GeriEtkinlik Rehberi Nevruz Bayramı Ne Zaman, Nasıl Kutlanır? 2022 Nevruz Bayramı Tarihi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nevruz Bayramı Ne Zaman, Nasıl Kutlanır? 2022 Nevruz Bayramı Tarihi

Nevruz Bayramı Ne Zaman, Nasıl Kutlanır? 2022 Nevruz Bayramı Tarihi

"Nevruz Bayramı, baharı müjdeleyen geleneksel kutlamaların yapıldığı bayramlar arasında yer alıyor. Bu nedenle, mart ayının sonlarına doğru Nevruz Bayramı araştırmaları hız kazanmaya başladı. Peki, çeşitli ritüellerle kutlanan Nevruz Bayramı ne zaman, hangi gün? İşte 2022 Nevruz Bayramı tarihi ve kutlamaları hakkında bilgiler..."

Her yıl Balkanlar'dan Orta Asya'ya kadar oldukça geniş bir coğrafyada kutlanan Nevruz Bayramı vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Baharın gelişinin kutlandığı Nevruz Bayramı her yıl renkli görüntülere sahne oluyor. Peki, Nevruz Bayramı ne zaman, nasıl kutlanır? İşte, 2022 Nevruz Bayramı tarihi...

Kelime olarak "yeni gün" anlamına gelen bu özel günde, tabiatın canlanmasıyla yeni bir yılın başladığına ve ne kadar bolluk, bereket, yardımlaşma ve dayanışmayla geçirilirse tüm senenin o şekilde geçeceğine inanılıyor.

Her yıl 21 Mart'ta kutlanan Nevruz, bu yıl pazartesi gününe denk geliyor. Nevruz'un her yıl bu tarihte kutlanmasının ise bir nedeni var. Güneş 21 Mart’a kadar güney yarımküreye daha çok ısı ve ışık verirken, bu denge 21 Mart’ta eşitlenip, daha sonra kuzey yarımküre lehine bozuluyor.

NEVRUZ BAYRAMI NASIL KUTLANIR?

Bugün Orta Asya, Anadolu, İran coğrafyasında yoğun kutlanan Nevruz Bayramı'nın ritüelleri, nesilden nesile aktarılıyor.

Eski yılın bittiği, yeni senenin başladığı o güne günahlarından arınmış girmek isteyenler ateşten atlıyor. Yıkanmak ve sudan atlamak da arınmak için yapılan adetler arasında bulunuyor. Ateş ve sudan atlamak tüm nevruz kutlamalarındaki ortak unsurlardan biri olarak dikkati çekiyor. Eşya ve hayvanların da ruhlarının arınması için eşyalar tütsüleniyor, hayvanlar ateş arasından geçiriliyor.

Bugüne özel "nevruz sofrası" kuruluyor. Toplu halde oturulan sofrada, 7 çeşit yemek bulunuyor. Tüm yılın bolluk ve bereketle geçmesi için kurulan zengin sofrada, herkes her yemekten yiyerek, senenin o rahatlıkta geçmesini diliyor.

"Semeni" geleneği de uzun yıllardır yaşatılıyor. Bu gelenekte, tarımda bereketli bir yıl dileğiyle, nevruzdan önce kaplarda arpa, buğday çimlendiriliyor ve bunlar sofralara konuluyor.

 

False