GeriBitki Bakımı Nar Fidanı Nasıl Ve Ne Zaman Dikilir? Nar Fidanı Yetiştirme, Bakımı Ve Fiyatları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nar Fidanı Nasıl Ve Ne Zaman Dikilir? Nar Fidanı Yetiştirme, Bakımı Ve Fiyatları

Nar Fidanı Nasıl Ve Ne Zaman Dikilir? Nar Fidanı Yetiştirme, Bakımı Ve Fiyatları

"Ağaçlar, yaz kış meyve sağlayan bitkilerdir. Tabi ki her ağaç her mevsimde meyve vermez. Çoğu ağaç meyvesini bizlere yaz aylarında sunarken nar ağacı bunun aksine güz mevsiminde meyvesini olgunlaştırır. Bu yüzden diğer ağaçlardan onu ayıran bir özelliği vardır. Nar ağacının diğer özelliklerini merak ediyor ve nar ağacı yetiştirmek istiyorsanız yazımızı okuyarak gerekli tüm bilgileri derledik."

Kış meyvelerinden biri olan nar, ilkbaharda çiçek açmasına rağmen kışın olgunlaşır. Oldukça ağır bir meyvedir. Tam olgunlaşmış hali tatlıyken yarı olgun narlar ekşi bir tada sahiptir. Eğer nar yetiştirmek istiyorsanız mutlaka yazımızda vereceğimiz bilgileri öğrenmeniz gerekir.

Nar Fidanı Nedir?

Nar fidanı, nar ağacının aslında ilk adımıdır. Nar yetiştirmek isteyen bir kimse işe ilk olarak nar fidanı ekerek ya da yetiştirerek başlar. Yani nar ağacının ağaç olmadan önceki ilk haline nar fidanı denir.

Nar Fidanı Nasıl Dikilir?

Nar fidanı nasıl dikilir sorusuna şu şekilde yanıt vermek daha doğru olacaktır; Nar fidanı toprağa direkt olarak dikilemez. Öncesinde özel bir köklendirme işlemi yapılmalıdır. Bu köklendirme fidanı kök salma işlemi gerçekleşene kadar su dolu bir kapta ya da ufak bir saksıda bekleterek gerçekleştirilebilir. Daha sonra bu dal dikilmek istenen geniş ve derin bir toprağa geçirilerek dikilir.

Nar Fidanı Ne Zaman ve Hangi Ayda Dikilir?

Nar fidanı, güz aylarında meyve verecek bir ağaçtır. Ancak bu ağaç diğer ağaç fidanları gibi ilkbahar ya da yaz aylarında dikilmez. Nar fidanı dikmek istiyorsanız sonbahar aylarının sonunu, kış aylarını ve ilkbahar aylarının hava ısınmadan ilk günlerini tercih etmelisiniz.

Nar Fidanı Bakımı Nasıl Yapılır?

Nar fidanı bakımı yapmak basit bir işlemdir. Bakım için gerekli sulama ve ilk tutunma aşaması sonrasında gübreleme işlemi yeterli olacaktır. Fakat nar fidanı ağaca dönüştüğü andan itibaren daha çok bakım istemektedir. Çünkü nar ağır bir meyvedir ve olgunlaşma döneminde dallarına mutlaka destek sağlanmalıdır. Aksi halde dallar kırılabilir.

Nar Fidanı Kaç Yılda Meyve Verir?

Nar fidanı en çabuk meyvesini veren türlerden bir tanesidir. Bu fidan yeni dikimden sonra 2 ila 3 yıl içerisinde ilk meyvesini vermeye başlar. Ayrıca kuruyan nar ağaçlarını hemen kesmemek gerekir. Çünkü yeniden fidan olarak yeşerebilir. Meyve verebilir.

Nar Fidanı Yetiştirme Püf Noktaları

Nar fidanını yetiştirmek için bilinmesi gerekenler yani püf noktası fidanın nar ağacının ana dallarından alınmış olmasıdır. Nar ağacı üzerinde 3-4 adet ana dal bulunmaktadır. Bu dallardan sağlanan fidanlardan daha güzel verim alınır.

Nar Fidanı Ortalama Fiyatları Ne Kadar?

Nar fidanı fiyatı aslında belirli bir fiyat olarak belirtilemez. Mevsime, satın alınan yere ya da fidan kalitesine göre bu durum değişiklik gösterebilir.

Nar Fidanı Çeşitleri Var mıdır?

Nar fidanı çeşitleri aslında yoktur. Çünkü nar ağacı tek türdür. Ancak nar fidanının ağacın elde edilen dalına göre çeşit belirtilebilir.

Nar Fidanı Nasıl Çoğaltılır?

Nar fidanı ağaçtan edinilen dalın köklendirilerek yeniden dikilmesi ile çoğaltılır.

Nar Fidanı Ne Zaman Budanır?

Nar fidanı, ilkbahar mevsiminin başlarında yani havalar fazla ısınmadan budama işlemi gerçekleştirilir. Budama işlemi kuruyan dalların kurumuş olan kısmından gerçekleştirilir.

Nar Fidanı Dikim Mesafesi Ne Kadar Olmalıdır?

Nar fidanı ağaç durumuna eriştiği zaman boyu 3 metreyi bulmaktadır. Ancak alan olarak kapladığı bölge her ağaca göre değişiklik gösterir. Bu yüzden ağaçtan daha iyi verim alabilmek için ve fidanların büyüdüğü zaman dallarının birbiri ile kesişmemesi için fidan dikim aralığı en az 4 metre olmalıdır.

 

False