GeriKişisel Bakım Soğuk Havalarda Cildi Korumanın 10 Yolu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Soğuk Havalarda Cildi Korumanın 10 Yolu

Soğuk Havalarda Cildi Korumanın 10 Yolu
Abone Olgoogle-news

"Soğuk hava, kuru hava, kalorifer, yünlü kıyafetler en çok cildimizi etkiliyor. Cilt bakımı denildiğinde akla sadece yüz geliyor, oysa el, ayak ve tırnak olmak üzere tüm deri hücrelerini kapsıyor. Medikal Estetik Uzmanı Biyolog Mehmet Kandil, soğuk havalarda cildi korumanın 10 yolunu anlattı."

Kış aylarında değişken ısı derecelerine karşı vücut deri tabakası adaptasyonu sağlayamadığında deride çatlamalar ve soğuk çatlaklarından yaralar oluşabiliyor. Peki cildimizi soğuk havalarda nasıl koruyabiliriz? İşte cevaplar...

1- CİLT TEMİZLİĞİ

Cildin kuruma sebeplerinden birisi de temizliğe önem verilmemesinden kaynaklanabiliyor. Cilde uygun krem kullanmak gerekiyor. Her krem her cilde uyum sağlamayacağı gibi cilde olumsuz bir etkisi de olabiliyor. 

2- NEMLENDİRME

Kış mevsiminde en çok şikâyet edilen konu kuru cilt oluyor ve cilt ek nemlendiricilere gereksinim duyuyor. Vazelin, gliserin, üre ve laktik asit içeren ürünler kullanmak fazdalı olabiliyor. Her duş sonrası kullanılması gereken bu nemlendiricilerin oranını, vücudun kuruluk durumuna göre azaltmak ya da çoğaltmak gerekiyor.

Soğuk Havalarda Cildi Korumanın 10 Yolu

3- GÜNEŞ IŞINLARINA KARŞI ÖNLEM

Yazın güneşten özenle koruduğumuz cildimiz, kışında güneş ışınlarına maruz kalabililiyor. Hassas ciltler kış aylarında bile güneş ışınlarından etkilenebiliyor. Bu durumlarda özel güneş kremleri ve losyonlar kullanılmalıdır. Her krem, her cilde uyum sağlamayabiliyor. Bu nedenle, kullanım öncesi bir uzmana başvurarak cilt analizi yaptırmalı ve cildinize uygun bir krem kullanmalısınız. 

4- AYAK BAKIMI

Kış mevsiminde; giyilen kalın çoraplar ve çizmeler ile en nefes almayan bölge ayaklardır. Soğuk havalarda, haftada bir gün ayaklara özel kremler ile bakımlar yapılmalı ve hijyene önem verilmelidir.

5- EL BAKIMI

Özellikle eller bu konuda en hassas bölgedir. Kış mevsiminde kuruma ve çatlama sıklıkla görülüyor. Bunun için nemlendirici kremler, lanolin ve glikolik asit içeren kremler tercih edilmelidir.

Soğuk Havalarda Cildi Korumanın 10 Yolu

6- PEELING

Ölü derinin ciltten temizlenmesi işlemidir. Alt tabakada bulunan temiz deriyi üst kısma daha sağlıklı ve daha temiz bir şekilde çıkmasını sağlayan maskedir.

7- TIRNAK BAKIMI

Kış mevsiminde hassas olan bir başka bölge tırnaklardır. Soğuk havalarda tırnaklar daha hassas ve kırılgan bir yapıda olur. Bunu önlemek için tırnak koruyucu krem ve cilalar kullanmalıdır.

8- BESLENME DÜZENİ

Cilt güzelliği için en önemli faktörlerden birisi de beslenme şeklidir. Örneğin; su tüketimi az tüketildiği zaman ciltte sorunlar oluşabilmektedir. Cilt güzelliği için A, C, E vitaminlerini kullanmak gerekir.

Soğuk Havalarda Cildi Korumanın 10 Yolu

9- ANTI-AGING

Anti-aging işlemi cildin yenilenmesi işlemidir. Genellikle ileri yaşlarda ihtiyaç duyulan bu işlem uzman bir kişi tarafından yapılması gerekmektedir. Önemli bir etkisi de ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan hastalıkları engellemek ve uzun süre genç kalmayı sağlamaktır.

10- SAÇ BAKIMI

Saç bakımı önemli bir konudur. Soğuk kış günleri ve çevre kirliliği saçları olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu tür durumlarda saçlarında özel bakım ve maskelere ihtiyacı vardır.Saçların güçlendiren biotin, çinko ve demir kullanılması gerekir.

False