GeriBeslenme Önerileri Hayıt Tohumu Nedir Ve Ne İşe Yarar? Hayıt Tohumu Faydaları Ve Özellikleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hayıt Tohumu Nedir Ve Ne İşe Yarar? Hayıt Tohumu Faydaları Ve Özellikleri

Hayıt Tohumu Nedir Ve Ne İşe Yarar? Hayıt Tohumu Faydaları Ve Özellikleri

"Son zamanlarda adından çok bahsedilen, özellikle kadınlarda pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan Hayıt tohumunu duymuşsunuzdur. Dünya çapında ün yapmış en önemli doğal besin kaynağı olan Hayıt tohumu hakkında detayları derledik."

Hayıt tohumu çok eski zamanlardan günümüze kadar gelen en önemli bitkilerden biridir. İnsan sağlığı açısından pek çok faydası bulunan bu tohum, alternatif tıpta da kullanılmaktadır. 

Hayıt Tohumu Nedir? 

Hayıt tohumu, ülkemizde Güney Anadolu kesimlerinde yetişen bir bitki türüdür. Lavantayı andıran yapısı ile mine çiçek ailesinin bir üyesidir. Hayıt tohumu, kayalık alanlarda ve denize yakın bölgelerde yetişmektedir. Hoş bir kokuya sahip olması nedeni ile özellikle kozmetik firmaları tarafından pek çok farklı üründe kullanılmaktadır. 

Hayıt Tohumu Ne İşe Yarar? 

Hayıt tohumu kadınlarda östrojen hormonunu desteklemektedir. Hipofiz bezinden meydana gelen yumurtlama yapan hormonlar arttığında, kadının hamile kalma olasılığı yükselmektedir. Özellikle hamile kalmak isteyen kadınların tüketmesi gerekmektedir. Bununla beraber tohum alternatif tıpta da kullanıldığı bilinmektedir.

Özellikle kanserli hücreleri yendiği ve bağırsak sistemini düzene sokması ile bilinir. Hayıt tohumu aynı zamanda kozmetik firmaları tarafından hem koku maksatlı hem de bakım ürünlerinde kullanılmaktadır. Tohumun kökleri ip boyama sektöründe de kullanılmaktadır. 

 Hayıt Tohumu Neye İyi Gelir? 

 Hayıt tohumunun faydaları saymakla bitmediği gibi, aynı zamanda bir alternatif tıp kaynağıdır. Doğal bir ilaç niteliği taşımaktadır. Kanserli hücrelere karşı ciddi bir savunma mekanizması oluşturur. Daha çok kadın hastalıklarına yönelik bir tedavi yöntemidir. İçerisinde bulunan vitamin ve minerallar sayesinde vücudun ihtiyacı olan besinleri almasını sağlar. 

 Hayıt Tohumu Faydaları 

 Hayıt tohumu farklı yaş gruplarındaki kişiler için önemli faydalar barındırır. Doğal bitki kaynakları arasında yer alan hayıt tohumu, 

 Vitamin ve mineral bakımından zengindir, bu yüzden ilaçların yerine vitamin kaynağı olarak kullanılabilir, 

l Anne sütünü arttırır,

l Hormon bozukluklarını engeller,

l Stres ve depresyon gibi problemlere iyi gelir,

l Menopoz döneminde, bu dönemin etkilerini azaltır,

l Sıvı kaybını önler,

l Vücudun kötü kokmasını engeller,

l Kadın hastalıklarının tedavisinde kullanılır,

l Zehirli hayvanların zehrine karşı panzehir etkisi yaratır,

l Bağırsak parazitlerinin atılmasına yardımcı olur,

l Adet döngüsünü düzenler, adet olmayı hızlandırır, ağrı ve acıları dindirir,

l Cilt sağlığını korur,

l Hazımsızlığı önler,

l Sindirim sisteminin daha etkili bir şekilde çalışmasını sağlar,

l Prostat kanseri için önlem niteliğindedir. 

 Hayıt Tohumu Zararları 

 Hayıt tohumunun şu ana dek bilinen herhangi bir zararı yoktur. Fakat tüketiminde ölçülü davranmak gerekmektedir. Aşırı tüketilmesi sonucunda; 

l Mide bulantısı,

l Aşırı adet kanamaları,

l Alerji ve kızarıklık,

l Östrojen hormonunun tetiklenmesi ile aşırı cinsel istek görülmektedir. 

 Hayıt Tohumu Özellikleri 

 Hayıt tohumu kış aylarında yapraklarını döker ve yaz aylarında mor çiçekleri ile büyüler. Bu bitki vitamin ve mineral bakımından zengindir. Ayrıca içerisinde fosfor, potasyum ve azot bulunmaktadır. 

 Hayıt Tohumu Nasıl Kullanılır? Hayıt Tohumu Kullanımı 

 Hayıt tohumunun yaprakları ve tohumları kurutularak değerlendirilmektedir. Pek çok farklı sektörde özel olarak işlenmesi suretiyle kullanılır. Özellikle terleme ve ter kokusunu önlemek amacı ile parfüm, deodorant ve stiklerin içeriğinde bulunan bir bitkidir. Tüketim açısından ise genellikle demleme yöntemi kullanılmaktadır. Direkt olarak da tüketilebilmektedir. 

 Hayıt Tohumu Nasıl Tüketilmeli Ve Nelere Dikkat Edilmeli? 

 Hayıt tohumu ve yapraklarını ufak bir tencere ya da geniş bir cezvenin içerisinde su ile demlemek gerekmektedir. 20 dakika sonra ateşten alınır. Bir süre beklettikten sonra süzüp içilebilmektedir. Demleme yöntemi ile günde bir bardak içilmesi uygun görülmektedir. Fazlası mide bulantılarına sebep olacaktır. Bunun yanı sıra aşırı tüketim adet kanamalarının da çoğalmasına neden olur.

False