Geriİyi Yaşam Şişmanlığın En Önemli Nedenlerinden Biri: Bağırsak Alzheimer’ı Nedir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şişmanlığın En Önemli Nedenlerinden Biri: Bağırsak Alzheimer’ı Nedir?

Şişmanlığın En Önemli Nedenlerinden Biri: Bağırsak Alzheimer’ı Nedir?

"Özellikle son zamanlarda tek tip besleniyorsanız dikkat! Bağırsak Alzheimer'ına neden olabilirsiniz. Peki nedir bu hastalık? Dikkat edilmez ise ne gibi sorunlara neden olur? Dr. Fevzi Özgönül anlatıyor."

Bağırsak Alzheimer’ı nedir?

Bağırsak Alzheimer’i başlayınca 2. beyin bağırsaklarımız yediklerinizi sindirmeyi unutuyor ve sindiremediğimiz besinler nedeniyle şişmanlıyoruz. Yediklerimiz değil sindiremediklerimiz bizi şişmanlatır. Bağırsak Alzheimer’ı olan kişi sindirimi unuttuğu için şişmanlıyor.

Alzheimer hastalığı hafızayı ve düşünme becerilerini ve basit işlevleri yerine getirmeyi zamanla yok eden dejeneratif ve ilerleyen bir hastalıktır. Son yıllarda ‘ikinci beynimiz’ olarak adlandırdığımız bağırsakların Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıklarla ilgili olduğuna dair birçok çalışma vardır.

Bağırsak mikrobiyotasındaki bozulmanın Alzheimer gibi bazı hastalıkların ilerlemesine veya hastalık oluşumuna neden olabileceğine dair sonuçlar oldukça fazladır. Bunun yanında şişmanlığın en büyük sebeplerinin başında ise bağırsaklarınızın Alzheimer olması geliyor.

Alzheimer'da nasıl beyin etrafındaki olayları unutur hatırlamazsa, ikinci beynimiz bağırsaklarımızın Alzheimer olması da yemekleri hatırlamaması ve birçok yiyeceğin sindirimini gerçekleştirememesi anlamına geliyor. Sürekli tek tip beslenirseniz bağırsaklarınız yediklerinize fazlaca alışıyor ve aktif çalışması azalıyor. Hal böyle olunca da birçok yediğiniz yiyeceği sindiremiyorsunuz.

Uzun süre ekmek arası, tatlı ve hamur işi tipi öğünler veya pratik olsun diye sürekli  tavuklu salata, ton balıklı salata gibi yemekler yiyorsanız aslında bağırsaklarınızı tembelleştiriyorsunuz. Bulmaca ve sudoku ya da benzeri uygulamalarla nasıl beyin pratiği yapıyorsanız bağırsaklarınızın gerçek görevini yerine getirebilmesi yani yediklerinizi sindirebilmesi için de pratik yaptırın: Zeytinyağlılar, kurubaklagiller, çorbalar, et yemekleri, salatalar, tencere yemekleri gibi sağlıklı seçeneklerden olan bütün yemeklerden yiyin, tek tip beslenmeyin. Unutkan bağırsaklardan kurtulmak için çeşit çeşit sağlıklı yiyin.

Bağırsak Alzheimer’ı neden olur?

1- Uzun süre tek tip beslenmek besinlere alışıp bağırsağınızın çalışmasını ve verimini azaltmak.

2- Ekmek, hamur işi, tatlı gibi basit şeker ağırlıklı beslenmek.

3- Geç kahvaltı yapmak ve buna bağlı erken akşam yemeği yiyerek günü tamamlamak.  

4- Ara öğün tüketmek.

5- Özellikle gece tüketilen meyvelere bağlı fruktoz bombardımanı. 

6- Tüm bunlara bağlı olarak bağırsak florasının bozulması yani mikrobiatanın, patojen bakteriler tarafından işgali de bu süreci hızlandırıyor.

False