Geriİyi Yaşam Koronavirüste 'Kedi' İddiası Doğru mu?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Koronavirüste 'Kedi' İddiası Doğru mu?

Koronavirüste 'Kedi' İddiası Doğru mu?

"Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, kediler de dahil evcil hayvanlardaki koronavirüslerin genellikle insana bulaşmadığını söyledi, iddialara açıklık getirdi. "

Çin'de 300'den fazla can alan koronavirüs salgınıyla ilgili her gün farklı meslek mensuplarından alınan görüşler kamuoyuna ulaştırılıyor ve özellikle sosyal medyada yapılan çok sayıda paylaşım kafaları karıştırıyor. Bu görüşlerin birçoğu somut verilere dayanmıyor.

Son günlerde kedilerden insanlara koronavirüs bulaştığı iddiaları da oldukça konuşuluyor. Bu tür paylaşımlar bilgi kirliğine yol açıyor ve belki de evcil hayvanların sokağa atılmasına neden oluyor.

Koronavirüsler, Koronaviridae ailesinde yer alan RNA'lı virüslerdir. Genetik değişime yatkındırlar. Bu virüsler, hayvanlarda birçok türde ve insanlarda infeksiyonlara neden olmaktadır. Her hayvan türüne ve insana (yarasa, feline, bovine, avian, human vb.) özgü Koronavirüs mevcuttur. Bunlar genetik değişim sonucu bir türden diğerine adaptasyon yeteneği kazanarak, infeksiyon oluşturma yeteneği kazanabilirler. Örneğin yarasadaki SARS-Koronavirüsler değişime uğrayarak (yeni tip SARS-Koronavirüs) insanlarda infeksiyon oluşturabilir.

Çin'de şu anda yaşanan salgın bu duruma örnektir. Günümüzde hayvanlardan insanlara geçebilen Koronavirüsler SARS ve MERS Koronavirüslerdir. SARS-Koronavirüs çivetlerden ve yarasalardan, MERS-Koronavirus ise develerden bulaşabilmektedir. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı'nda sığır, kedi ve kuş Koronavirüsleriyle soyağacı (filogenetik) çalışmaları yapılmış ve bu virüslerin genetik olarak insan Koronavirüslerından farklı olduğu görülmüştür. Mevcut verilere göre, kediler de dahil evcil hayvanlardaki Koronavirüsler genellikle insana bulaşmamaktadır.

Ev Yapımı Keçi Sütü Sabunu TarifiKeçi sütünün faydaları saymakla bitmiyor. Sadece süt olarak değil aynı zamanda sabun olarak da kullanılan keçi sütünün cilde faydaları oldukça fazla. Peki keçi sütü sabununuzu evde yapabileceğinizi söylesek ne dersiniz? Tarifi aşağıya bırakıyoruz.Daha fazlası için sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın:
False