Geriİyi Yaşam Yaşam Kalitesini ve Süresini Uzatıyor: Sıcak Kemoterapi Nedir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yaşam Kalitesini ve Süresini Uzatıyor: Sıcak Kemoterapi Nedir?

Yaşam Kalitesini ve Süresini Uzatıyor: Sıcak Kemoterapi Nedir?
Abone Olgoogle-news

"Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. İsmail Özsan, Amerika, Hollanda ve Japonya’da yapılan bilimsel çalışmaların normal kemoterapiye ek olarak yapılan ‘Sıcak Kemoterapi’ tedavisinin (HIPEC) hastaların yaşam kalitesini ve süresini artırdığını ortaya koyduğunu söyledi."

Sıcak kemoterapi nedir?

Sıcak kemoterapi, çok küçük kanser hücrelerini öldürebilen ve kanser hastasının tedavisine çok yardımcı olan son zamanlarda sıkça tercih ettiğimiz bir tedavi şeklidir. Orijinal adı "HIPEC-Hyperthermic İntraperitoneal Chemotherapy" olan bu tedavi yöntemi; mide, barsak, yumurtalık, hedwiton kanserleri ve karın zarı tutulumu kanserinde kullanabildiğimiz bir yöntem olup tümör çıkarıldıktan sonra uygulanır. 

Yaşam süresini artırıyor

Tedavinin klasik kemoterapiden farkı; daha küçük hücrelere daha hızlı ulaşması. Bu yönden tedavide çok fazla artı sağlayan bir yöntem" diye konuştu. Sıcak kemoterapinin, dördüncü evre hastalar da dahil olmak üzere uygulandığı hastalarda yaşam süresini artırdığını aktaran Op.Dr. Özsan, "Sıcak kemoterapi hastanın yaşam kalitesini ve süresini artıran bir tedavi şeklidir. Sıcak kemoterapi sonrası hasta yaşam sürelerinin 2 katına kadar çıktığı gözlemlenmiştir. Ancak her hasta bu tedaviyi alamaz. Hastalar, belirli tıbbi kontrollerden geçtikten sonra sıcak kemoterapi tedavisi görebilirler. Bu sebeple alanında uzman hekimler tarafından yapılması en doğru olanıdır. 

Mikroskobik kanser hücrelerini yok ediyor

Rahim ve kolon kanseri cerrahisinde uygulanan kanser tedavisine umut ışığı olan sıcak kemoterapi kolorektal ve peritoneal kanser türlerinden standart kemoterapiye göre çok daha etkilidir. Sitoredüktif cerrahi gözle görülür tüm tümörler temizlendikten sonra 42 derecede ısıtılan kanser ilaçlarının cihaz ve el yardımıyla karın içine uygulanmasıdır. Mikroskobik kanser hücrelerini yok etmeyi hedefleyen konsantre bir tedavidir. Standart kemoterapi ile vücudun maruz kaldığı yan etkileri en aza indirir. Bu tedavi yöntemi maksimum ve en etkili dozda ilaç uygulanmasına olanak sağlar. Hipek uygulanmadan önce hasta titizlikle değerlendirilip bu tedavi için uygun olup olmadığı değerlendirilmelidir. Hastanın yaşı genel sağlık durumu ve kanserin evresi de değerlendirmedeki önemli kriterler arasında yer almaktadır.

Sıcak kemoterapi her hastaya uygun mu?

Sıcak kemoterapi çok sayıda kanser hastalığında uygulanmaktadır. İlk tanı konulduğunda veya evde 4 olan, karın içinde sınırlı veya tümüyle çıkarılabileceği planlanan karın içi zarı kanserleri, yumurtalık kanseri, kalın bağırsak-rektum kanseri, apendiks kanserleri ve bazı mide kanserlerinin tedavisinde uygulanabilmektedir. 

Sıcak kemoterapinin diğer kemoterapiden farkı nedir? 

Hastalara damar yoluyla verilen kemoterapi karın zarını geçerek karın boşluğuna etki edecek seviyeye ulaşmaz. Sıcak kemoterapi karın içine uygulanması sebebiyle yan etkileri daha az görülür. Sıcak kemoterapi genellikle bir defa uygulanırken, kemoterapi kürler halinde uygulanmaktadır.

False