GeriBitki Bakımı Trüf Mantarı Tohumu Nasıl Ve Zaman Ekilir? Trüf Mantarı Tohumu Nasıl Olur Ve Nereden Alınır?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Trüf Mantarı Tohumu Nasıl Ve Zaman Ekilir? Trüf Mantarı Tohumu Nasıl Olur Ve Nereden Alınır?

Trüf Mantarı Tohumu Nasıl Ve Zaman Ekilir? Trüf Mantarı Tohumu Nasıl Olur Ve Nereden Alınır?

"Trüf mantarı tüm dünyada lezzetli aromasıyla aranılan bir türdür. Usta şeflerin özel aroması nedeniyle trüf mantarını kullanmayı tercih ederler. Ayrıca trüf mantarı fiyatının yüksekliği ile de ilgileri üzerinde toplayan bir iş kolu haline gelmektedir. Birçok kişi tarafından merak edilen trüf mantarı tohumu nasıl ve zaman ekilir? Trüf mantarı tohumu nasıl olur ve nereden alınır konusu tüm detaylarıyla derledik."

Trüf mantarı dünyada bilinen en değerli mantar türüdür. Keskin ve benzersiz bir aromaya sahip olmasıyla bilinmektedir. 

Trüf Mantarı Tohumu Nedir? 

Özel bir mantar türü olan trüf mantarı tohumu zor elde edilen bir tohumdur. Trüf mantarı diğer mantarlar gibi sporla üremez. Doğada nadide şekilde yetişen trüf mantarı meşe ağaçlarının kökleriyle beslenerek oluşurlar. Tohumunu bulmak neredeyse mümkün olmasa da meşe ağacına aşılanan fidelerle üretimi yapılmaktadır. 

Trüf Mantarı Tohumu Nasıl Olur? 

 Trüf mantarı tohumu yerine aşılı trüf mantarı fidanı bulunabilmektedir. Bilimsel şekilde meşe ağaçlarına aşılanan fidanları kullanarak trüf mantarı üretimi yapılabilmektedir. Trüf mantarı tohumu ekimine karar verildiğinde mutlaka bir alan ayrılması gerekir. Trüf mantarı toprağın altında yetişir ve trüf yetiştirilen alana dışarıdan bakıldığında ağaçlık bir bölge olarak görülecektir. 

 Trüf Mantarı Tohumu Nereden Alınır ve Bulunur? 

 Yüksek fiyatlarda satılan bu mantar türünü yetiştirmek isteyenler tohum arayışı içine girmektedir.

 Trüf mantarı tohumunu bulmak neredeyse imkansızdır. Yurtdışı kaynaklı olarak tohum elde etmek zor ve yüksek fiyatlıdır. Ayrıca tohumların meşe ağaçlarına aşılanması da zor bir süreçtir. Tohumdan ekmek mümkün olmasa da yüksek kalitede aşılanmış trüf mantarı fidanı bulunabilmektedir. Trüf mantarı meşe ağaçlarına aşılanmış şekilde fidan halinde daha kolay bulunabilmektedir. 

 Trüf Mantarı Tohumu Nasıl Ekilir? 

 Trüf mantarı tohumu üretimin yapılacağı bölgede bulunan meşe ağaçlarından toplanan tohumlara aşılanarak ekimi yapılmaktadır. Aşılanma sonrası tohumların sterilize edilmiş bir ortamda çimlenmesi beklenir. Bu süreç yaklaşık olarak 4-6 hafta kadar sürebilir. Bu sürecin sonunda çimlenen tohumlar morfolojik metotlarla test edilir ve trüf mantarının varlığından emin olunur. 

 Daha sonra kontrollü bir laboratuvar alınarak 8 ay kadar bir sürede gelişmesi beklenir. Fidan olarak ekimi için ortalama 25-30 cm derinlik yeterlidir. Fidanın üzeri ise ince bir toprakla örtülmesi gerekir. Fidanların doldurulmasında dipte 2-3 cm kadar çanak şeklinde yağmur suyunu tutması için bırakılmalıdır. 

 Trüf Mantarı Tohumu Kaç Günde Çimlenir? 

 Trüf mantar tohumlarının çimlenmesi 4 ila 6 hafta kadar sürebilir. Fakat çimlenme sonrasında da fidan halini alması uzun bir süreçtir. 

 Trüf Mantarı Tohumu Kaç Günde Bir Sulanır? 

 Fidanların ekimi yapıldıktan sonra 3 litre kadar can suyu verilmelidir. Daha sonra iklim şartlarına uygun olarak nemi sağlanacak şekilde sulama yeterlidir.

 

False