Geriİyi Yaşam Ispıt Nedir, Nerede Yetişir? Tam Mevsimi Ispıt Otu Faydaları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ispıt Nedir, Nerede Yetişir? Tam Mevsimi Ispıt Otu Faydaları

Ispıt Nedir, Nerede Yetişir? Tam Mevsimi Ispıt Otu Faydaları

"Kaldirik otu, hodan gibi isimleriyle de bilinen ıspıt otu nisan ekim ayları arasında bulunması nedeniyle en çok aranan otlar arasında yer alıyor. Yağının da elde edildiği ıspıt otu faydaları ile de dikkat çekiyor. Peki, ıspıt nedir, ne işe yarar? İşte, ıspıt otu faydaları ve kullanımı..."

Adet ağrısından bulantıya, cilt hastalıklarından ödeme pek çok derde deva olan ısğıt otu günümüzde kullanılan alternatif tedavi yöntemleri arasında yer alıyor. Bilinen en yüksek bitki bazlı kaynak olan ıspıt otu zengin içeriği sayesinde günlük yaşantıda mutfak ve bakım ürünlerinde kullanılabiliyor. Peki, ıspıt nedir, nerede yetişir? İşte, ısğıt otu faydaları ve kullanım alanları...

Ispıt Nedir, Nerede Yetişir Tam Mevsimi Ispıt Otu Faydaları

Ispıt nedir?

Ispıt, hodan ve kaldirk otu olarak da bilinen hodangiller familyasından bir yıllık bitki türüdür. Beş dar yaprak üzerinde, beş üçgen sivri yaprakları ile mükemmel bir görünümü vardır. Pembe çiçeklere bazen rastlanmasına rağmen çiçekleri sıklıkla mavidir. Beyaz çiçekli türleri de yetiştirilmektedir.

Ispıt nerede yetişir?

Ispıt otunun anavatanı Suriye'dir. Güney Amerika, Kuzey Afrika ve Anadolu'da yayılış yapmasına karşın Akdeniz rejyonundada doğallaşmıştır.

Ispıt Nedir, Nerede Yetişir Tam Mevsimi Ispıt Otu Faydaları

Ispıt otu nasıl kullanılır?

Bugün tohumundan yağ elde etmek için ticari amaçlı tarımı yapılsa da mutfak ve tıbbi kullanım içinde ekimi yapılır. Tohumundan elde edilen yağı gamma linolenik asit kaynağıdır.

Ispıt'tan taze sebze veya kuru ot olarak faydalanılır. Çoğunlukla salatalarda veya garnitür olarak tercih edilir.

Ispıt otu faydaları

Ispıt (Hodan) yağından yapılan krem ve kapsüller; adet öncesi sendromu, baş ağrısı, baş dönmesi, asabiyet, bulantı, bacaklarda ödem gibi rahatsızlıklarda kullanılır. Ayrıca, deride kaşıntı, kızarılık, şişlik, kaşınma gibi bazı deri hastalılarında kullanılır.

 

False