GeriKişisel Bakım Sıcaklarda da "Cool" Kalın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sıcaklarda da "Cool" Kalın

"Deniz, kum, güneş... Yaz mevsimi güzeldir güzel olmasına ama bazı can sıkıcı durumlarla da karşılaşmıyor değilsinizdir. Kuruyup zımpara kağıdına dönen ciltler, istakoz rengi bir ten, sivrisinek sokmaları gibi. Tüm bu olumsuzluklarla karşılaşıyorsanız canınızı sıkmanıza hiç gerek yok. Çünkü rahatınızı ve güzelliğinizi tehdit eden bu sorunları alt etmenin yolları aslında çok kolay..."

1)
Problem

Bronzsunuz ama cildiniz soyuluyor ve leke leke oluyor!

Neden
Aslında bronzlaşmış deri, güneşin etkisiyle hasar görmüş deridir. Kısa zamanda kurur ve dökülmeye başlar, altından da beyaz ama sağlıklı cilt çıkar. Bu da size hiç hoşlanmadığınız o lekeli görünümü verir.

Çözüm
Önce kuru liflerden oluşan bir kese alın ve vücudunuzu iyice ovun. Ölü deriden ve kirden iyice arınmış olan cildinize leke yerleri kapatacak şekilde otobronzan ya da bronzlaştırıcı pudra uygulayın.

Ürün önerisi
Nivea Beaute Sun Touch Powder

2)
Problem

Ter, ter, ter; birazcık hareket etmek bile tepeden tırnağa ter içinde kalmanıza yetiyor!

Neden
Vücudunuz kendisini savunuyor ve serinlemeye çalışıyor. Terlemek sağlıklı, ama terledikten hemen sonra olanlar değil; koltuk altlarınızın terlemesi kokuya, yüzünüzün terlemesi siyah noktalara, ataklarınızın terlemesi ise mantara zemin hazırlıyor.

Çözüm
Pamuklu giysiler ve deodarantlar kullanarak ilk adımı atmış olacaksınız. Piyasaya yeni çıkan deodorantlı mendiller de acil durumlarda imdadınıza yetişiyor. Ayaklarınıza gelince; duştan sonra parmak aralarınızı iyice kurulayın.

Ürün önerisi
Dove deodorant

3)
Problem

Gözlerinize bir şeyler oldu; belirli bir noktaya odaklanmakta zorlanıyor, bulanık görüyorsunuz.

Neden
Ultra-viyole ışınları gözlerinizi de tehdit ediyor. Çıplak ya da tam koruyucu olmayan bir gözlükle güneş ışınlarına maruz kalmak katarakt oluşumunun başlıca nedenlerinden biri.

Çözüm
Dışarıya güneş gözlüğü kullanmadan çıkmamak. Ancak her güneş gözlüğü de uygun olmuyor. Gözlük, UV filtresi değilse, çıplak gözle olmaktan bile daha fazla zarar görebiliyorsunuz.

Ürün önerisi
UV filtreli bir güneş gözlüğü (Gucci'den)

4)
Problem

Bir deniz anasıyla kavga ettiniz ve o kazandı!

Neden
Ülkemizde özellikle Ege Denizi'nde sık rastlanan bir deniz anası türü maalesef ona dokunanu pişman ediyor.

Çözüm
Weymouth Deniz Yaşamı Merkezi'nden Hilary Loy, her yıl dünyada 130 milyon kişinin deniz analarının gazabına uğradığını söylüyor. Ciltte yanma, kızarma ve tahrişe yol açan bu durumda problemli yeri sirkeyle yıkayarak acıyı biraz hafifletiyor.

Ürün önerisi
Sirke

5)
Problem

Bu akşam biraz bahçe keyfi yapmak istiyorsunuz; her şey hazır. Bir de sivrisinekler izin verse!

Neden
Sivrisinekler özellikle sulak yerlerde fazla oluyor vr oralarda yaşayanları canından bezdiriyor. Belediye, ilaçlama yaparak önlem almaya çalışsa da önüne geçmek o kadar kolay değil.

Çözüm
Sivrisinekler yüzünden güzel yaz akşamların da kapalı mekanlarda hapis olacak haliniz yok. Sinek ve böcekleri uzaklaştıran mumlar ve sinekleri yaklaştırmayan spreyler, bu küçük canavarlarla baş etmede yardımcınız olabilir.

Ürün önerisi
Johnson Wax Off sinek kovar sprey

6)
Problem

Teninizin artık yepyeni bir rengi var; istakoz pembesi!

Neden
Güneş tabii ki! Havanın kapalı olduğu günlerde bile zararlı UV ışınlarının tehditi altındasınız.

Çözüm
"Plajda değilim ya" diye düşünüp güneş kremi sürmeyi ihmal etmiş ve akşam kıpkırmızı bir burun ve acıyan omuzlarla başbaşa kalmışsanız size önerimiz, hemen bir güneş sonrası losyonu kullanmanız. Ayrıca bol E vitamini (bir avuç ay çekirdeği ya da badem yemeniz yeterli) tüketmenin de yanık acısını dindirdiği biliniyor.

Ürün önerisi
Estee Lauder'dan After Sun güneş sonrası bakım kremi

7)
Problem

Deniz, havuz ve güneş nedeniyle kuruyup çalılara dönen saçlar ve sürekli kaşınan bir kafa derisi.

Neden
Özellikle havuza girenlerin saçlarını klor kötü etkiliyor ve bu etki güneş ışınlarının etkisiyle daha da artıyor. Saçların kuruması, kırılması, boyalı olanların renginin atması ve kafa derisinde kaşıntı, yaz aylarında saçlarla ilgili problemlerin başında geliyor.

Çözüm
İlk etapta alacağınız önlem, havuzdan ya da denizden çıkar çıkmaz saçlarınızı durulamak olmalı. Bone giymek de alabileceğiniz diğer önlemlerden. Saçları ve saç derisini rahatlatan maskeler de harika sonuçlar veriyor. Dead Sea SPA MAGIK firmasının saç maskesi hem saç derisini rahatlatıyor hem de saç tellerinin kırılganlığını gideriyor. Maske Dead Sea çamuru içeriyor.

Ürün önerisi
Dead Sea Spa Magik saç derisi çamur maskesi

8)
Problem

Dudaklarınız bir gece dışarıda kalmış ekmekten bile daha kuru!

Neden
Yüzünüzü kremlerken dudaklarınızı unutmanın sonucu bu... Oysa dudak cildi vücudun en hassas yerlerinden biri ve güneş ışınlarına maruz kaldığında kolayca kuruyup, çatlayabiliyor.

Çözüm
Duaklarınızın nemsiz kalmaması için çatlamaya karşı, ruj şeklinde satılan dudak kremlerinden kullanabilirsiniz.

Ürün önerisi
Nivea Sun Kiss Lip Gloss

9)
Problem

Bu ne sıcak böyle! Güneş sanki tepenizde değil içinizde!

Neden
Güneş çarpması. Güneşin altında çok fazla kaldığınız bazı durumlarda vücudunuz o kadar ısını ki terlemek sizi serinletmeye yetmez. Güneş çarpmasının diğer belirtileri arasında baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik ve mide bulantısı var.

Çözüm
Önce hemen gölge ve serin bir yer bulun. Şikayetleriniz bir süre içinde geçmezse de doktora başvurun. Serin bir duş alın ve yavaş yavş su, maden suyu ve diğer soğuk içeceklerden tüketin.

Ürün önerisi
Akmina doğal maden suyu

10)
Problem

Kesik, yanık gibi çok acı veren yaralar

Neden
Kaza geliyorum demez ve tatliniz ufak bir yaralanmayla bile zehir olabilir. Bunun başında da tabii derin güneş yanıkları; ayrıca denizi kaya ve keskin midye kabuklarıyla dolu olan yerlerde sık karşılaşılan kesikler geliyor.

Çözüm
Dikkatli olmak tabii ki her şeyden önemli, ama başınıza bu tür bir şey geldikten sonra yapılacak ilk iş –yaranın ciddiyetine göre- bir doktora başvurmak. Yaranın acısını alan ve iyileşme süresini kısaltan tozlar ve spreylerden faydalanmak da mümkün. Pulva 47 yara spreyi yara iyileşmesine yenilik getiriyor.

Ürün önerisi
Pulva 47 yara spreyi

False