GeriKadın Sağlığı Mide Botoksu ile Zayıflamak Mümkün!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mide Botoksu ile Zayıflamak Mümkün!

Mide Botoksu ile Zayıflamak Mümkün!

"Diyet yapamıyorsunuz, yemeklerden tatlılardan vazgeçemiyorsunuz ama zayıflamak istiyorsunuz. İşte tam burada etkili bir iştah kesme uygulaması olan mide botoksu devreye giriyor. Dr. Nihat Dik’ten son yılların popüler zayıflama uygulaması olan mide botoksu hakkında bilgiler verdi."

Mide botoksu nedir? Kimlere uygulanır?

Mideye botilinum toksin (botoks) uygulanması endoskopik yöntem ile midenin belirli bölgelerine botoks enjekte edilmesi esasına dayanan yeni bir kilo verdirme yöntemidir. Bu yöntemde mide kaslarının kasılması sınırlandırılarak mide boşalma süresi gecikir ve hastada iştah kaybı elde edilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Fazla kiloları olan ve vücut kitle endeksi 40’ın üstünde olmayan hastalar ideal hasta grubunu oluşturmaktadır.

Uygulama süresi nedir? Süreç nasıl devam ediyor?

Tamamen endoskopik olarak ağızdan girilerek yapılan bir işlemdir. Kesi, dikiş ve benzeri hiçbir işlem yoktur, çünkü ameliyat değildir. Mide botoksu günümüzde birçok uygulamada olduğu gibi ağrısız, acısız ve konfor düzeyi yüksek bir ortamda uygulanıyor. İşlem ortalama 20 dakika sürer. Hastalar, işlem esnasında anestezi hekimi eşliğinde uyutulur.

Hastanede yatmak gerekli değildir. Uygulama sonrası genellikle 1-2 saatlik müşahade yeterlidir. Botoks işleminden sonra ilk 6 aylık sürecin iyi değerlendirilmesi gerekir. Botoksun etki süresi maksimu.6 aydır. Bundan sonraki süreçte botoksun tekrarlanıp tekrarlanmayacağı hastanın genel durumuna bağlıdır.

Mide Botoksu ile Zayıflamak Mümkün

Bu uygulamayla hastalar ne kadar kilo kaybı yaşar ve en önemlisi kilo verdikten sonra tekrar geri alınır mı?

Başta Norveç, Kore, ABD olmak üzere ülkemizde de kullanılan Mide Botoksu yöntemi ile 5-6 ayda 4-20 kilo vermek gerçekten mümkün ancak çok önemli bazı kriterler var uyulması gereken. Bu kriterleri hastalar açısından değerlendirmek gerektiğinde; mide botoksu işlemi sonrası diyetisyen eşliğinde tam bir uyumla beslenmesine dikkat eden kişi işlem öncesi kilosu göz önünde bulundurularak 10-20 kilo kadar verebiliyor. Bazı hastalar diyete kısmen uyum sağlayabiliyor o zaman da kilo vermek mümkün oluyor ancak bu hedeflenenin altında bir kilo kaybı oluyor.

Bu uygulamanın etkisi 6 ay sürüyor, bu sürede zaten kişi midesi küçüldüğü için beslenme düzenini değiştirmiş oluyor. Mide botoksunun etkisi geçse bile kilo vermeye devam edebiliyor. Eğer istenilen kilo kaybı yaşanmamışsa hastanın durumuna bağlı olarak bu uygulama tekrar edilebiliyor.

Mide Botoksu ile Zayıflamak Mümkün

Mide botoksunun yan etkileri ya da komplikasyonları var mı?

Hiçbir yan etkisi ve riski olmayan oldukça güvenli bir uygulamadır. Nadiren bulantı ve kusma görülebilir. Bu durumda sadece 1 gün içinde geçebilir. Kişi anestezinin etkisi geçinceye kadar ki bu da 1-2 ’i saati kapsar günlük hayatına dönebilir, işine gidebilir.
Uygulama sonrası ilk gün kişi sıvı ağırlıklı beslenmelidir.

Diyetisyen eşliğinde hazırlanan beslenme planı sonrasında hiçbir sıkıntı yaşanmaz. Diyet spor yapamayan, günlük hayatında yeme bozukluğu yaşayan herkesin bu uygulamadan faydalanabileceğini vurgulayarak sözlerine son veriyor.

False