Geriİyi Yaşam Kişisel bakımda yeni trend!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kişisel bakımda yeni trend!

Kişisel bakımda yeni trend!
Abone Olgoogle-news

"Schwarzkopf&Henkel Kozmetik ve Kişisel Bakım Pazarlama Direktörü Hatice Vanlıoğlu'ndan 2012 yılının kişisel bakım trendleri..."

1) Kişisel bakım ürün gamınızdan kısaca bahseder misiniz? Bir ürünü piyasaya sürerken ne gibi Ar-Ge çalışmaları yapıyorsunuz?

Schwarzkopf& Henkel olarak ürün portföyümüzün ağırlıklı bir bölümünü Schwarzkopf mega markası çatısı altında saç bakım kategorisi oluşturuyor, bunun yanında yenilikçi ve yüksek kalitedeki ürünlerimiz ile vücut bakım, cilt bakım ve ağız bakım kategorilerinde de iddiamızı sürdürüyoruz. Saç boyası kategorisinde, Palette ile pazarda lider konumda bulunuyoruz.

Saç bakım ve onarım markamız Gliss ile saça dair en sofistike ve uzmanlık gerektiren ihtiyaçları karşılayan bir ürün sunuyoruz. Schwarzkopf şemsiyesi altındaki bir diğer markamız da, Türkiye'nin bir numaralı saç şekillendiricisi Taft! Taft 7 den 70'e her yaştan tüketicinin severek kullandığı bir "love mark.

Schwarzkopf'tan farklı olarak bu sene Mayıs ayında yeni bir saç şemsiye markası piyasaya sunduk. Profesyonel saç stilistleri ve saç uzmanları tarafından geliştirilen Syoss, profesyonel kaliteyi saç boyası, şampuan ve saç bakım ürünleri ile ulaşılabilir bir fiyata evlere getiriyor.

Vücut bakım kategorisindeki markalarımız, deodorant ve vücut şampuanı çeşitleri ile FA ve içerdiği gümüş moleküllerle terlemeye karşı 48 saate kadar üstün performans sunan erkek deodorantı Right Guard olmak üzere iki şekilde gruplanıyor.

2006 yılında uzman dermatologlar tarafından geliştirilen ileri teknolojiye sahip cilt bakım markamız Diadermine'i 100 yıllık uzmanlığı ile Türk tüketicisine sunduk. Ağız bakımında ise pratik tüp diş macunu ve sıvı diş macunu seçenekleriyle ağız sağlığı konusunda yenilikçi çözümler üreten Theramed yeniliklere açık tüketicilere hitap ediyor

AR-GE çalışmalarımız tamamen yurtdışında gerçekleştiriliyor. İnovasyon Henkel'in en önde gelen değerlerinden biri ve biz tüm ürünlerimizde tüketici ihtiyaçlarını göz önüne alarak, teknolojiyi en üstün şekilde kullanarak yenilikçi ürünler yaratmayı amaçlıyoruz.

2) Kişisel bakım üzerine yerli/ yabancı birçok marka mevcut. Siz farkınızı nasıl ortaya koyuyorsunuz?

Schwarzkopf& Henkel olarak tüketicilerin ihtiyaçlarına ve taleplerine uygun ürünler üretmeye çalışıyoruz. AR-GE faaliyetleri Henkel için ön planda yer alıyor.

Bunun yanında Henkel olarak sahip olduğumuz değerler bu noktada önem kazanıyor. Tüm faaliyetlerimizde müşterilerimizin odak noktası olması, sürdürülebilirlikte liderliği hedeflememiz ve geleceğimizi bir aile şirketi temeli üzerinde inşa etmemiz bizi mevcut markalardan bir adım ileriye götürüyor.

3)Kişisel bakım ürünlerinde ürün yelpazesine her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Siz bu noktada nasıl bir politika izliyorsunuz?

Tüketicilerimizin istek ve ihtiyaçlarına en üst düzeyde önem veriyor, onların talepleri doğrultusunda ürün portföyümüze yeni ürünler ekliyoruz. Dünyadaki makro trendler, yapılan buluşlar ve yeni teknolojiler burada önemli bir rol oynuyor.

4)Henkel çamaşır ve ev bakımında kendini ispatlamış bir marka. Kişisel bakımda şu an ne durumdasınız?

Henkel kozmetik bölümü olarak 2002 yılından bu yana yoğun bir şekilde portföyümüzü tamamlamak üzere hareket ettik.

Avrupa'nın en başarılı Schwarzkopf markalarını Türk tüketicileri ile tanıştırdık. Saç boyası ve saç şekillendirici pazarlarında liderliğe ulaştık. Gliss ile saç bakım ürünleri pazarında ilk üç markadan biri olduk.

Cilt bakımı pazarının iddialı oyuncularından biriyiz. Şirket olarak konumumuzu kuvvetlendirdik ve pazara yoğun bir şekilde yayıldık.5)Türk kadınlarının kişisel bakıma olan merakı nasıl? Geçmiş yıllara göre bakımına düşkün kadın profili nasıl bir grafik çiziyor?

Her Türk kadının kişisel bakıma az ya da çok merakı vardır ancak bu yöndeki alışkanlıklarının belirlenmesinde çalışıp çalışmadığı veya ailenin gelir durumu önemli bir rol oynuyor. Çalışan kadınların daha rahat bir şekilde kendileri için kozmetik harcamaları yaptığını görebiliyoruz. Perakende alanında büyüyen kozmetik marketlerinin tüketicilerinin önemli bir bölümünü çalışan kadınlar oluşturuyor.

Ev kadınları kozmetik harcamalarını daha dikkatli yapıyor; çünkü ev bütçesinden artırarak kendilerine bütçe yaratıyorlar. Geçmiş yıllara bakıldığında kişisel bakıma önem veren kadın profili artan bir ivmeyle büyüyor bunu, gerek büyüyen kozmetik pazarından gerekse yapılan çeşitli tüketici araştırmalarından gözlemleyebiliyoruz.

6) 2012 trendlerinden bahseder misiniz? Yeni yılda biz kadınları ne gibi yenilikler bekliyor?

2012 trendlerini saç bakımı, saç renkleri ve modelleri açısından değerlendirmek gerekirse önümüzdeki yıl saç rengi seçimlerinde doğal renklere dönüş ve marjinal renkler gibi iki farklı trende rastlayacağız.

Doğal renkler kapsamında kahve tonlarına dönüş yaşanırken, koyu kahveden açık kahveye uzanan geniş bir kahverengi yoğunluğu olacak. Marjinal renk seçimleri olarak da kızılın hakimiyeti söz konusu. Yurtdışındaki "redhead" trendi bu sezon da devam ediyor.

Saç modeli olarak ise, çoğunlukla uzun saçın tercih edileceğini söyleyebilirim. Çünkü bu sezonun vazgeçilmez saç modelleri arasında at kuyruğu, ense hizasında ya da tepede topuzlar ve örgü gibi uzun saçla yapılabilecek modeller yer alıyor.

Kadınlar saç konusunda artık her işlem için ayrı vakit harcamak istemediğinden şampuan tercihlerinde bakım içeren formülleri tercih edecekler. 2012 koku trendine bakılacak olursa, kadınların günün her saatinde rahatça kullanabileceği daha doğal ve fresh kokular hakim olacak. Yine bir mega trend olarak profesyonel kalitede ürünler ve formüllerin daha geniş tüketici kitlelerine yayılacağını öngörüyoruz.

7) İddialı olduğunuz, özellikle Türkiye'de çok beğenileceğini düşündüğünüz ürünler var mı?

Profesyonel saç uzmanları tarafından geliştirilen ve ürün portföyümüze bu sene katılan Syoss markamız ile tüketiciler, profesyonel performanstaki şampuan ve saç bakım ürünlerine ulaşılabilir bir fiyata sahip olabilecekler.

Syoss'un sağladığı ekonomik kazanç ve tüketicinin artık daha akıllı aşıveriş yapma yoluna gitmesi ile bu markamız Türkiye'de çok beğenilecek.

Saç boyası kategorisinde, en büyük yenilik köpük boyalar. Schwarzkopf Perfect Mousse amonyaksız köpük saç boyası, eşit miktarda dağılan köpük sayesinde saçları daha kolay ve pratik bir şekilde boyayabilmeyi sağlıyor. Tüketicilerin en beğendiği ürünler arasında yer alacağına eminiz.


False