Geriİyi Yaşam Kolajen Peptitler Kemikler Üzerinde Nasıl Etki Sağlıyor?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kolajen Peptitler Kemikler Üzerinde Nasıl Etki Sağlıyor?

Kolajen Peptitler Kemikler Üzerinde Nasıl Etki Sağlıyor?

"Kolajen peptitler son yıllarda adını çok sık duyduğumuz bir terim. Cilt için çok faydalı olduğunu bildiğiniz kolajen peptitler, eklem ve kemik rahatsızlıklarında nasıl fayda sağlıyor? Prof. Dr. Demirhan Dıraçoğlu anlatıyor."

Uzun yıllardır cilt ve eklemlerle anılan kolajen peptitler, bugün farklılaşan yaşam koşulları sebebiyle sahip olunan stres, anksiyete, uyku bozuklukları, kalp damar hastalıkları, unutkanlık ve odaklanma sorunları gibi birçok farklı sağlık probleminin de anahtarı oluyor.

Özellikle son 5 yılda yapılan 16 bin 500'den fazla çalışman, çözümün kolajen peptitlerde olduğunu gösteriyor. Vücudumuzda, hemen her dokuda bulunan protein olan kolajen peptitler, yaş aldıkça azalır. Dolayısıyla vücudun kolajen peptit ihtiyacını dışarıdan tamamlama ihtiyacı ortaya çıkar. Bunun için genellikle ilk olarak akıllara balık veya kelle paça gelir ama bu besinler yeterli olmaz. Kolajenler büyük molekül ağırlıklarında olduklarından vücuttan emilimleri kolay değildir. Bu sebepten uzmanlar, kolajenlerin parçalanmış halleri olan peptit formlarında alınmasını önerirler.

Eklem ve kemik rahatsızlıklarında ağrı ve iltihabı azaltıyor

Kelle paça gibi yiyeceklerde kolajen bulunuyor ancak mide asidi bu kolajeni parçalıyor. Bilimsel çalışmalar, vücudun ihtiyacı olan kolajenin, morina ve gelincik balıklarının derilerinden elde edilebildiğini gösterdi. Morina balığı içerdiği prolin, histidin, glisin ve hidroksiprolin aminoasit zincirleri ile özellikle eklem ve kemikler için eşsiz bir fayda sunar. Bu aminoasitler sayesinde kıkırdak onarımı için çok etkili olduğu bilinen kolajen peptitler, aynı zamanda ağrı ve iltihaplanmayı azaltmada da önemli rol oynar. Yapılan çalışmalarla morina balığından elde edilen kolajen peptitlerin eklem ve kemik rahatsızlıklarında ağrı ve iltihabı azaltıp kıkırdak dokusunu yenilediği, iltihap azaltıcı özellikleri sayesinde akne ve selülit tedavilerine destek olduğu, nemlendirme ve kırışıklık önleyici özellikleriyle yaraların kapanmasını hızlandırıp iz oluşumunu engellediği bulgularına ulaşıldı.

Gelincik balığından elde edilen kolajen peptitler, vücudun stres yanıtını düzenleyerek sakinleştirici görevi görüyor. Bu sayede fibromiyalji ve migren gibi stres kaynaklı hastalıklar için etkili ve hızlı bir tedavi alternatifi oluşturuyor.

Bunların yanı sıra kolajen peptitler, hafıza ve odaklanma sorunları, Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların önlenmesi ve ilerlemesini yavaşlatma, kalp ve damar sağlığı adına tansiyonun dengelenmesi ile damarlardaki yağ dengelerini düzenleyerek kolesterol seviyelerinin düşmesi gibi faydalar sağlıyor.

False