GeriBitki Bakımı Lavanta Tohumu Nasıl Ve Zaman Ekilir? Lavanta Tohumu Nasıl Olur Ve Nereden Alınır?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lavanta Tohumu Nasıl Ve Zaman Ekilir? Lavanta Tohumu Nasıl Olur Ve Nereden Alınır?

Lavanta Tohumu Nasıl Ve Zaman Ekilir? Lavanta Tohumu Nasıl Olur Ve Nereden Alınır?

"Tohumlar, bitkilerin sürekli olarak her sene yeniden yetişmesini sağlayan ürünlerdir. Tohumlar bitkinin kendisinden elde edilir. Doğru muhafaza koşulları sayesinde yeni ekim mevsiminde tekrar kullanılır. Lavantada kendisinden tohum elde edilen bir bitkidir. İşte, merak edilen tüm detaylar. "

Lavanta hoş kokulu bir bitkidir. Kozmetik dünyasının da vazgeçilmezleri arasındadır. Bu yüzden yetiştiriciliği oldukça önemlidir. Eğer lavanta yetiştirmek istiyorsanız işe tohumu ve ekimi hakkında yeterli bilgiyi edinmekle başlayabilirsiniz. 

Lavanta Tohumu Nedir? 

Lavanta tohumu, lavantanın toprakta yeniden çıkmasını sağlayan bir aslında iyi muhafaza edilmiş bir önceki seneden ya da çok daha önceki yıllardan kalan kurumuş lavantadır. Tohum lavantanın kendisidir aslında. 

Lavanta Tohumu Nasıl Olur? 

 Lavanta tohumu, lavantanın hasat sonunda bir kısmının tohuma bırakılması ile olur. Bu tohuma bırakılan lavantalar en iyi şekilde kurutulur. Böylece lavanta tohumu bir sonraki ekim dönemine kadar hazır olmuş olur. 

 Lavanta Tohumu Nereden Alınır ve Bulunur? 

 Lavanta tohumları, çiçek tohumu satan ya da bazı çiçekçilerden, fide, bitki satan yerlerden ve peyzaj, bahçe düzenlemesi ile ilgilenen yerlerden temin edilebilir. Bahçe ve çiçekçilikle ilgilenen yerlerden tohum almak daha doğru olacaktır. Çünkü bu tarz yerler tohumun tüm sene boyunca gerekli koşullarda saklanmasını sağlamaktadır. 

 Lavanta Tohumu Nasıl Ekilir? 

 Lavanta tohumu ekmek için mutlaka güneş alan bir toprak tercih edilmelidir. Ayrıca toprağın bütün otlardan temizlenmiş olması gerekir. Daha sonra toprağın uygun nem oranına sahip olduğu kontrol edilmelidir. Daha sonra en az 3 cm derinliğinde toprakta çukurlar açılmalıdır. Ancak lavanta büyüdüğü zaman birbirine karışmaması ve sağlıklı bir büyüme gerçekleştirmesi için her tohum ekim kısmı arasında 100 cm boşluk olmalıdır. 

 Ayrıca ekim yapılır yapılmaz sulama gerçekleştirilmelidir. Fakat tohumun toprağa tutunması için kritik olan 3 gün boyunca sulama dikkatle yapılmalı az ve gerekli miktarda verilmelidir. Daha fazla verim alabilmek için gübreleme de yapılabilir. Tohum ekimi için güneşli bir bölge tercihi çok önemlidir. Çünkü lavantalar karanlığı sevmezler. Mutlaka ışık görmeleri gerekir. 

 Lavanta Tohumu Ne Zaman Ekilir ve Dikilir? 

 Lavanta tohumu ekmek için bir yılda 2 önemli zaman dilimi vardır. Bunlardan biri ilkbahar aylarından biri olan Mayıs, diğeri de sonbahar ayarından biri olan Kasımdır. Bu iki ayda da lavanta ekimi gerçekleştirilebilir. İlkbahar aylarında diktiğiniz lavantalar yaz mevsiminde tam şekline kavuşurken Kasım ayında evinizde diktiğiniz lavantalar sayesinde tüm kışı güzel kokulu geçirebilirsiniz. 

 Lavanta Tohumu Kaç Günde Çimlenir? 

 Lavanta tohumları 3 gün içerisinde toprağa tutunarak çimlenmeye başlar. Bu süre bazen toprağın ve tohumun kalitesine göre bir hafta gibi bir süreyi de bulabilir. 

 Lavanta Tohumu Kaç Günde Bir Sulanır? 

 Lavanta sulama konusunda sıkıntısız bir bitkidir. Uzun zaman boyunca susuz kalabilir. Bu yüzden fazla su vermek de bitkiye zarar verecektir. Aslında siz ne zaman isterseniz o zaman lavantanızı sulayabilirsiniz. Önerilen sulama ise haftada 1 çay bardağı kadar sudur. Ancak lavantanızın büyüklüğüne ve ektiğiniz alana göre bu sulama ölçüsünü kendiniz ayarlamalısınız. Verdiğimiz sulama ölçüsü bir saksı lavanta için geçerlidir. 

 Lavanta Tohumu Nasıl Saklanır? 

 Lavanta tohumu da diğer birçok tohum gibi serin ve ışık almayan ortamda saklanır. Ancak lavanta tohumunu daha sağlıklı saklamak için bir yöntem daha bulunmaktadır. Lavanta tohumlarınızı bir miktar talaş ile karıştırarak da dolapta saklayabilirsiniz. Dikmeden önce biraz sulayarak bu şekilde nemlenmesi sağlanır. Eğer sade olarak saklamak isterseniz hava almayacak bir kap içerisinde karanlık bir ortamda özellik serinliğe dikkat edilerek saklanabilir.

False