GeriKadın Sağlığı Sertleşme Sorunu Damar Hastalığının Habercisi Olabilir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sertleşme Sorunu Damar Hastalığının Habercisi Olabilir

Sertleşme Sorunu Damar Hastalığının Habercisi Olabilir

"Türk Androloji Derneği’nin yaptığı araştırmaya göre, Türkiye’de 40 yaş üzeri her 2 erkekten 1’inde farklı derecelerde sertleşme bozukluğuna rastlanıyor. Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Binbay, bu sorunun önemli bir damar hastalığının habercisi olabileceğini söyledi."

Psikolojik sebepler dışında sertleşme bozukluğunun temel sebebi; erkek cinsel organına kan taşıyan damarlarda kolesterol plaklarının oluşması ve bu plaklar sebebiyle damarlardaki kan akışının yavaşlamasıdır.

Sertleşme bozukluğu erken uyarı görevi görüyor

Erkek cinsel organını besleyen damarlar, vücudun en ince kan damarlarıdır. Bu sebeple damar sağlığında problem olan bir erkek, kalbinde veya başka herhangi bir yerinde problem oluşmadan önce cinsel yaşamında sertleşme bozukluğu hissedilebiliyor. Bazen erkekler bu durumu pek önemsemese de arkasında çok ciddi damar sağlığı şikayetleri çıkabiliyor. Bu yüzden sertleşme bozukluğu bir erken uyarı sistemi görevi görüyor.

Hangi faktörler neden oluyor?

Erkeklerde sertleşme bozukluğu cinsel hayatın bitmesi anlamına gelmez. Başlangıçta hafif düzeyde başlayan bu sorun, zaman içerisinde artış gösteriyor ve cinsel hayatı olumsuz etkiliyor. Yüksek kan şekeri, kolesterol fazlalığı ve yüksek tansiyon gibi sağlık sorunları yaşayan kişiler sertleşme bozukluğunu daha erken yaşlarda hissedebiliyor. Bunlara ek olarak sigara-alkol kullanımı, sağlıksız beslenme, kilo fazlalığı gibi yaşam tarzı alışkanlıkları da erkeklerde sertleşme bozukluklarına sebep oluyor.

Tedavi yöntemler

Son yıllarda gelişen teknoloji ve tıptaki yenilikler sayesinde düşük yoğunlukta ses dalgalarını kullanarak hafif ve orta düzeyde sertleşme problemleri gidermek mümkün. Sonik ses dalgalarını kullanarak yapılan bu işlem ile erkek cinsel organına giden damarlarda oluşan plaklar yok edilerek yeni sinir oluşumu destekleniyor. Damalar içerisindeki plaklar yok edildiğinde kan akışı normale dönüyor. Bu sayede sertleşme bozukluğu yaşayan kişiler daha güçlü bir cinsel hayata kavuşuyor. Şok dalga tedavisi olarak da bilinen bu tedavi sırasında lineer ses dalgaları kullanıldığında daha kısa sürede istenen sonuca ulaşılıyor.

2-3 yıla kadar kalıcı çözüm sağlanabiliyor

Sadece yetkili hastane ve kliniklerde kullanılan lineer şok dalga cihazları ile 2-3 yıla kadar kalıcı çözüm sağlanabiliyor. Genelde 4-6 seansta tamamlanan ve ses dalgaları ile yapılan sonik performans tedavisinde seanslar 15 dakika sürüyor. Klinik testlerle onaylanmış bu uygulama ilaçsız ve iğnesiz olarak yapılıyor. Uygulama sırasında herhangi bir acı ve ağrı hissi olmuyor. Tedavi sonrasında normal hayata hemen dönüş sağlanıyor, cinsel yaşamda hiçbir kesinti olmuyor.

Yöntemi her yaştan erkek tercih ediyor

Bu tedaviyi sadece yaşı ilerleyen erkekler değil, daha genç yaşlarda olup sertleşme bozukluğuna bağlı cinsel performansını arttırmak isteyen kişiler de tercih ediyor. 40 yaş üzeri her iki erkekten birinde yaşanan bu sorun, önemli damar hastalıklarının habercisi olabileceğinden, başlangıç aşamasında doktora danışılması büyük önem taşıyor. Bu sayede başka rahatsızlıkların erken teşhisinin sağlanması ve cinsel yaşam süresinin uzatılması mümkün olabiliyor.

False