GeriKadın Sağlığı İmplantasyon ya da Yerleşme Kanaması Nedir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İmplantasyon ya da Yerleşme Kanaması Nedir?

İmplantasyon ya da Yerleşme Kanaması Nedir?
Abone Olgoogle-news

"İmplantasyon, daha yaygın bilinen adıyla yerleşke kanaması, hamile kalmak isteyen kadınlarda görülebiliyor. Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Numan Bayazıt, konu hakkında detaylı bilgiler verdi. "

İmplantasyon nedir?

Gebelik bekleyen kadınlar doğal olarak vücutlarındaki değişimlere karşı hassastırlar ve bu süreçteki değişimleri gözlemlerler. Bunları olumlu ya da olumsuz yönde değerlendirebilirler. Bebeğin rahime tutunma süreci ile ilgili baştan itibaren bilgi sahibi olmak gereksiz endişeleri ortadan kaldıracaktır.

Adetin ilk gününden itibaren büyümeye başlayan yumurta ortalama 14 günde, yaklaşık 2,5 cm’ye ulaşınca çatlayarak karın boşluğuna doğru atılır. Bu yumurta tüplerden biri tarafından alınıp, rahime doğru taşınmaya başlar. Bu taşınma 2-3 gün alan bir süreçtir. Döllenme yani spermin yumurta ile birleşmesi bu süre içinde tüplerde gerçekleşir.

Döllenen yumurta tüplerde bölünmeye ve büyümeye başlar. Rahime ulaştıktan sonra birkaç gün de rahim içinde dolanır. Blastosist adı verilen özel bir aşamaya geldikten sonra rahim içini döşeyen ve endometrium adı verilen çok özel tabakaya tutunur. Buna implantasyon denir. Bebek buraya tutunur ve buradan beslenir. Binlerce kılcal damar ile besin alışverişine girer.

Kimlerde görülür?

Her 3-4 kadından biri implantasyon esnasında veya daha sonra adet benzeri bir kanama görmektedir. Bu muhtemelen tutunma esnasında küçük kılcal damarlardaki sızıntı nedeni ile olmaktadır. Normal adete göre daha az, daha kısadır ve rengi daha açıktır. Beklenen normal adet döneminden birkaç gün veya 1 hafta kadar önce olabilir. Kramp tarzı ağrılar da olabilir. Ancak bütün bunlar kural değildir, değişkenlik gösterebilir.

Özellikle tüp bebek gibi yardımcı üreme teknikleri ile tedavi olan ve test gününü heyecanla bekleyen kadınlar, testten birkaç gün önce böyle bir kanama ile karşılaşınca gebe kalamadıklarını düşünüp, büyük bir hayal kırıklığı yaşarlar. Bu kadınlar genellikle gebe kalmışlardır ancak şunu da unutmamak lazım ki bu gebeliğin kesin belirtisi de değildir.

Sonuç olarak implantasyon kanamasının olması veya olmamasının tıbbi açıdan bir önemi yoktur.

Cinsel ilişkideki ağrıların sebebi nedir? Kadın hastalıkları uzmanı Op. Dr. Pınar Kadiroğulları, cinsel ilişkideki ağrı ve yanmaların sebeplerini, çözüm önerilerini Hürriyet Lifestyle'dan Gizem Aydoğan'a açıkladı.Youtube kanalımızı ziyaret etmeyi ve kanalımıza abone olmayı unutmayın.
False