GeriKadın Sağlığı Soğuk Diye Hareketsiz Kalmayın!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Soğuk Diye Hareketsiz Kalmayın!

Soğuk Diye Hareketsiz Kalmayın!

"Kış günlerinde hareketli olmanın bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Sıcak havalara oranla soğuk havada egzersiz yapmanın pek çok avantajlı, Haftada en az üç gün toplamda 150 dakika kalp hızınızı değiştirecek egzersizler yapın.Prof. Dr. Defne Kaya anlattı..."

Battaniyeyi başımıza kadar çekip uzanacağımız ve hafif kestireceğimiz karanlık ve soğuk kış günleri yaklaştı. Keyifli ve romantik görünse de, tüm kışı soğuk diye bu şekilde hareketsiz geçirmemeliyiz.

SOĞUK HAVADA EGZERSİZİN AVANTAJLAR

Hava durum değişikliklerinin fiziksel aktivitemizi engellememesi gerek. Soğuk havada egzersiz yapmanın sıcak havadan çok daha avantajlı olduğunu belirterek bunları şöyle sıraladı:

 1. Sıcak ve nemle boğuşmanız gerekmez: Kışın soğuk bizi daha canlı ve uyanık hissettirir.
 2. Soğuk havada egzersize daha uzun süre dayanabilirsiniz: Daha çok enerji harcarsınız.
 3. Az da olsa, kışın da güneş ışığı almalısınız: Güneş ışığı sadece Vitamin D ihtiyacımız için değil ruh halimizi iyileştirmek için de gereklidir.
 4. Egzersiz, soğuk ve grip dönemlerinde bağışıklık sisteminizi güçlendirir: Günde birkaç dakikanızı egzersize ayırırsanız ya da yürürseniz, bu bile basit bakteri ve viral enfeksiyonlara karşı sizi korur.

Soğuk Diye Hareketsiz Kalmayın

EV DIŞINDA NELER YAPILABİLİR?

Kışın ev dışında yapılabilecek aktiviteler; Hafif yürüyüş veya tempolu yürüyüş, hafif koşu ya da tempolu koşu, yaprak toplama, kar küreme ve kar yürüyüşü yapılabilir.

KAT KAT GİYİNİN, SU ALMAYI İHMAL ETMEYİN!

Soğuk havada dışarıda egzersiz yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar , kıyafet seçiminin ve su tüketiminin önemini:

Kıyafet: İnce ama kat kat giyinmek, katmanlar arasında havanın kalmasını sağlar bu da sizi sıcak tutar. Yağmurlu veya karlı havalarda sıcak kalmak kadar kuru kalmak da önemlidir. Yanınızda mutlaka bir yedek bulundurup, ıslanan tabakayı değiştirmelisiniz. Bu sizi hipotermi (beden ısısının düşmesi) ve donmadan da korur. Soğuk havalar, güçlü rüzgârlar ve nem vücut ısınızı çalar. Örneğin kışın 30 derecelik bir sıcaklık, saatte 50 km hızla esen bir rüzgârla 15 derece olarak hissedilir. Eğer yağmur, kar ya da ter nedeniyle ıslanırsanız, vücut ısınız daha da üşer. Kat kat giyinmek, ısıyı katmanlar arasında tutmak ve ıslaklığı da doğrudan cilde ulaşmasını engellemesi için çok önemlidir. Cildinize yakın kıyafetiniz asla pamuklu olmamalı. Pamuk ter ve ıslaklığı emer, cilt daha soğuk hissetmeye başlar. İç katmanın nem emici ve hafif spor performans materyalinden olmasını tercih edin. En dış giysiniz de ince ve su geçirmeyen bir materyalden yapılmış olmalı.

Soğuk Diye Hareketsiz Kalmayın

Sıvı tüketimi: Soğuk havada su tüketimi önemlidir. Tüm aktiviteler için geçerlidir aslında, egzersiz veya yürüyüş sırasında asla susama hissi oluşmamalıdır. İçine sıcak bir bitki çayı koyabileceğiniz küçük bir spor termosu yanınıza alarak, içinizi de ısıtabilirsiniz.

EVDE DE YAPILACAK AKTİVİTELER VAR

Kışın ev içinde yapılabilecek aktivitelerde var. Yağmur, kar, kış, buz, rüzgâr ve çamurda yürümekten hoşlanmayanlara da Sadece TV kumandasına uzanmakla yetinmeyin. Hareket etmek için illa pahalı spor salonlarına ya da pahalı ekipmanlara ihtiyacınız yok.

Soğuk Diye Hareketsiz Kalmayın

EV YA DA KAPALI MEKÂNLARDA YAPILABİLECEK AKTİVİTELER:

 1. Fizyoterapistinize danışarak evde yapabileceğiniz egzersiz reçetesi edinebilirsiniz.
 2. Dans edebilirsiniz.
 3. Ev temizleyebilirsiniz.
 4. Alışveriş merkezlerinde tempolu yürüyebilirsiniz.
 5. Paten kayabilirsiniz
 6. Belediyelere ait merkezlerdeki ücretsiz eğlenceli grup derslerine katılabilirsiniz.
 7. Bahçenize bakım yapabilirsiniz.
 8. Apartmanınızdaki merdivenleri inip çıkabilirsiniz.

HAFTADA ÜÇ GÜN 150 DAKİKA EGZERSİZ YAPIN!

Yeter ki haftada en az üç gün toplamda 150 dakika kalp hızınızı değiştirecek egzersizler yapın. Kış ya da bu soğuk havalarda da temiz hava ve güneş ışığına ihtiyacınız var, hem kalbinizi hem de ruhunuzu kışın kasvetinden korumak için doğaya çıkıp yürüyün. Sağlıkla ve uzun yaşamak için daha az oturun daha çok hareket edin.

False