GeriKadın Sağlığı Köri Yaprağı Nedir? Köri Yaprağının Faydaları Nelerdir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Köri Yaprağı Nedir? Köri Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Köri Yaprağı Nedir? Köri Yaprağının Faydaları Nelerdir?
Abone Olgoogle-news

"Köri yaprakları Hindistan'ın daha çok tropikal bölgelerinde yaşayan insanların kullandığı bir bitkidir. Aromasıyla bilinen köri yaprakları, genellikle baharat yağları, çorbalar ve et yemeklerinde kullanılır. İşte köri yaprağının sayısız faydası..."

Köri yaprağı mutfakta kullanımının yanı sıra, Ayurveda tıbbında bitkisel ilaçlarda da kullanılır. Bu aromatik yapraklar zengin bir A, B, C ve B2 vitamini kaynağı; kalsiyum, protein, amino asit, fosfor, lif ve demir kaynağıdır.

Bununla birlikte, köri yapraklarının sağlığa faydaları çoğunlukla içerdikleri alkaloitlerden kaynaklanır. Ayrıca antioksidan ve antibakteriyel özellikleri de vardır. Köri yapraklarını çiğ ya da kuru halde kullanabilirsiniz.

İŞTE KÖRİ YAPRAĞININ FAYDALARI

1. Diyabeti kontrol eder

Şeker hastalığınız varsa ve kan şekeri seviyenizi doğal bir şekilde kontrol altında tutmak istiyorsanız, beslenmenize köri yaprakları ekleyebilirsiniz. Bunu yaparsanız, insülin üreten pankreas hücrelerini koruyabilir ve uyarabilirsiniz. Bu yapraklar karbonhidrat metabolizmasını etkiler ve ayrıca oksidatif stres riskini azaltır.

Uluslararası Farmasötik Bilimler Dergisi Pharmazie'de yayınlanan 2006 tarihli bir çalışma, köri yapraklarının kan şekeri seviyesini azalttığı söylenmiştir.

Aç karnına her gün sabahları birkaç tane köri yaprağı çiğneyebilirsiniz. Ayrıca çorba veya salatalarınıza köri yaprağı tozu da ekleyebilirsiniz. 

2. Kötü kolesterolü düşürü

LDL yani kötü kolesterol, günlük olarak köri yaprakları tüketilerek azaltılabilir. Antioksidanlar bakımından zengin olan köri yaprakları, LDL (kötü kolesterol) oluşturan kolesterolün oksidasyonunu önler. Yapraklar ayrıca HDL yani iyi kolesterol seviyesini artırmaya yardımcı olur. Bu da sizi erken ölümlere neden olabilecek kalp hastalığı ve damar sertliği gibi durumlardan korur.

Amerikan Çin Tıbbı Dergisi'nde yayımlanan 2006 tarihli bir çalışma, köri yapraklarındaki bileşenlerin kilo alımına karşı çalıştığını ve toplam vücut kolesterolünü azalttığını bildirmiştir.

3. Serbest Radikalleri Ortadan Kaldırır

Köri yaprakları antioksidan özelliklere sahip karbazol alkaloitleri bakımından zengindir. Bu özellikler vücudunuzun hücrelerini, hastalık oluşumunda önemli bir rol oynayan serbest radikallerden korumaya çalışır.

2003 yılında Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi'nde yayınlanan bir araştırma, köri yapraklarının iyi bir antioksidan kaynağı olduğunu göstermektedir.

 Köri Yaprağı Nedir Köri Yaprağının Faydaları Nelerdir

4. Kilo Kaybı teşvik eder

Kilo kaybı ile mücadele ediyorsanız, beslenme planınıza köri yaprakları eklemek için başka bir nedeniniz daha var. Her şeyden önce, yapraklar vücudu temizlemeye, idrar ve dışkı ile birlikte boşaltıcı atıklar şeklinde zararlı toksinleri temizlemeye yardımcı olur. İkincisi, yapraklar istenmeyen yağ ve karbonhidratların yakılmasına da yardımcı olur.

5. Yaraları iyileştirir

Köri yaprakları yaraların, kesiklerin ve yanıkların iyileşme sürecini hızlandırabilir. Köri yaprakları, yalnızca iyileşmeyi hızlandırmakla kalmaz aynı zamanda enfeksiyon riskini de azaltan antioksidan ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Çiğ köri yapraklarından yapılan bir macun günde birkaç kez yaralara, döküntülere ve yanıklara uygulanabilir.

6. Saç köklerini iyileştirir 

Köri yaprakları aynı zamanda saç köklerini güçlendirmeye yardımcı olur. Yapraklarda hasarlı saç köklerini onarmaya yardımcı olabilecek birkaç besin maddesi vardır. Özellikle de B6 vitamini, saç dökülmesini önlemek için hormonları düzenlemeye yardımcı olur.

Küçük bir köri yaprağı tozunu saç yağınıza karıştırıp kafa derinize masaj yapabilirsiniz. Bir gece beklettikten sonra ertesi sabah saçınızı yıkayın. Saçlarınızdaki iyileşmeyi görmek için bunu haftada 2 veya 3 kez yapın.

Alternatif olarak, 1 fincan yoğurt içerisine köri yapraklarından bir avuç koyun ve harmanlayın. Bu maskeyi saçınıza uygulayın ve 30 dakika bekletin. Saçınızı ılık suyla yıkayın. Bu saç maskesini haftada bir kez kullanabilirsiniz.

8. Gastrointestinal Sağlığın Faydaları

İshal, kabızlık, gaz veya karın ağrısı çekiyor olsanız da, köri yapraklarına her zaman kullanabilirsiniz.

Köri yaprakları genel sindirim sistemi için iyidir. Hafif bir müshil olarak çalışırlar, yani bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olurlar. Ayrıca, sindirim sistemini iyi durumda tutmak için sindirim enzimlerini uyarırlar.

1 çay kaşığı köri suyunu bir bardak ayran içerisine karıştırın. Günde bir kez aç karnına için.

Köri Yaprağı Nedir Köri Yaprağının Faydaları Nelerdir

9. Stresi azaltır

Stres yaşamın kaçınılmaz bir parçası, ama onu kontrol etmeye çalışmalıyız. Aksi takdirde potansiyel olarak ciddi fiziksel ve ruhsal sağlık sorunlarına neden olabilir.

Köri yapraklarından gelen sakinleştirici etkisi zihninizi ve vücudunuzu sakinleştirebilir. Bu nedenle köri yaprağı esansiyel yağı aromaterapide anksiyete ve depresyon tedavisinde kullanılır.

Uyumadan önce yastık kılıfınıza 2 veya 3 damla köri yaprağı esansiyel yağı dökebilirsiniz.

Alternatif olarak, banyo suyunuza birkaç damla esans yağı damlatabilir ve stresi azaltmak için 30 dakika boyunca rahatlatıcı bir banyo keyfi yapabilirsiniz.

MAHMURE ÖZEL

False