GeriModa Trendleri "Seçme şansı istiyoruz!"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Seçme şansı istiyoruz!"

"40-56 beden arasındaki kadınlar artık minnacık bluzlar, düşük belli pantolonlarla dolu mağazalar istemiyor. Sürekli siyah giymekten hatta ikinci sınıf müşteri muamelesi görmekten yakınıyor, "Küçük bedendeki herşeyi istiyoruz" diyorlar..."

40 beden ve üzeri kıyafetler tasarlayıp satan Faik Sönmez, Türkiye'de 25 ila 55 yaşında, 40-56 beden giyinen kadınlar arasında bir araştırma yaptı. Bu araştırmada kadınlara moda ve alışverişle ilgili sorular soruldu. Görüldü ki büyük beden giyinen kadınlar da çoğu kadın gibi moralleri bozuk olduğunda rahatlamak, mutlu olmak için alışverişe çıkıyor ama bazılarına alışveriş şunları çağrıştırıyor: Sıkıntı, terleme, kronik rahatsızlık, ikinci sınıf vatandaş muamelesi, zor beden, zayıflama gereği...

"Size olmaz diyorlar, sinir oluyoruz"

"Alışverişten nefret etmiyorum ama beğendiğim bir şey minnacık olunca sinirleniyorum. Bir de 'Size olmaz' demiyorlar mı..." diye anlatıyorlar dertlerini. Yine en sinirlendikleri şeylerden biri de bedenlerinin tanımlamasını yaparken insanların kendileri için şişman ya da tombul kelimelerini kullanmaları. "Büyük beden desinler" diyorlar.

Kabinlerin geniş ve havadar olmasını isteyen kadınlar özellikle jean, ceket, rahat kol kısımlı kıyafetler ve şık elbiseler bulmakta zorlandıklarını belirtirken "Gˆmlekte de b¸y¸k beden alınca omuzları d¸ş¸k, yakaları büyük oluyor. Aynı şey atletler için geçerli. Koltuk altları çok oyuk geliyor" diye ekleme yapıyorlar. Yani büyük bedenlerin aynı zamanda çok uzun boylular için tasarlanmış olması seçim şanslarını zorlaştırıyor. "Avrupa'daki gibi boy, beden oranı olan kıyafetler istiyoruz" diyorlar.

40-56 beden arasındaki kadınlar giyim stillerini şöyle açıklıyorlar: Koyu renkler, sade ya da spor modeller, üst taraf renkli, alt taraf koyu renk, pantolon ağırlıklı... Ancak çoğunluk "üst tarafa siyah giyince kendimi renksiz ve yaşlı hissediyorum" diyor.

İşte Faik Sönmez'in yaptığı araştırmada 40-56 beden arasındaki kadınlara sorulan sorulardan ve verdikleri cevaplardan seçtiklerimiz...

"Büyük beden ne bulursak onu alıyoruz"

Hangi tür kıyafetleri bulmakta zorlanıyorsunuz?

Kot giymeye bayılıyorum ama hiç bulamıyorum.

Çok fazla seçme şansımız yok. Büyük beden ne bulursak onu alıyoruz.

Renk bulsam beden yok, beden bulsam renk yok. Moda renklerde büyük beden kıyafet bulamıyoruz. Biz de koyu renkler giyiyoruz.

Çok yakın bir arkadaşım evlenecek, kokteyl gibi bir şey olacak. Ben ne bulacağım, nereden alabileceğim diye düşünüyorum.

"Her kıyafette tadilat için bekliyoruz"

Alışveriş sırasında en çok yakındıkları şeyler...

Bedenlerin boy alternatiflerinin olmaması.

Pantolon bellerinin çok düşük olması.

Boyuna çizgili modellerin olmaması.

Kıyafetlerde tadilat gerekmesi ve tadilat için beklenilmesi.

Spor giyinmeyi seviyorum ama bulamıyorum. Ben de erkek bölümünden giyiniyorum. (25-39 yaş arasındakiler)

Moda hep küçük beden için çalışıyor. (40-55 yaş arasındakiler)

Gençlerin giydiği tarzların büyük bedenlerini istiyorum. (40-55 yaş arasındakiler)

"Göbeğimi kapatacak modelleri seçerim"

İdeal kıyafetten beklentiler...

Tiril tiril elbiseler olmalı. Diz altını örtmeli.

Göbeğimi en aza indirecek modeller seçerim, yüksek belli pantolonlar alırım.

Boyuna çizgili modeller alırım.

Küçük bedendeki her şeyi istiyoruz.

Önü fermuarlı, altı lastiksiz sweatshirt'ler...

Avrupa'daki gibi bedenlere göre boy alternatifleri...

Beli lastikli modeller...

Terletmeyen kumaşlar...

Likra pantolonlar...

Büyük bedenli ama şık ünlüler...

Büyük beden giyinen kadınların kendi bedenlerinde olup da şık bulduğu ünlüler Türkan Şoray, Muazzez Abacı, Sibel Can, Perran Kutman ve Işın Karaca.

Kaynak: Milliyet

False