GeriAşk Pandemide Evlere Kapanan Çiftlere Tavsiyeler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pandemide Evlere Kapanan Çiftlere Tavsiyeler

Pandemide Evlere Kapanan Çiftlere Tavsiyeler
Abone Olgoogle-news

"Çiftler evin içerisinde bu süreçte farklı odalarda vakit geçirebilirler. Çiftler yine işe gider gibi kendi odalarında vakit geçirip işlerine odaklanabilirler. Araya özlem de gireceği için ilişkilerine olumlu yönden de katkı sağlamış olur diyen Uzman Psikolog Selin Kalabaş, koronavirüs pandemisi sürecinde evlere kapanan çiftlere mutlu bir birliktelik için tavsiyelerde bulundu."

“EŞLER YANLIŞ DEĞERLENDİRİYOR”

COVID-19 salgını süresince uzun süre birlikte vakit geçirmek durumunda kalan dinleme becerisi gelişmeyen, devamlı eşinin sözünü kesen, ‘sen dilini’ kullanan, eleştiren, yargılayan çiftler pandemi dönemini kötü geçiriyor.Çiftler birlikte olmayı bilmiyor ya da aynı evin içerisinde kendi işlerine, kendi sevdiği aktivitelerine zaman ayırmadığında bu durum onları olumsuz yönde etkiliyor. Hatta çiftlerden biri tek başına vakit geçirdiğinde eşi bu durumu yanlış değerlendirip bunu sorun haline çeviriyor. Yani ‘’benimle hiç ilgilenmiyor’’ gibi işlevsiz değerlendirmeler sonucunda eşi ile tartışıyor.

“ZİHİN OKUMAYIN”

Evin içerisinde uzun süre birlikte yaşayan çiftlerde ‘’zihin okuma’’ diye adlandırılan bilişsel çarpıtmaları arttırıyor. Eşine sormadan kafasındaki soruları ‘’bunu demek istedi biliyorum’’ şeklinde kendisi cevapladığı için ya da partnerine düşünceleri, duyguları, ihtiyaçları vb. hakkında sorular yöneltmeden kendi düşüncesine göre yorumladığı için bu süreçte ilişkilerdeki anlaşmazlıklar arttı.

“FARKLI ODALARDA VAKİT GEÇİRİN”

Birbirlerini dinlerken eşlerine vereceği cevabı düşünmeden sadece karşısındaki kişinin ne anlattığına odaklanmalılar. Aynı zamanda, biz dilini kullanmayı öğrenip birbirlerini suçlamaktan kaçınmalılar.  Evin içerisinde bu süreçte farklı odalarda vakit geçirebilirler. Çiftler yine işe gider gibi kendi odalarında vakit geçirip işlerine odaklanabilirler, hem araya özlem de gireceği için ilişkilerine olumlu yönden de katkı sağlamış olur.

Dünya Çevre GünüHürriyet Gazetesi aile-çocuk yazarı Ömür Kurt, Dünya Çevre Günü’ne özel canlı yayınında Adel Kalemcilik Genel Müdürü Evrim Hizaler’i konuk etti. (Sponsorlu İçerik)
False