GeriBitki Bakımı Orkide Tohumu Nasıl Ve Zaman Ekilir? Orkide Tohumu Nasıl Olur Ve Nereden Alınır?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Orkide Tohumu Nasıl Ve Zaman Ekilir? Orkide Tohumu Nasıl Olur Ve Nereden Alınır?

Orkide Tohumu Nasıl Ve Zaman Ekilir? Orkide Tohumu Nasıl Olur Ve Nereden Alınır?

"Orkide dünyada yaygın olarak bulunan çiçekler arasında yer alır. 22 binden fazla türü bulunur. Bu türün en bilinen yanı görünüşlerinin dikkat çekici ve güzel olmasıdır. Bu çiçek türü, asaletin simgesi olarak tanımlanır. Tropikal iklimlerde büyüyen bu çiçek uzun gövdeye ve küçük yapraklara sahiptir. Gövdeleri çok dayanıklı ve uzun ömürlü özelliğe sahiptir. İşte, merak edilen tüm detaylar."

Orkide, Asparagales grubuna ait bir çiçek topluluğu olarak bilinir. Bu grubun çiçekli bitkileri arasındadır. Dünyada ise yaklaşık olarak 22 bin farklı tür ve 880 cinsi bulunmaktadır. 

Orkide Tohumu Nedir ve Nasıldır? 

Orkide, belli başlı bazlı koşullar ile birlikte büyüyen ve yetişen bir çiçektir. Her çiçek türünde olduğu gibi orkidede de bu şartlar geçerlidir. Işık alan yerde yetiştirilmesi önemli bir husustur. Orkide tohumları 3 ya da 6 yapraklı bir kutunun içinde bulundurulur ve olgunlaştırılır. 4 milyona yakın bulunur, boyları ise 0,3 ila 3,3 arasında değişiklik gösterir. Bu kutu kuruduktan sonra içlerinden olgunlaşmış olan tohumlar kullanılabilir. 

 Orkide tohumları az ve çok olmasından dolayı doz ya da kuma benzerlik göstermektedir. Tohumdan çıkan toz ise siyah renginde değil sarımtırak ve krem bir ton rengine sahiptir. Orkide tohumunu toplamak oldukça zordur. Doğal koşulların altında orkide tohumla birlikte çoğalma gösterir. Rüzgar tohum tozunu taşır, bu tohumlar ağaç kabuğuna düştükten sonra ağaçların yapraklarıyla birlikte filizlenmeye durur. Orkide tohumunun tam anlamıyla olgunlaşması 2,5 ila 3 ay arasında değişir. 

 Orkide Tohumu Ne Zaman Ekilir ve Dikilir? 

 Orkide tohumlarını ekmeden hemen önce bu tohumları sterilize işleminden geçirmek gerekir. Öncelikle kutuyu alkol içine batırılan bir pamuk ile silmek gerekir. Sonrasında tohumun tozu küçük bir kavanoz içine aktarılır ve kapak kullanılarak üstü kapatılır. Kaptaki tohumların süresi yaklaşık 5-10 dakika kadardır. 

 Sonrasında sıcaklığın ve gün ışığının olması önem taşır. Orkidelerin ekim zamanı ise Mayıs ayıdır. Ekim için en uygun zaman Mayıs ayı olarak belirlenmiştir. Ekilen yerdeki sıcaklık derecesinin farkı 8 ila 10 dereceyi geçmemelidir. Orkideler için orkidelere özel hazırlanmış toprakların kullanılması önemlidir. 

 Orkide Tohumu Kaç Günde Çimlenir? 

 Ekilmiş olan tohumların çimlenmesi için 20 ila 23 derece arasında sıcaklık olması gerekir. En önemlisi ise 12 saat gün ışığında kalmasıdır. Farklı çeşitlerin ortaya çıkması süresi ise farklılık gösteren bir durumdur. İlk filizler 4 ila 6 hafta kadar sonra meydana gelebilir ve bu süre 6 ila 9 aya kadar uzayabilir. 

 Öncelikle, küçük bir top oluşturulduktan sonra daha fazla gelişme göstermesi için gerekli olan bileşenleri tüketir. İlk önce yapraklar sonrasında gerçek kökleri oluşmaya başlandığı görülür. Bu ekinler, steril şartlar altındayken, dikkat isteyen durumlar görülmez. 

 Orkide Tohumu Nasıl Ekilir? 

 1. Orkideler nemli ortamları sever ve nemli ortamlarda büyürler. Bundan dolayı %40 ila %70 arasındaki nem oranına sahip yerlerde yetiştirilmesi uygundur.
 2. Orkidenin yetiştirildiği ortam doğrudan gün ışığını almayan, yarı serin, bol ışıklı ve rüzgarsız ortam olmalıdır.
 3. Orkidenin yetiştirildiği yerdeki sıcaklık gündüz 18 ila 19 derece arasında, geceleri ise 13 ila 18 derece arasında olmalıdır.
 4. İki yılda bir saksısının değişimi yapılmalıdır. 

 Orkide Tohumu Kaç Günde Bir Sulanır? 

 Orkidenin çok fazla sulanmasına izin verilmemelidir. Belli bir zamanı yoktur ancak her bitkide olduğu gibi orkidede de toprağının kurumasına izin verilmemelidir. Orkidenin toprağı sürekli nemli olmalıdır ancak bu nemlilik seviyesi aşırı derecede olmamalıdır. Orkidenin gövdesi su ile direkt temas halinde olmamalıdır. Püskürtme adı verilen araç ile birlikte üç günde bir olacak şekilde sabah saatlerinde, ılık yağmur suyuyla orkide toprağı sulanabilir. Su içerisinde kireç ve tuzun bulunmamasına dikkat edilmesi gerekir.

False