GeriCinsellik Sevişin, gençleşin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sevişin, gençleşin

"Hayatı daha eğlenceli hale getiriyor, ilişkimize renk katıyor, iletişim kurma yeteneğimizi güçlendiriyor, bedenimizi her defasında yeniden keşfetmemizi sağlıyor. Yaşadığımız her cinsel deneyim bizi biraz daha sağlıklı ve güzel kılıyor."

Çoğu kadının seksten tek beklentisi, olabildiğince iyi zaman geçirmekten ibarettir; yataktaki saatlerin ruhunun yanı sıra vücuduna kattıklarından haberi bile olmadan. Bu mizansen; hem fiziksel hem de ruhsal açıdan seksten keyif alan her kadının yaşayacağı harika bir farklılık hissi, bir başkalıktır. Yapılan bilimsel araştırmalar da, sevişmenin sağlık ve güzellik üzerindeki olumlu etkileri konusunda birçok ipucu veriyor. Seks sırasında yaşanan fiziksel değişimler, hormon salgıları ve harcanan enerji, deyim yerindeyse, vücuda ilaç gibi geliyor. Yani yatak odasında daha fazla vakit geçirmemiz için epey neden var! İşte o nedenlerden en etkili olanları:

Kan basıncını düşürüyor

Nefes alıp verme ve kalp atışları hızlanıyor olsa da, cinsellik kan basıncını ideal seviyede tutmak için mükemmel bir araç. North Carolina Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmaya göre, sadece ön sevişme bile vücut direncini azaltan stres hormonu kortisol seviyesini düşürüyor ve uzun vadede, kalp krizi ve felç riskini azaltıyor. Bunu sağlayan hormonsa, vücudun sevişme sırasında ve özellikle de orgazmın hemen ardından yüksek miktarda salgıladığı oksitosin hormonu. Bildiğiniz gibi bu hormon, doğumdan sonra emzirme döneminde de artıyor. Erkekler üzerinde yapılan araştırmalar şunu gösteriyor ki, aktif cinsel hayatı olanların kalp krizinden ölme riski, sekse zaman ve enerji ayıramayanlara göre çok daha az!

Daha dik durmanızı sağlıyor

Vücudun belden aşağısının ritmik bir biçimde hareket etmesi, sırta iyi geliyor. Seks sırasında bilinçsizce yaptığımız erotik bel ve sırt jimnastiği, sırtın alt kısmındaki kasları gevşetiyor, orgazm sırasındaki kasılma ve gevşemeler ise adeta bir masaj etkisi yaratıyor. Sonuç; omurga daha esnek bir hale geliyor, vücudun duruşu dikleşiyor, hareketler ve yürüyüş kıvrak1aşıyor. Fitness merkezinde sıkıcı saatler geçirmekten çok daha iyi bir yöntem olduğu da kesin! Üstelik olumlu bir yan etkisi daha var! Seks sayesinde uyluk kasları da çalışmış oluyor, bu da bizi ileri yaşlarda olası bir mesane zayıflığından koruyor.

Uyku kalitesini düzenliyor

Seviştikten sonra arkasını dönüp uyuyan erkek k1işesine hayıflanmaktan vazgeçin; çünkü insanın, kendi vücudunun tepkileriyle ve hormonlarıyla savaşması mümkün değil. Aslında sevişmek, yine oksitosinin etkisiyle kadınları da rahatlatıyor ve uyku veriyor. Ancak bizlerde uyku hali erkeklerdeki kadar düzenli bir biçimde, her sevişmeden sonra ortaya çıkmıyor. Bazen yataktan kalkacak gücümüz olmuyor ama bazen de tam tersi seks öncesinde kendinizi yorgun hissederken seviştikten sonra uykumuzun açıldığını fark ediyoruz. Yine de aradan bir süre geçip yattığımız zaman uykumuz erkeklerinkine göre çok daha derin, rahat ve kesintisiz oluyor. Öfke, gerginlik, stres ve gündelik sorunların yarattığı sıkıntılardan uzaklaşıp kafamızı boşalttığımız için, mışıl mışıl uyuyor ve sabah uyandığımızda kendimizi son derece dinlenmiş hissediyoruz.

Kondisyonu artırıyor

Gerçi sevişirken ortalama 200 kalori, yani sadece bir parça çikolatanın verdiği enerjiyi harcıyoruz. Demek ki 'diyet artı egzersiz' formülünün yerine cinselliği koymamız pek akıllıca olmaz. Yine de seks, fazladan egzersiz olarak epey işe yarıyor. Kalp atışlarının hızlanıp dakikada 120'ye kadar çıkması, kan basıncının fırlaması, nefes nefese kalmak, orta mesafe bir koşunun vücutta yarattığı etkiyi yaratıyor. Bu sayede kalp daha fazla kan pompalıyor, dolaşım hızlanıyor. Tıpkı sporda olduğu gibi sekste de süre ve sıklık, bu olumlu etkilerin yoğunluğunu artırıyor.

Acıyı hafifletiyor

Her başımız ağrıdığında ağrı kesicilere saldırmak yerine cinselliğin şifalı gücüne başvursak, hem vücudumuza kimyasal madde gitmesine engel olur hem de yaşamdan çok daha fazla zevk alırız! Bu mucize ilacın ağrılarla nasıl savaştığını merak ediyorsanız, hemen açıklayalım! Cinsel ilişki sırasında salgılanan endorfin hormonu, vücutta bir doz morfinle aynı etkiyi yaratıyor. Yani seks, son derece kuvvetli bir ağrı kesici! Bu konuda yapılan oldukça ilginç bir deney bile var! çiftler, sevişme sırasında vücutlarına iğne sokularak rahatsız ediliyor ve ortaya çıkıyor ki, orgazm sırasında ağrı hissi yüzde 70 oranında azaldığı için iğnenin verdiği acıyı hissetmiyorlar bile! Seks regl dönemi sancılarını da hafifletiyor...

Saçları besliyor

Bedensel aşkın dış görünüşümüze komple bakım kadar iyi geldiğini biliyor muydunuz? Bunun sebebi sadece vücuttaki kan dolaşımının daha düzenli olması değil, aynı zamanda kadınlık hormonu östrojen... Seks sayesinde östrojen seviyeniz artıyor; haftada bir kez seks yapan kadınlarda, kandaki hormon miktarı iki kat yükseliyor. Östrojen sadece daha düzenli regl görmemizi sağlamakla kalmıyor, görüntümüze de katkıda bulunuyor. Mesela saçlarınız daha parlak ve yumuşak bir hale geliyor. Daha güzel saçlara sahip olmak için sürekli kullandığımız bakım kremi ve şampuanların etkisini artırmak ve daha çabuk sonuç almak istiyorsak, seksten faydalanmalıyız.

Morali yükseltiyor

Hangi meslekten olursak olalım, nasıl bir aileniz ve sosyal çevreniz olursa olsun, hayat hepimiz için yeterince güç... Hiçbir şeyle uğraşmasak bile gün boyu trafikle, bürokrasiyle ve anlayışsız insanlarla uğraşıyoruz. Kişisel sorunlarımız, mesleki sıkıntılarımız, geleceğe yönelik kaygılarımız da cabası. İşte bu karanlık tabloda seks kahraman bir kurtarıcı görevi görüyor. Bir süreliğine de olsa dertlerinizden uzaklaşmak, kendinizi bile unutmak, hiçbir şey düşünmeden sadece endorfin salgılamak, sevişme sonrasında da moralimizi yüksek tutuyor, daha güler yüzlü ve sabırlı olmamızı sağlıyor. Seksologların bir tespitine göre, düzenli bir cinsel hayatı olmayan insanlar depresyona daha yatkın...

Cildi gençleştiriyor

Sıkı bir cilt, selülitsiz bacaklar, çizgilerin olmadığı, pürüzsüz bir yüz... Bunun bir hayal olduğunu düşünmeden önce söyleyeceklerimize kulak verin! Sevişirken damarlarımızda dolaşan kanla birlikte vücudumuzun en ücra köşelerine kadar yayılan vitamin ve minerallerden cildimiz de nasibini alıyor, nem kazanıyor, daha parlak ve pembe görünüyor. Bunun yanı sıra gündelik hayatımızda nefret ediyor olabiliriz ama seks sırasında terlemek, lenflerin sirkülasyonunu rahatlatıyor ve vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlıyor. Sonuçta cilt, daha yavaş ve dolayısıyla geç yaşlanıyor.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor

Seks; vücuttaki virüs polisini alarma geçiriyor. Bu nedenle düzenli seks yapan kişiler daha seyrek hasta oluyor ya da daha çabuk iyileşiyorlar. Çünkü bağışıklık sistemleri kuvvetli. Gerçi seksle bağışıklık sistemi arasındaki ilişkinin işleyişi henüz bilim adamları tarafından net bir biçimde ortaya konulmuş değil ama bu konuda şöyle bir açıklama yapılıyor. Başka bir vücuttan gelen sıvılar, vücudun savunma sistemini çalıştırarak güçlendiriyor. İkinci bir teori daha var! Sekste salgılanan mutluluk hormonu, bağışıklık sistemini zayıflatıp bizi hastalıklara açık hale getiren stres hormonunu öldürüyor. Muhtemelen bu teorilerin ikisi de doğru ve geçerli. Ne olursa olsun, seks periyodunun haftada bir iki kere şeklinde sabitlenmesi, kandaki alyuvar ve antikor üretimini artırıyor. Böylelikle özellikle bahar aylarında ortaya çıkan nezle ve diğer gribal enfeksiyonlarla başımızın derde girmesi tehlikesi de ortadan kalkıyor.

Zayıflatıyor

60'lı yıllarda Trude Herr adlı bir şarkıcının söylediği 'Çikolata Değil Bir Erkek İstiyorum' şarkısının gerçekçi bir yanı var. Seks; kalori harcamamızı kolaylaştırıyor ve ani açlık krizlerinin önüne geçiyor. Böylece vücudumuzun forma girmesine yardıma oluyor. Gündelik hayatın stresini yenmek için yemeğe başvurur, yaşadığımız sıkıntıların acısını özellikle zararlı ve kilo aldırıcı olduğunu gayet iyi bildiğimiz besin maddelerinden çıkarırız. Bunun da kendinizi ödüllendirmek anlamına geldiğini düşünürüz. Fakat artık başka bir ödülümüz daha var! Bizi atıştırıp durmaktan uzaklaştıracak, ateşli bir gece! Bu 'seviştikçe zayıfla' programını bir süre uyguladıktan sonra hayli inceleceksiniz!

False