GeriDiyet Rehberi Kan Grubu Diyeti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kan Grubu Diyeti

Kan Grubu Diyeti

"Kan gurubunun özelliklerine bak, diyete başla... Sağlık sorunları yüzünden diyet yapmaya korkuyor musunuz? Bu diyet tam size göre denemenizde fayda var!"

B Grubu'nun özellikleri: Sindirim sistemi dayanıklıdır. Beslenmede katı kuralcı değildir. Sütlü besinlere ilgi duyabilir. Strese karşı yaratıcılığını kullanır. Formda kalabilmek için fiziksel ve zihinsel faaliyetler arasında denge kurması gerekir.

B Grubu'nun yemesi gerekenler:
Sütlü besinler, dana ve hindi eti, balık (ıstakoz, karides, kalamar, midye gibi kabuklu deniz ürünleri hariç), zeytinyağı , yeşil yapraklı sebzeler (4-5 öğün) patates, lahana ve mantar.

B Grubu'nun yememesi gerekenler: Mısır, buğday, mercimek, fındık ve susam, kuzu ya da tavşan eti, piliç ve tavuk eti, susam yağı, ayçiçek yağı, mısırözü yağı, zeytinKan Grubu DiyetiSağlık riskleri: Yorgunluk, bağışıklık sistemi düzensizlikleri , kan şekerinin düşmesi
Uygun sporlar:
Aerobik (45-60 dakika) haftada 3 kez, bisiklet (45-60 dakika) haftada 3 kez, yüzme (30-45 dakika) haftada 3 kez, golf (60 dakika) haftada 2 kez, hatha yoga (45 dakika) haftada 2 kez

B Grubu için diyet örneği:

Kahvaltı: Meyve kokteyli, 2 dilim mısır ekmeği, 2 dilim beyaz peynir, 1 haşlanmış yumurta, yeşil çay
Öğle:
Marul, salatalık, peynir, zeytinyağı ve limonlu salata, 1 muz, Ot çayı
İkindi:
1 dilim elmalı kek, ot çayı
Akşam:
Kuzu pirzolası, esmer pirinç pilavı, haşlanmış sebze, yoğurt , 1 kadeh şarap

Öneriler:
Sütlü besinlere tepki gösteriyorsanız soya ürünlerini kullanın. Bu beslenme planını aynen uyguluyorsanız vitamin ve mineral takviyesine ihtiyacınız yoktur. Piliç etinde bulunan bazı maddeler bu kan grubundakilere zarar verebilir.

AB Grubu: A ve B gruplarının karışımından oluşan bu kan grubu çok ender olarak görülür. Doğu ve batıda farklı ulusların birbirine karışması sonucunda ortaya çıkmıştır. M.S. 900 yıllarından itibaren oluşan ve en yeni kan grubu olan AB grubuna dünyadaki insanların ancak yüzde 5'i dahildir. Bu gruptaki insanların bağışıklık sistemi çok güçlüdür. Ancak bazı kanser türlerine yakalanma riskleri vardır.

AB Grubu'nun özellikleri:
A ile B'nin modern karışımıdır. Çevresel değişikliklerden kaynaklanan beslenme özellikleri gösterir. Sindirim sistemi çok duyarlıdır. Bağışıklık sistemi çok güçlüdür. Stresi yenmek için zihinsel faaliyetlerden yararlanabilir. A ve B grubu için sakıncalı olan yiyecekler bu grup için de sakıncalıdır.
Kan Grubu DiyetiAB Grubu'nun yemesi gerekenler: Domates, deniz ürünleri, süt ürünleri, sebze, koyun, tavşan ve hindi eti, yoğurt, yumurta
AB Grubu'nun yememesi gerekenler:
Dana ve sığır eti (et vücutta yağ olarak depolanır), tavuk ve piliç eti, sarımsak, biber, sirke, hayvansal yağlar.

Sağlık riskleri:
Yaşlılık ve çocuk hastalıkları Alerjiler, astım ve saman nezlesi, bağışıklık sistemiyle ilgili sorunlar, kan hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları, diyabet, enfeksiyon hastalıkları, karaciğer hastalıkları, cilt sorunları, kadınların üreme organlarında sorunlar.
Uygun sporlar:
Hatha Yoga (30 dakika) haftada 3-5, kez golf (60 dakika) haftada 2-3 kez , bisiklet (60 dakika) haftada 2-3 kez, yüzme ( 30 dakika) haftada 3-4 kez, dans (30-45 dakika) haftada 2-3 kez, aerobik (30-45 dakika) haftada 2-3 kez

AB Grubu için diyet örneği:

Sabah: Limonlu su (kalkar kalkmaz), 1 bardak greyfurt suyu, 2 dilim mısır ekmeği, 2 dilim beyaz peynir ve kahve
Öğle:
100 gram haşlanmış hindi göğüs eti, 2 dilim kepek ekmeği, salata, 2 erik, ot çayıİkindi: 1 dilim peynirli kek ve ot çayı
Akşam:
Omlet (Çok az yağda pişmiş), sebze, karışık meyve salatası, kafeinsiz kahve, istenirse 1 kadeh kırmızı şarap

Öneriler:
Et yerken yanında mutlaka sebze yemelisiniz. Mide asidi az olduğundan azar azar ama sık sık yemek yiyin. C vitamini takviyesi alın.

A Grubu: Asya’ya da Ortadoğu'da M.Ö. 25 bin-15 bin yılları arasında ortaya çıkan A Grubu'nun ataları ilk vejetaryenlerdir. Yeni taş devri insanlarının yavaş yavaş toprağı işlemeye başlaması ve artık otlarla, bitkilerle beslenmesi yeni bir kan grubunun doğmasına yol açmıştır. Enfeksiyonlara karşı çok dirençli olan bu gruptaki insanların, kolera ve çiçek gibi hastalıkları atlattığı yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bugün Batı Avrupa'da en yaygın olan bu kan grubu en çok Akdeniz, Adriyatik ve Ege bölgelerinde yaşayanlarda görülür. Doğu Asya'da ise A Grubu'nun en yoğun olduğu ülke Japonya'dır.Kan Grubu DiyetiA Grubu'nun özellikleri: Onlar ilk vejetaryenlerdir. Sindirim sistemi duyarlıdır. Bağışıklık sistemi dayanıklıdır. Yerleşik beslenme ve çevre koşullarına kolayca uyum sağlar. Stresi yenebilir. Güçlü ve sağlıklı kalması için sebze ağırlıklı diyet uygulamalıdır.

A Grubu'nun yemesi gerekenler:
Soya proteinleri, tahıl ürünleri ve sebzeler, balık ya da tavuk eti, sebze (daha çok çiğ ya da buharda pişirilerek), brokoli, havuç, balkabağı, ıspanak, sarımsak, erik, vişne gibi meyveler
A Grubu'nun yememesi gerekenler:
Kırmızı et (bu gruptakiler et yedikleri zaman ağırlık hisseder, enerji kaybına uğrarlar. Ayrıca et yağ olarak vücutta depolanır), sütlü besinler (metabolizmayı yavaşlatır), salam, sosis, kavurma, biber, domates, patates ve lahana ,tropikal meyveler, mandalina, portakal gibi turunçgiller

Uygun sporlar:
Tai chi ( 30- 45 dakika) haftada 3-5 kez, hatha yoga (30 dakika) haftada 3-5 kez, hızlı yürüme (30 dakika) haftada 2-3 kez, yüzme (30 dakika) haftada 3-4 kez, dans (30-45 dakika) haftada 2-3 kez, aerobik (30-45 dakika) haftada 2-3 kez, gerinme (15 dakika) haftada 3-5 kez.
Sağlık riskleri:
Bağışıklık sistemi kalp hastalıkları, kanser, diyabet, sindirim sisteminden kaynaklanan vücut su toplaması

A Grubu için diyet örneği:

Sabah: 1 bardak limonlu su (kalkar kalkmaz), 1 küçük kase sütle karıştırılmış yulaf, 1 bardak greyfurt suyu, kahve veya ot çayı
Öğle:
Beyaz peynirli marul salatası (taze soğan, salatalık, beyaz peynir, limon ve taze nane, marul), 1 dilim ekmek, elma, ot çayı
İkindi: 2 dilim limonlu kek, 2 erik, yeşil çay ya da suAkşam: Lazanya, brokoli, yoğurt 1 kadeh kırmızı şarap
Akşam:
2-3 adet baklalı zeytinyağlı enginar, 1 dilim tam buğday ekmeği, 1dilim beyaz peynir, bol salata
( az zeytinyağı ilaveli)

Öneriler:
Mümkün olduğunca doğal besin alın. B12 vitamini eksikliğine karşı tedbirli olun. Dozunun yüksek olmaması koşuluyla C vitamini takviyesi alın. (250 miligramı aşmamalı), orta yaşlılar günde 300-600 miligram kalsiyum takviyesi almalı. Bildiğiniz gibi vücut demir ihtiyacını kırmızı etten giderir. A grubunun diyetinde kırmızı et bulunmadığı için doktor kontrolünde demir takviyesi yapılmalıdır.

0 Grubu: Vahşi hayvanları avlayan ve onların etleriyle beslenen ilk insanların kan grubudur. Dolayısıyla bu kan grubunda olanların asla vazgeçemeyeceği yiyeceklerin başında kırmızı et gelir. A grubunun tersine bu kan grubunda olanlar kilo verebilmek için tahıllardan, taneli sebzelerden uzak durmalıdır.

0 Grubu'nun özellikleri:
0 Grubu'nda olanlar ilk insanları simgeler. Et yemeye bayılırlar Sindirim sistemleri sağlamdır Bağışıklık sistemleri fazla hareketlidir Diyet yapmaya ve çevreye uymaya zor alışırlar. Stresten kurtulmak için fiziksel faaliyetlere ağırlık verirler. Enerjik ve ince kalabilmek için metabolizmalarının hızlanması gerekir.Kan Grubu Diyeti0 Grubu'nun yemesi gerekenler: Kırmızı et, karaciğer, beyaz et, balık ve deniz ürünleri. İyotlu tuz, ıspanak ve brokoli
0 Grubu'nun yememesi gerekenler:
Tahıl ürünleri, ekmek, taneli sebzeler, buğday (buğdayda bulunan gluten maddesi, 0 grubundaki kişilerin kilo vermesini engellediği için buğday unundan yapılmış yiyeceklerden uzak durulmalıdır), süt ürünleri ve yumurta, sıvı yağ (özellikle de zeytinyağı).

Sağlık riskleri:
Ülser mafsal iltihabı
Uygun sporlar:
Aerobik (40-60 dk.) haftada 3-4 kez, yüzme (30-45 dakika) haftada 3-4 kez, jogging (30 dakika) haftada 3-4 kez, ağırlık kaldırma (30 dakika) haftada 3 kez.

0 Grubu için diyet örneği:

Sabah: 2 dilim mısır ekmeği, tereyağı ya da fındık ezmesi, 180 gram sebze suyu, muz, yeşil çay ya da ot çayı
Öğle:
180 gram haşlanmış dana eti, ıspanak salatası, elma veya ananas, su ya da soda
İkindi: 1 dilim elmalı kek, yeşil çay ya da ot çayıAkşam: Kuzu pirzola, haşlanmış brokoli, haşlanmış patates, karışık mevsim meyveleri, bira ya da şarap (bir kadeh).
Akşam: 1 adet orta boy ızgara balık, bol salata (az zeytinyağı ilaveli- bol limonlu)

Öneriler: Vitamin ve mineral takviyesi alın (özellikle B ve K vitaminleri). 0 kan grubundakilere uygun yiyeceklerde C vitamini ve D vitamini bol miktarda bulunmaktadır. Bu yüzden ekstra olarak C ve D vitamini almanız gerekmez. Kanın pıhtılaşma gücü zayıf olduğu için doktora danışmadan A vitamini takviyesi almayın. Süt ve sütlü besinler diyet listesinde bulunmadığı ve vücudun kalsiyum ihtiyacı karşılanmadığı için çeşitli haplarla kalsiyum takviyesi alın.

False