin Devamı

Yeşilçay daha ziyade balıkçı teknelerinin mekânı iken Göksu kıyısında ise doğala iç içe rahat ve şık butik oteller vardır. Derelerde kano veya deniz bisikleti ile gezinti, farklı parkurlarda trekking yürüyüşleri, mantar zamanı, ormanda mantar toplama yürüyüşleri yapılabilir. Sahilin Karadeniz'e dökülen ağzı ise 4,5 kilometrelik geniş bir kumsala açılır. Esasen burada denize girmek biraz sakıncalı olabilir, dikkatli olmak gerekiyor. 12 kilometre uzaktaki Hacıllı köyü, mağara ve şelaleleri ile ünlüdür. Motorlu teknelerle birkaç saatlik gezintiler organize edilebilir. Kilimli ve Kadırga koyları da yürüyüş için çok elverişlidir.

Ağva'nın tarihte bilinen ilk konukları Hititler’dir. Daha sonra Frigler, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar gelmiştir. Tarihi MÖ 7. yüzyıla kadar uzanan Ağva'da, Hititlere ve Friglere ait kalıntıları, ayrıca Roma ve Bizans döneminden kalan kilise kalıntılarını, mezar taşlarını görmek mümkündür.

Haberin Devamı

İstanbul başta  olmak üzere çevre büyük kentlerde doğadan kopuk yaşayan kent insanı  kırsal yaşamı şehirden fazla uzaklaşmadan deneyimleme fırsatını Ağva’da yakalıyor.  Ağva doğasını koruyabildiği sürece şehirli konuklarına  gürültüden uzak,  doğanın sunduklarıyla  yenilenme, dinlenme ve huzur bulma imkanı tanıyabilen, önemli bölgelerden biri olmaya devam edecek gibi görünüyor. 

Ağva’da çok güzel butik oteller bulunuyor. Özellikle nehrin kenarında yer alan oteller çok güzel. Bu butik otellerin genelinde 12 yaş altındaki çocuklar kabul edilmiyor. O yüzden sormadan gitmeyin. Otel önerilerime gelince...

The Escape Hotel:

Göksu Nehri kıyısında şık ve kaliteli bir butik otel. Çok güzel dizayn edilmiş yemyeşil ve kocaman bir bahçesi var. Odalar da konforlu ve güzel. Kahvaltısı başarılı. 12 yaş altında çocuk kabul edilmiyor.

Beyaz Ev:

Ağva’da kalabileceğiniz, ruhunuzu dinlendirebileceğiniz ve kendinizi evinizde gibi hissedebileceğiniz en iyi adreslerden bir tanesi de Beyaz Ev. Bu otelin 7 adet odası var, özel ve güzel dizayn edilmiş farklı bir yer. Tamamen doğal malzemeler kullanarak, hatta mevsimine göre bahçeden topladıkları sebze ve meyvelerle ,endüstriyel olmayan birbirinden lezzetli ve taze yemekler sunuyorlar. Mum ışığında romantik bir akşam yemeği de yiyebileceğiniz, akşamları şöminede odun ateşinin çıtırtısını da dinleyebileceğiniz, nehir manzarasında kuş sesleri eşliğinde doğal ve tamamen organik bir kahvaltının tadını da çıkartabileceğiniz, ağaçların ve renk renk çiçeklerin arasında hamak keyfi de yapabileceğiniz şirin, romantik ve otantik bir ortam. Kapıdan içeri girer girmez ‘vaow’ olduğunuz klas ve çarpıcı bir ortamı var. Beklenmedik güzellikte geliyor bir anda. Büyülü bir hali var sanki. Odaları da çok güzel. Bir tanesi okumayı sevenler için dizayn edilmiş, hoş bir kütüphane, odanın içinde açık bir küvet, esintiyle hareket eden beyaz tül perdeler, naif renkler, cool bir ortama sahip, diğeri kocaman bir balkon, oda içinde jakuzi, kocaman bir oturma alanı, içinizi ısıtan bir auraya sahip. Anlayacağınız her odanın ayrı cazip ve keşfedilesi yanları var.

Haberin Devamı

Ağva: Doğaya En Yakın Kaçış Yeri

Wineport Lodge Hotel:

Ağva konaklamanız için önereceğim bir diğer adres de huzurlu ve keyifli atmosferi, geniş ferah ve doğal odalarıyla nehrin kıyısında yer alan Wineport Lodge Ağva Otel. Otelin restoranında Türk mutfağından geleneksel yemekler servis ediliyor. Dere kenarındaki güneşlenme terasında gün boyunca keyifli vakit geçirebiliyorsunuz. Rüya gibi bir ortama sahip. Akşam yemeğimizi burada aldık. Masamız bomboşken, bir muma dahi ihtiyaç duymaksızın çok romantik görünüyordu. Bu otelin ‘’Fener 11’’ adlı odasında kalmanızı öneriyorum. Biraz Mardin, biraz Kapadokya otellerinin havası var. Odanın içinde jakuzi de mevcut. Tek başına ayrık bir oda. Diğer odalar da yine doğal taş ağırlıklı dizayn edilmiş.

Haberin Devamı

Tranquilla Nehir Evi Hotel: 

Robins Nest Hotel’in karşı çaprazında nehir kenarında bulunan Tranquilla bahçesindeki hamağı, şezlongları, arkasında tepe ve doğa manzarası, önü kısmında nehir manzarasıyla adeta büyülüyor insanı. İç kısmındaki şömine ile sıcak bir ambiyans yaratılmış. Tranquilla’nın ‘country’ tarzında döşenmiş iki katlı bungalov odalarını mimari ve dekorasyon olarak çok sevimli buldum. Teknolojiden uzak kalmak doğayla yaşamak isteyenler içinde bazı odalara tv bile konulmamış olması güzel bir detaydı.

Ağva’da kalmanızı önerebileceğim diğer bazı oteller ise; Park Mandalin Otel, Robin’s Nest Ağva, Green River Otel, Aquaverde Hotel, Lethe Exclusive Hotel ve Ağva Greenline Guest House olabilir.

Ulaşım

Haberin Devamı

Ağva’ya İstanbul’dan özel araçla; Şile otoyolunu takip ederek, ve Şile’den sonra, Ağva’ya giden sahil yolunu kullanarak, Kabakoz, İmrenli ve Kurfallı güzergahını izleyip, toplam bir buçuk saatte ulaşabilirsiniz. İstanbul’a 97 km.’lik uzaklıkta yer alan Ağva’nın yarı yolundan fazlası artık otoban kalitesinde.

Ağva’ya otobüs ile ulaşım; İstanbul-Üsküdar’dan her saat başı Şile-Ağva otobüsleri kalkıyor. Önce Şile’ye uğruyor daha sonra sahil yolu veya orman yolundan Ağva’ya geliyor. Ağva bu hattın son durağı.

Instagram: https://www.instagram.com/berrakberroo/?hl=tr

Yazarın Tüm Yazıları