GeriBitki Bakımı Lavanta Nasıl Yetişir? Lavanta Türkiye'de En Çok Ve En İyi Nerede Yetişir Ve Nasıl Yetiştirilir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lavanta Nasıl Yetişir? Lavanta Türkiye'de En Çok Ve En İyi Nerede Yetişir Ve Nasıl Yetiştirilir?

Lavanta Nasıl Yetişir? Lavanta Türkiye'de En Çok Ve En İyi Nerede Yetişir Ve Nasıl Yetiştirilir?

"Lavanta kokusu ile görüntüsü ile eşsiz güzellikteki bir bitkidir. Ülkemizde lavanta yetiştirmek isteyenler internet üzerinden lavantanın nasıl yetiştirildiğine dair araştırma yapmaktadırlar. Lavanta kolay yetişebilen ve oldukça güzel kokulu bit bitkidir. Peki lavanta nasıl yetişir? Lavanta Türkiye'de en iyi nerede yetişir? Türkiye'de en çok lavanta nerelerde görülür? İşte lavanta ile ilgili tüm bilgiler."

Lavanta ülkemizde oldukça fazla yetişen bir bitkidir. Ülkemiz iklim şartlarına uygun olan bu bitki Akdeniz kökenli bir bitki olarak bilinmektedir.

 

Lavanta Nasıl Yetişir?

Lavanta saksıda kolay bir şekilde yetişmektedir. Fakat yetiştirirken gereken ilgiyi mutlaka göstermelisiniz. Öncelikle lavanta dallarını budamanız ve yeni bir lavantayı bu şekilde ekmeniz gerekiyor. Lavanta yetiştirmek için 3 ila 5 arasında lavanta yaprak düğümü gerekmektedir. Bu dalların kesilmesi ve lavantanın kök salması açısından önemlidir. Dalları kesildikten sonra toprağa ekilir ve toprağın üstü kapanır. Ardından kök salması ve filizlenmesi açısından lavanta 2 günde 1 sulanır.

Lavantanın ekildikten sonra filizlenmesi ve kök salması yaklaşık 3 ila 6 hafta arasında sürmektedir. Lavanta yetiştirmek için mutlaka verimli bir toprağa ihtiyacınız vardır. Verimli toprağa sahip olduktan sonra toprağı bir miktar da havalandırmanız gerekmektedir. Eğer toprak mineral ya da azot bakımından zengin değilse, toprağa bu eksik olan maddeleri eklemeniz gerekmektedir. Lavanta yetiştirirken kaliteli tohum kullanmanız da önemlidir. Lavantayı ekerken mutlaka 3 santimetre derine ekin. Toprağı gübrelemek de hızlı bir şekilde büyümesini sağlayacaktır. Lavanta günde en az 6 saat güneş ışığına ihtiyaç duymaktadır. Bundan dolayı güneş ışığının olduğu yerlerde lavanta yetiştirmek son derecede önemlidir. Ortalama ise 20 ila 30 derecede sıcaklıkta yetişmesi gerekir.

 

Lavanta Nerede Yetişir?

Lavanta verimli topraklar da ya da az üretim yapacak kişiler için bir özel saksıda yetiştirilebilir. Lavanta bir Akdeniz iklimi bitkisidir. Dolayısıyla Akdeniz iklimine sahip olan bütün ülkelerde lavanta yetişmektedir.

 

Lavanta Türkiye'de Nerede Yetişir ve Yetiştirilir?

Lavanta Türkiye'de Akdeniz iklimi hakim olan bölgelerde yetişir. Örneğin lavanta ülkemizde Antalya, Mersin, Muğla, İzmir, İstanbul gibi bölgelerde bolca yetiştirilir. Akdeniz iklimi sayesinde lavantalar etrafa muhteşem bir koku yayar ve yetiştiği bölgeyi süsler.

 

Lavanta En Çok ve En İyi Nerede Yetiştirilir ve Yetişir?

Lavantanın yetişmesi için toprağın 5.5 minimum PH değerine ulaşması gerekmektedir. Ülkemiz büyük çoğunluğu ile Akdeniz iklimi etkisindedir. Dolayısıyla ülkemizde en çok Antalya ve Ege taraflarında Lavanta yetişmektedir. Lavanta yetiştiriciliği de yine bu bölgelerde oldukça yaygındır.

 

False