GeriKadın Sağlığı Kara listelik 5 yiyecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kara listelik 5 yiyecek

"Bir yiyeceği zararlı hale ne getirir? Tabii ki içerdiği kaloriler! Ama aynı zamanda içerdiği kalbe zararlı maddeler de. Örneğin doymuş yağlar. Diyetisyenler genellikle sebze ağırlıklı beslenme biçimlerini öneriyorlar çünkü sebze ağırlıklı diyetlerde, zararlı yağlar olabildiğince az kullanılıyor."

Ancak beslenme uzmanlarının altını çizdiği bir şey daha var; sevdiğimiz yiyeceklerden tamamıyla uzak durmanın, uzun vadedede daha çok yeme isteğine yol açacağını düşünüyorlar! Bu durumda siz en iyisi, sevdiğiniz zararlı yiyecekleri çok özel günlerinize saklayın ve kalan zamanda sağlıklı alternatifleri deneyin.

Diyet içecekleri

Zararı: 330 ml'lik bir diyet içeceğinde 2 kalori var, yağ ve şeker bulunmuyor. Böylece hemen hemen hiç kalori ve yağ almıyorum diyorsanız, diyet içeceklerinde aynı zamanda hiçbir besleyici diğer bulunmadığını da hatırlatalım.

Sağlıklı alternatif: Taze hazırlanmış meyve kokteyli! 330 ml'de hiç yağ yok. Yapay tatlandırıcılı içecekler yerine favori meyve suyunuza vanilya aroması ya da soda katabilirsiniz.

Hazır bisküvi ve çikolatalar

Zararı: Bir küçük bisküvi 80 kalori ve 4.5 gram yağ içeriyor. Kekler, bisküviler ve krakerler gibi hazır abur cubur ürünleri zararlı yağları en çok barındıran yiyecekler.

Sağlıklı alternatif: Ev yapımı meyveli kurabiyeler! Örneğin evde hazırladığınız incirli kurabiyelerin bir tanesinde ortalama 11 kalori ve 1 gram yağ bulunuyor. Ev yapımı kurabiyeleriniz de kepekli un ve sıvı yağ kullanabilirisniz. Böylece katkı maddelerinden ve birçok kaloriden kurtulmuş olacaksınız.

Cipsler

Zararı: Örneğin 1 paket soğanlı cipste ortalama 164 kalori, 11 gram yağ ve 0.8 gram tuz bulunuyor. Bu boş kaloriler vücudumuza zarar vermekten başka bir işe yaramıyor.

Sağlıklı alternatif: Yoğurt soslu havuç dilimleri. Şaşırabilirsiniz fakat canınız abur cubur çektiğinde bunu deneyebilirisiniz. Tadından hoşlanacaksınız. Sosunu hazırlamak için haşlanmış iki dilim karnıbaharı ezip, kırmızı biber ve baharat ekleyerek yoğurtla karıştırın.

Kızartma etler

Zararı: İki dilim kızarmış ette ortalama 200 kalori ve 19 gram yağ bulunuyor. Bu tür et ve pastırmalar içerdikleri koruyucu maddeler sebebiyle mideye zarar verebilir hatta kolon kanserine bile yol açabilir.

Sağlıklı alternatif: iyi pişmiş iki dilim ızgara et, ortalama 74 kalori ve 4 gram yağ içeriyor. Ayrıca iyi bir demir ve B6 vitamin kaynağı.

Kaynak: Formsante


False