Geriİyi Yaşam İnsanlara İstediklerinizi Yaptırmanın Psikolojik Tatktikleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İnsanlara İstediklerinizi Yaptırmanın Psikolojik Tatktikleri

İnsanlara İstediklerinizi Yaptırmanın Psikolojik Tatktikleri

"İnsanların isteklerinize olumlu cevap vermesini sağlamak elbette mümkündür. Bunları yaparken öncelikle sizin kontrollü ve bilinçli davranmanız gerekir."

1-HIZLI KONUŞUN:

Karşınızdaki insanı bir konuda ikna etmeye veya istediğiniz bir durumu gerçekleştirmesini istiyorsanız bunu hızlı konuşarak anlatın. Hızlı konuşmanız karşınızdaki insanın daha az düşünmesini sağlar ve konuştuğunuz konu etkileyici ve ikna edici gelecektir. Bu durumda da karşınızdaki insanın psikolojik durumu sizi onaylar konuma getirecektir.

İnsanlara İstediklerinizi Yaptırmanın Psikolojik Tatktikleri

2- KAFA KARIŞTIRIN:

Olayları direkt aktarmak yerine dolaylı yollardan anlatın. İnsanları kendinize çekmeyi sağlayın. İkna edici cümleler kullanarak istediğiniz konuyu anlatın. Size hak vermelerini sağlayın böylece karşınızdaki insanın sizi reddetme ihtimali oldukça düşük olacaktır.

3- KARŞILIKLI YARDIMLAŞMAK:

Eğer bir insana daha önce yardım etmişseniz ve bir işine koşmuşsanız kendini size karşı borçlu hissedecektir. Dostlar bugünler içindir cümlesi ile isteklerinizi yapmak zorunda kalacak ve reddedemeyecektir.

4- SATIŞ TAKTİKLERİ:

 Bir ürünü satmak istediğinizde, ürünlerin satılabilirliğini artırmak için zamlı bir ürünün yanına daha ucuz ürünü koyarak satış sayısını ikiye katlayabilirsiniz. Alıcıya bu fiyat uygun gelecek ve satın alacaktır. Bir fiyatı 20 TL yazmak yerine 19.90 yazarak alıcıyı daha fazla çekmeniz mümkündür. Kırmızı renklerde etiketler de alıcıyı çeker.

İnsanlara İstediklerinizi Yaptırmanın Psikolojik Tatktikleri

5-REDDEDİLMEMEK İÇİN ÖNCE REDDEDİLİN: Bunu özellikle ikili ilişkilerde yapabilirsiniz. Öncelikle ona reddebileceği bir teklif sunun. Daha sonra asıl istediğiniz şeyi söyleyin, ikinci kez reddetmek istemeyeceği için istediğiniz şeye kavuşacaksınızdır.
İnsanlara yorgunken istediğiniz şeyi söyleyin: İnsanlar yorgunken sizi reddetme ihtimali daha düşüktür. Çünkü yorgunken kafaları daha dolu olacak ve düşünmeden isteğinizi kabul edecektir. Örneğin; iş arkadaşınızdan bir iş rica edecekseniz bunu iş çıkışında dile getirin, böylece reddedilme şansınız daha az olacaktır.

6-GÖZ TEMASI KURUN VE GÖZLERİNİ KAÇIRMASINA FIRSAT VERMEYİN:

Karşınızdaki insana isteklerinizi anlatırken göz teması kurun ve doğru cümleleri kullanarak karşı tarafa aktarın. Göz teması kurmak, karşınızdakini etkiler ve reddetmek istese bile reddetmeye çekinir. Karşınızdakinin gözlerini kaçırmasına izin vermeyin ve ikna edici cümleler kurarak isteğinize kolaylıkla ulaşın.

False