GeriKişisel Bakım Yağ Enjeksiyonu Hakkında Merak Edilenler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yağ Enjeksiyonu Hakkında Merak Edilenler

Yağ Enjeksiyonu Hakkında Merak Edilenler
Abone Olgoogle-news

"Op. Dr. Barış Keklik Yağ enjesiyonu hakkında bilinmeyenleri anlatıyor..."

Yağ enjeksiyonu nedir?

Vücudumuzda depo olarak yağların biriktiği karın ve bacak iç kısmından lokal anestezi altında özel kanüller ve enjektörler yardımıyla yağ hücrelerinin vücudun başka bir bölgesine transferi için alınması işlemidir. Alınan yağlar santrifüj ve özel işlemlerden geçirildikten sonra istenilen bölgeye transfer edilir.

Yağ Enjeksiyonu Hakkında Merak EdilenlerHangi bölgelere uygulanabilir?

Yağ enjeksiyonları vücudun her bölgesine yapılabilir. Yaşlanmanın etkilerinden olan cilt altı yağ dokusunun zamanla kaybı cilt kalitesinin azalması , yüzde oluşan derin çizgilenmelerin ve belli oranda yüzde sarkmaların tedavisinde altın standarttır. Ayrıca herhangi bir nedenle travma, yanık, ameliyat sonrası oluşmuş olan çöküklükler ve bozuklukların giderilmesinde kullanılabilir. Dudak dolgusuna alternatif yağ enjeksiyonları uygulanabilir.
Son zamanlarda yaygınlaşan uygun hastalarda meme ya da popo büyütme amaçlı büyük hacimlerde yağ enjeksiyonları yapılabilmektedir.Yağ Enjeksiyonu Hakkında Merak EdilenlerYağ enjeksiyonu zor bir ameliyat mı?

Küçük hacimlerde yüze bölgesel kırışıklıklara dudak hacimlerdirmek amaçlı yapılacak yağ enjeksiyonları lokal anestezi altında yapılabileceğinden uygulaması kolay ve pratiktir. İşlem sonrası 1-2 gün kadar sürebilecek bir şişlik ve morluk olabilir hasta işlemden sonra normal yaşantısına döner. Yüksek hacimlerde bir yağ transferi yapılacak ise sedasyon (yarı baygın) veya genel anestezi tercih edilmekte ve ameliyathane ortamında yapılması uygun olmaktadır. Bu işlem hastanın kendi dokusundan olması nedeniyle hiç bir yan etkisi olmayan bir uygulamadır.

Yağ enjeksiyonu ne işe yarar ve etkisi ne kadar sürer?

Yağ enjeksiyonu yüzde;
Dudak kalınlaştırma ve kontur sağlama
Çene ucu ve elmacık kemiği belirginleştirme
Yanak dolgunlaştırma
Göz altı torbalarını gizlemede
Yanak ve dudak kenarlarındaki çökme ve kırışıklıkların düzeltilmesinde kullanılmaktadır.
Yüzde kalıtsal cilt altı dokusunun kaybı durumunda
Yüz dışında kalça dolgunlaştırma , meme büyütme, bacak ve ayak bileği kalınlaştırma , ve vücudda deformitelerin onarımında kullanılmaktadır.Yağ Enjeksiyonu Hakkında Merak EdilenlerYağ enjeksiyonu sentetik dolgulardan farklı olarak tamamen erimez fakat 6-8 ay içerisinde %50-70 oranında etkisini kaybedebilmektedir. Bu nedenle kalıcı bir etki yaratamak amaçlı 2-3 seans tekrarlanması önerilmektedir.

Yağ greft uygulamalarının kalıcılığını arttırmak amacıyla alınan yağ greftlerinden özel işlemler sayesinde saflaştırılmış kök hücre elde edilmekte ve yapılacak yag greftleriyle karışım elde edilerek tutma oranı ve kalıcılığı arttırılabilmektedir.

Op. Dr. Barış Keklik
Estetik ve Plastik Cerrahi Uzman

Yağ Enjeksiyonu Hakkında Merak Edilenler

False