GeriModa Trendleri İş Görüşmesine Giderken Ne Giymeli?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İş Görüşmesine Giderken Ne Giymeli?

İş Görüşmesine Giderken Ne Giymeli?

"Eğer bir iş görüşmesine gidiyorsanız, kıyafetiniz için her zamankinden daha dikkatli olmalı ve daha doğru seçimler yapmalısınız."

İş görüşmeniz kurumsal bir şirketle ise;

-Eğer iş başvurusunda bulunduğunuz yer banka gibi kurumsal bir şirketse ve kıyafet konusunda ciddi kurallara sahipse daha resmi kıyafetler tercih etmelisiniz.

-Siyah, lacivert, gri gibi koyu renklere sahip ceket-pantolon ya da ceket-etek takımları seçebilirsiniz.

-Takıma uygun düz renk bir gömlek tercih etmek görüntünüze resmiyet katmaya yardımcı olacaktır.

-Tabii ki yine takıma uygun topuklu ayakkabılar tercih etmelisiniz. Ancak topuklu ayakkabı ile rahat edemiyor ve yürüyemiyorsanız düz ayakkabıları tercih edebilirsiniz. Kimse iş görüşmesinde bir kazaya uğramak istemez.

-Doğal görünen, özenli, sade bir makyaj yapabilir ve hoş kokulu, ağır olmayan bir parfüm kullanabilirsiniz.

-Son olarak kıyafetinizi ayakkabınızla uygun şık bir çantayla tamamlamalısınız.İş Görüşmesine Giderken Ne GiymeliKıyafet yükümlülüğü yoksa;

İş başvurusu yapacağınız yer reklam ajansı gibi resmi kıyafet yükümlülükleri bulundurmayan bir iş yeriyse; bu tarz ciddi giysiler yerine daha rahat, tarzınızı yansıtan kıyafetler tercih edebilirsiniz. Ancak bu salaş, kirli ya da abartılı kıyafetler giyinin demek değildir. Her zamankinden daha özenli, titiz ve şık olmanız yeterlidir.

Günlük yaşantınızda büyük ve dikkat çeken aksesuarlar kullanıyor olsanız da iş görüşmesine giderken abartmamak en doğrusudur. Sadelik her zaman hayat kurtarır.İş Görüşmesine Giderken Ne GiymeliGörüşmeye gitmeden bunları unutmayın:

-İş görüşmesine gitmeden birkaç gün önce kıyafetlerinizi denemiş ve alternatifler düşünmek, o gün çıkabilecek aksiliklere karşı önlem almak kendinizi mülakata daha hazır hissetmenizi sağlayacaktır.

-Eğer eteğinizin altına çorap giyiyorsanız, çorabınızın kaçma ihtimaline karşı çantanıza yedeğini almanız böyle bir aksiliğin önünü kesmiş olacaktır.

-İş görüşmelerinde çok dar ya da çok bol, içinde rahatsız hissettiğiniz kıyafetlerden uzak durun. Hareketlerinizi kısıtlamayacak, rahat olduğunuz kıyafetleri tercih edin.

-Sadece kıyafetlerinizin temizliğine değil, dişlerinizin, tırnaklarınızın, saçlarınızın da temizliğine dikkat edin.

-Son olarak kendinize güvenin, dik durun ve gülümseyin. Unutmamalısınız ki gülümsemek hem kendinizi daha iyi hissetmenizi hem de karşınızdakilere “Çevresindekilere karşı uyumlu, iletişim kabiliyeti kuvvetli” olduğunuz izlenimini verecektir.

False