GeriBitki Bakımı Kereviz Tohumu Nasıl Ve Zaman Ekilir? Kereviz Tohumu Nasıl Olur Ve Nereden Alınır?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kereviz Tohumu Nasıl Ve Zaman Ekilir? Kereviz Tohumu Nasıl Olur Ve Nereden Alınır?

Kereviz Tohumu Nasıl Ve Zaman Ekilir? Kereviz Tohumu Nasıl Olur Ve Nereden Alınır?

"Farklı özellikleri olan çok sayıda tohum çeşidi vardır. Bu tohumların faydasını bilen kişiler sıklıkla kullanmaktadır. Bilmeyenlerde faydalarını duydukça kullanmaya başlamaktadır. Sizler için Kereviz tohumu nasıl ve zaman ekilir? Kereviz tohumu nasıl olur ve nereden alınır? Tüm detayları derledik."

Kereviz kokusu ve tadı ile oldukça farklı bir bitkidir. Maydanozgillerden olan kereviz ılıman ortamları sevmektedir. Kerevizin oldukça etkili faydaları vardır. Bu faydaları taşıyan diğer bir ürün ise kereviz tohumudur. Kereviz tohumunda insan sağlığına çok önemli katkıları vardır. 

Kereviz Tohumu Nedir? 

Kereviz tohumu, kereviz bitkisinin çiçeğinden elde edilmektedir. Bu tohumlar baharat olarak kullanılabildiği gibi çay olarak da tüketilebilir. Ayrıca kereviz tohumunun yağıda çıkarılabilmektedir. İsteyen kişiler kereviz tohumunu yağ olarak da tüketebilir. 

Kereviz Tohumu Nasıl Olur? 

Kereviz tohumlarının yapısı oldukça küçüktür ve renkleri ise koyu kahverengidir. Kereviz tohumunun kokusu ise kereviz sağına benzemektedir. 

Kereviz Tohumu Nereden Alınır ve Bulunur? 

Kereviz tohumunu internet üzerinden bulma şansınız vardır. Ayrıca bulunduğunuz çevrede yer alan baharatçı veya aktarlardan kereviz tohumunu satın alabilirsiniz. Kereviz tohumunu bulabileceğiniz diğer bir adres ise bahçe işleri ile uğraşan fide ve tohum satan yerlerdir. 

Kereviz Tohumu Nasıl Ekilir? 

Kereviz tohumlarını ekmek için aldıysanız eğer toprağa ekim işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. Kazılan toprak içerisine serpilen kereviz tohumlarının üzeri toprakla iyice kapatılır. Toprağın derinliği ise 2 veya 3 cm olmalıdır. 

Kereviz Tohumu Ne Zaman Ekilir ve Dikilir? 

Kereviz tohumun geniş bir ekim zamanı vardır. İlkbaharda başlayan kereviz tohumu ekimi yaz ve sonbahar aylarında devam edebilir. Kış aylarında ise ekilmesi tavsiye edilmez. Genellikle ilkbahar, yaz ve sonbahar ayları kereviz tohumuna uygun olan zamanlardır. 

Kereviz Tohumu Kaç Günde Çimlenir? 

Kereviz tohumlarının çimlenmesi için uzun bir süre beklemenize gerek yoktur. Yaklaşık 2 hafta içerisinde tohumlar çimlenmeye başlar. Toprağa ekilen kereviz tohumları 15-20 gün sonrasında çimlenmiş olur. Tohumlar çimlenene kadar iyi bir bakım ister. Bunun için dikkatli olmanızda yarar vardır. 

Kereviz Tohumu Kaç Günde Bir Sulanır? 

Kereviz tohumlarının iyi bir şekilde yetişmesi için nemli toprağa ihtiyacı vardır. Toprak kurumaya yakın sulama işlemini yapabilirsiniz. Aşırı sulamanıza gerek yoktur. Toprak nemli kalacak şekilde yapılan sulama ideal olanıdır. Sulama işlemini belirli bir düzen aralığında yaparsanız daha iyi olur. Bu sayede daha başarılı bir hasat yapabilirsiniz. 

Kereviz Tohumu Nasıl Saklanır? 

Kereviz tohumları, zarar gelmeyecek ortamlarda saklanmalıdır. Tohumların yapısını korumak için kapalı bir ortam olması gerekmektedir.

False