GeriBeslenme Önerileri Kolza Tohumu Nedir Ve Ne İşe Yarar? Kolza Tohumu Faydaları Ve Özellikleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kolza Tohumu Nedir Ve Ne İşe Yarar? Kolza Tohumu Faydaları Ve Özellikleri

Kolza Tohumu Nedir Ve Ne İşe Yarar? Kolza Tohumu Faydaları Ve Özellikleri

"Kolza tohumu, dünya çapından yaygın olarak aşçılar tarafından önemli görülen yağı için yetiştirilmektedir. Bunun en önemli sebebi ise herhangi bir mutfak yağına göre çok daha düşük doymuş yağ oranına sahip olmasıdır. Sizin için Kolza tohumu nedir ve ne işe yarar? Kolza tohumu faydaları ve özellikleri konularını tüm detaylarıyla birlikte derledik."

Kolza tohumundan elde edilen kolza yağı aynı zamanda çok iyi bir Omega 3, 6 ve 9 kaynağı olmasıyla dikkat çeken bir nitelik barındırmaktadır. 

Kolza Tohumu Nedir? 

Kolza tohumu, Ülkemizde kolza, kanola yahut Rapiska olarak da bilinen bir bitkide elde edilen tohumdur. Kolza tohumu daha çok yemeklik yağ üretiminde kullanılan bir ürün olma özelliği taşımaktadır. 

 Kolza Tohumu Ne İşe Yarar? 

 Kolza tohumunun içeriğinde yağ dışında pek çok temel aminoasit bulunduran yüksek kalitede protein içermektedir. Dünya genelinde, kolza tohumu yağından senelik olarak yaklaşık 1.12 milyon ton miktarında ham protein elde edilmektedir. Kolza tohumu uzun yıllardan beri hayvanlarda protein yemi olarak kullanıyor olsa da, insan beslenmesi noktasında bir protein kaynağı olarak herhangi bir konuma sahip durumda değildir. 

 Kolza Tohumu Neye İyi Gelir? 

 Kolza tohumu, yağ üretiminde kullanılan bir üründür. Tohum olarak insanlar tarafından takviye bir gıda ürünü olarak kullanımı söz konusu değildir. Kolza tohumundan elde edilen yağ, oldukça düşük doymuş yağ miktarına sahip olup doymamış yağ asitleri bakımından son derece zengin bir yapı barındırmaktadır. 

 Kolza Tohumu Faydaları 

 Kolza tohumu, yağ üretiminde kullanılan bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Kolza yağı üretiminde kullanılan kolza tohumu bu bakımdan önemli bir hammadde olma özelliği taşımaktadır. Bu kapsamda kolza yağının faydalarını şu şekilde liste halinde vermek doğru olacaktır: 

 - Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin bir kaynak oluşturan kolza yağı, sağlıklı sinir sistemi gelişimi ve beyin fonksiyonları için önemli ölçüde faydalar sağlar,

 - Çocuklardaki beyin, sinir sistemi, kas ve kemik gelişimine çok fazla fayda sağlayan bir yağ çeşididir.

 - Sahip olduğu yüksek antioksidan içeriği sayesinde özellikle de cilt üzerinde önemli olumlu etkileri vardır.

 - Yüksek düzeyde E vitamini içeren kolza yağı, A,D ve K vitaminleri bakımından da çok zengindir.

 - İçeriğindeki tekli doymamış yağ oranın düşük olması sebebiyle kandaki kolesterol seviyesini düşürür.

 - Bağırsak hareketlerini arttırıcı etkisi olduğu için kabızlığı önleyici faydası vardır.

 - D vitamini açısından zengin bir kaynak oluşturduğu için raşitizm gibi kemik hastalıklarına karşı koruyucu bir etki yaratır. 

 Kolza Tohumu Zararları 

 Kolza tohumu, tohum şeklinde tüketilen bir ürün değildir. Ancak bu tohumdan elde edilen kolza yağı, aşırı miktarlarda tüketilmesi durumunda görme hasarı, kansızlık, kabızlık, aşırı duyarlılık gibi yan etkilere sebep olabilir. Böbreklerde ve böbrek üstü bezler üzerinde kalıcı hasara sebep olabilmektedir. Bu bakımdan kolza tohumundan elde edilen kolza yağı tüketiminde aşırıya kaçmamak çok büyük önemdedir. 

 Kolza Tohumu Özellikleri 

 - Kolza tohumu yemeklik yağ sektöründe kullanılan bir ürün olma özelliği taşımaktadır.

 - Kolza tohumu içeriğinde %40-50 yağ içerir,

 - Kolza tohumunda -24 oranında protein bulunur.

 - Kolza tohumu biodizel yakıt elde edilmesinde de kullanılmaktadır.

 - Kolza tohumu baklaya benzer bir kapsül içerisinde bulunur,

 - Kolza tohumları yuvarlak ve küçüktür.

 - Tohumun rengi koyu kahverengiden siyaha kadar değişkenlik gösterebilmektedir. 

 Kolza Tohumu Nasıl Kullanılır? Kolza Tohumu Kullanımı 

 Kolza tohumu, insanlar tarafından gıda takviyesi bir ürün olarak kullanımı söz konusu olan bir ürün değildir. Kozla tohumu yemeklik yağ üretiminin yanı sıra biodizel yakıt üretiminde de kullanılmaktadır. 

 Kolza Tohumu Nasıl Tüketilmeli ve Nelere Dikkat Edilmeli? 

 Kolza tohumu, tohum halinde insanlar tarafından tüketilen bir ürün değildir. Bu sebeple tohum olarak tüketilmesi uygun değildir.

 

False