GeriKadın Sağlığı Sıcak Alerjileri Tedavi Edilebilir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sıcak Alerjileri Tedavi Edilebilir

Sıcak Alerjileri Tedavi Edilebilir

"Sıcakların insanları iyice bunalttığı bu aylarda birçok kişi kabarıklık, kızarıklık, kaşıntı gibi şikayetleri paylaşıyor. Bu durum aslında sanıldığı kadar basit bir olay olmayıp alerjik bir durumun, güneş alerjisi sonucu oluşan sıcak ürtikerin habercisi olabilir."

Vücudun her yerinde görülebilen, halk arasında kurdeşen olarak bilinen ürtiker lezyonları, genelde en fazla iki gün içinde kendiliğinden kaybolur. Uzun süre devam eden kronik durumlarda tedavi şarttır. Çünkü bağışıklık sistemini ciddi ölçüde yorar ve bu nedenle vücudun diğer hastalıklara karşı savaşma gücünü yitirmesine yol açar.

İlaçtan, gıdalardan, enfeksiyonlardan kaynaklı olabileceği gibi, özellikle yoğun sıcakların yaşandığı şu dönemde birçok kişide sıcak ürtikeri de görülebiliyor. Sıcak ürtikeri de kronik bir seyir izleyebilir. Göğüs, ense, boyun ve sırt bölgeleri başta olmak üzere tüm vücutta görülebilir. Özellikle uzun süre sıcak havada gezme, terleme, sıcak duş sebebiyle dakikalar içinde ortaya çıkabilir. Sadece güneşte kalma bile bazıları için ürtiker sebebi olabilir.
Sıcak Alerjileri Tedavi Edilebilir Lezyonları kesinlikle kaşımayın

Deride oluşan lezyonları ne kadar kaşınma isteği olsa da kaşımamanızı tavsiye ediyorum. Çünkü bu durum en iyi ihtimalle ciltte tahriş gibi tolere edilebilir sonuçlara yol açarken, mikrop kapmanıza ve enfeksiyon gelişmesine de neden olabilir ve daha büyük rahatsızlıklara zemin hazırlayabilir. Kesinlikle kaşımayın, onun yerine nane yağı ve lavanta yağı karışımıyla ferahlama sağlayabilirsiniz. Taze nanenin haşlanması ve ardından soğutulması ile elde edilen nane çayını kaşınan bölgeye uygulayabilir, bu suyla yıkanabilirsiniz. Nanenin içeriğindeki temel maddelerden biri olan mentol, kaşıntı giderici özelliğe sahiptir.

Paketli gıdalardan uzak durun

Baharatlı, yağlı, ağır ve paketli yiyeceklerden ve özellikle şikayetlerinizin arttığı dönemde çikolata, deniz ürünleri, çilek, muz, kivi, yumurta ve çerezlerden uzak durun.Sıcak Alerjileri Tedavi Edilebilir
Bir damla kanda 6400 madde taranabiliyor

Alerjik bünyesi olanlar için, sıcak ve güneşin dışında yazı kabusa dönüştürebilecek pek çok unsur vardır: Havuz temizliğinde kullanılan kimyasallar, sinek/böcek ısırıkları, arı sokması, terleme, küf mantarları, yabani otlar… Ürtiker ve alerjilerin tedavisinde genellikle antihistaminikler kullanılarak alerjiyi tetikleyen histaminin etkileri baskılanmaya çalışılır. Bu durum geçici olarak şikayetleri dindirse de kalıcı bir tedavi değildir. Ayrıca tam olarak neyin alerjiye yol açtığını tespit etmek her zaman mümkün olamayabilir. Bu nedenle alerji tanısı ve tedavisinde destekleyici bir metod olarak biorezonans büyük önem taşıyor. Biorezonans metodunda bir damla kanda 6400 maddenin taraması yapılabiliyor. Tedavide ise kandaki frekans kodları aracılığıyla tespit edilen alerjenlerin ters frekansları verilerek nötrleştirilmeleri hedefleniyor. Böylelikle şikayetleri baskılamaktan ziyade sorunun kökten çözümü sağlanabiliyor.

Dr. Sinan Akkurt
Sıcak Alerjileri Tedavi Edilebilir

False