GeriKadın Sağlığı Yaz Mevsiminin Mucize Meyvesi: Çilek!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yaz Mevsiminin Mucize Meyvesi: Çilek!

Yaz Mevsiminin Mucize Meyvesi: Çilek!

"Yaz aylarının sevilen meyvesi çilek, lezzetinin yanı sıra vücuda da birçok yarar sağlıyor..."

C, B ve K vitamini açısından da zengin olan çilek, vücuda kuvvet veriyor, kolesterolü düşürüyor ve damar tıkanıklığını önlüyor.

Aynı zamanda çok iyi bir antioksidan olan çilek bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Kansere karşı koruyucu özelliği bulunan, sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayan çileğin faydaları şu şekilde sıralanıyor:

Kilo kaybı:

Çileğin içindeki metobolizmayı hızlandırıcı fenolik antioksidanlar iştahın azalmasını sağlayıp, kan şekerini kontrol altına alarak kişinin zayıflamasını sağlıyor.

Yaz Mevsiminin Mucize Meyvesi: Çilek

Kronik hastalıklara karşı koruyucu:

Çilekte bulunan ellagic asit ve COX enzimleri yaraların ve iltihaplanmaların hızla iyileşmesinde önemli rol oynuyor, kronik hastalıklara karşı da koruyucu etki sağlıyor.

Kalbi koruyor:

Çileğe kırmızı rengini veren madde kalp krizi riskini düşürüyor ve damarlardaki kan basıncını dengeliyor. Damarları koruyor.

Akciğer kanserinin gelişimini önlüyor:

Çilek suyunda bulunan anti-tümör maddeleri, akciğer kanseri hücrelerinin gelişimini önlüyor. Deneyler çileğin beynin yaşlanmasını geciktirdiğini de ortaya koydu.

Yaz Mevsiminin Mucize Meyvesi: Çilek

Kansere karşı koruyucu ve ilerlemesini önleyici özellikler taşımasının yanı sıra, bağışıklığı güçlendiren ve besin değeri yüksek olan çilek; çocuk felci, ağız ve deri yaralarını oluşturan bazı virüsler için öldürücü etkiye de sahip.

Çileğin diğer faydaları:

*Ciltteki sivilce ve aknelere iyi gelir.

*İdrar söktürücü, romatizma ve gut hastalığı ağrılarını azaltıcı etkisi var.

*Sinirleri kuvvetlendirip, bağırsak kurtlarını döker ve ateş düşürür.

*Ancak çok güçlü bir besin olduğu için bazen alerjiye neden olabilir.

*Kanı temizler.

*Diş etlerini güçlendirir ve ağız kokusunu giderir.

Yaz Mevsiminin Mucize Meyvesi: Çilek

*Sakinleştirici etkisi ile tansiyonu düşürür ve stresi azaltır.

*Ateşi düşürür.

*Romatizma ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir.

*Cildi nemlendirir, tazelik ve güzellik verir.

Ayrıca çilekte diğer meyvelerde bulunmayan salisilik asit vardır. Bu romatizma ilacının esas maddesidir. Romatizma mafsal iltihabı (Artarit) eklemlerde ürat birikmesi (damla hastalığı),damar sertliği, böbrekte kum taş teşekkülü gibi rahatsızlıkları önler varsa zamanla bunların geçmesini sağlar.

Şeker hastalarının da tüketebildiği çileğin 100 gramında 59 mg. C vitamini, (bu oran limondan bile fazla), 1 mg. sodyum, 174 mg. potasyum, 21 mg. kalsiyum bulunuyor.

Çileğin hazmı zor olduğu için midesi hasta ve tembel olanların çileğin suyunu içmeleri önerilirken, cilt hastalığı olanlarda alerjiye bağlı olarak kaşıntıya neden olabiliyor.

Yaz Mevsiminin Mucize Meyvesi: Çilek

Çileğin yaprakları da iyi kurutulmak şartıyla çay yapımında kullanılabiliyor.
Ayrıca çileğin kök ve yapraklarının da faydaları biliniyor.

300 gram çilek yaprağı ve kökü 1 gece ıslatılarak ertesi gün 1 litre suda 20 dakika kaynatılıp çay gibi içilirse mafsal iltihabı, damar sertliği, tansiyon yüksekliği, karında su toplanması, böbrek ve mesane rahatsızlıklarında, kum ve taş rahatsızlıklarında hastalara fayda veriyor.

Yaz Mevsiminin Mucize Meyvesi: Çilek

Lekesiz olanları seçin

Çilek satın alırken; canlı kırmızı renkli ve lekesiz olanları seçin. Satın aldıktan hemen sonra tüketin.

Buzdolabında 1-2 gün saklayacaksanız, saplarını koparmadan ve yıkamadan geniş bir kase içinde saklayın. Çilekleri yıkarken saplarını ayıklayın.

Taze olarak sofrada yararlanılmasının yanı sıra çileğin pastası, reçeli, marmelatı, kompostosu, dondurması, şırası ve likörü de yapılabilir.

False