Geriİyi Yaşam Yaz Boğulmalarına Dikkat!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yaz Boğulmalarına Dikkat!

Yaz Boğulmalarına Dikkat!

"Türkiye’de yılda ortalama 700 kişi boğularak hayatını kaybediyor. Sadece yüzme bilmeyenler değil, yüzmeyi iyi bilenler de boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Acil Tıp Uzmanı Prof. Dr. Özlem Güneysel, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi."

Sıcaklar etkisini giderek daha yoğun göstermeye başlarken, deniz, baraj ve göletlerde boğulma vakalarının da yine ardı arkası kesilmiyor. Yaz sıcaklarında denize atlayıp serinleme isteği, çoğu çocuk, her yıl onlarca kişinin yaşamını boğularak yitirmesine neden oluyor.

Boğulmalar yaz aylarında en sık görülen ölüm nedenleri arasında başta geliyor. Boğulma tehlikesi yüzme bilmeyenlerden çok yüzme bilenlerin başına geliyor. Yüzme bilenler, fazla güven sonucu dalgalı denizler, akarsular gibi zorlu sularda ya da alkollü olarak yüzmeye çalışmaları sonucu boğulma tehlikesi yaşıyor. Suda meydana gelecek kazalara karşı her an dikkatli olunması gerekiyor.

Özellikle yüzme bilmeyenlerin suda açılmaya çalışmaları ya da çeşitli kazalara maruz kalmaları boğulmalara yol açabilir. En çok ölümle sonuçlanan boğulmalar, kendine gereksiz bir özgüvenden dolayı yüzme bilenlerin başına gelmektedir. Sığ sular ve havuzlara atlayarak girmek de büyük tehlike yaratır. Hava karardıktan sonra denize girmek de tehlikelidir.

Çocuklarınızı gözünüzün önünden ayırmayın

Can simidi, hava bantları içeren kolluklar kullanabilirler. Ancak en önemlisi ebeveyn gözetimidir. Çocuklar nerede yüzüyorlarsa yüzsünler, gözlerini çocuklarından ayırmamaları gerekir. Ayrıca çocuklar tok karnına suya sokulmamalıdır. Yemek yedikten sonra mideleri belli miktarda gergin olan çocukların sudaki hareketleri, ister istemez ağza kaçan sular bir miktar kusmayla sonuçlanabiliyor. Bu durum da çocukta paniğe, panik de boğulmaya neden olabiliyor.

İlk yardım nasıl yapılmalı?

Boğulma tehlikesi geçiren kişiye ilk yardım bilmeyenlerin kesinlikle müdahale etmemesi gerekiyor. Yutulan suyun çıkartılmaya çalışılması hayati tehlike yaratabiliyor.

Eğer ilk yardım bilmiyorsanız mutlaka sağlık ekibi çağırın. Uzman kişiler gelinceye kadar boğulma tehlikesi geçiren kişinin üstündeki giysileri çıkartın ve mümkünse kuru bir havlu ile sarın. İlk yardım bilmeyen bir kişi tarafından yutulan suyu çıkartmaya çalışmak hastaya zarar verebilir. Boğulma tehlikesi geçiren kişi sudan çıkartıldıktan sonra bilinci açık, iyi gibi görünüyor bile olsa mutlaka hastaneye götürülmeli ve bir hekim tarafından muayene edilmelidir.

Sinsi tehlike: ikincil boğulma

Fazla miktarda su yutmanın dışında, solunum bozulması ve buna bağlı hayat kaybına kadar gidebilen ikincil boğulma tehlikesi de bulunuyor. İkincil boğulma, su altında boğulma tehlikesi geçiren kişinin ilk travmayı atlatmasından sonra gelişen sinsi bir durumdur. 

Boğulan kişi farkına varamayacağı miktarlarda su yutmuş olabilir ve ikincil boğulma adı verilen ve akciğerlerde olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabilecek durumla karşılaşıyor olabilir. Ayrıca kaç yaşında olursa olsun kalpte çeşitle ritim bozuklarına neden olabilir. Nörolojik bir sorun olmasa da boğulma tehlikesi sonrası kişiler en az 4-6 saat tıbbi gözlem altında tutulmalıdır.pe

False