GeriKadın Sağlığı Güneşten nasıl korunalım?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güneşten nasıl korunalım?

Güneşten nasıl korunalım?

"İngiliz tıp dergisi The Lancet, güneşten korunmanın en iyi yollarını açıklayan bir makale yayınladı."

İsviçre, Danimarka ve ABD üniversitelerindeki dermatologlar, sırasıyla Stephan Lautenschlager, Hans Christian Wulf ve Mark Pittelkow, güneşten korunma stratejisini "güneşe mümkün olduğunca az maruz kalmak, şapka takmak ve koruyucu giysiler giymek" olarak açıkladı.

Güneşten nasıl korunalım

The Lancet'te güneşten korunma konusunda yayımladıkları dizi makalede dermatologlar, morötesi ışını engelleyen giysiler, hatta güneşin etkilerinden koruyucu olarak tasarlanmış giysiler giymenin, güneş ışınlarından korunmanın en iyi yolu olduğu konusunda birleşiyor.

Yaygın inanışın aksine bazı dokuma türlerinin sınırlı bir koruma sağladığına işaret eden uzmanlar, örneğin açık renkli keten bir gömleğin koruma faktörünün sadece 10 faktör olduğuna dikkati çekiyor.

Güneşten nasıl korunalım

Güneşten korumada kumaşın dokuma türü, rengi, ağırlığı ve kalınlığı gibi birçok kriter bulunduğuna da dikkati çeken dermatologlar, açık renklerin koyu renklere nazaran daha az koruyucu özelliği olduğunu söylüyor.

Güneş kremlerinin birçok Batı ülkesinde yaygın kullanılan bir koruma tarzı olduğunu belirten dermatologlar, bol miktarda kullanılmasının kremlerin etkinliğindeki rolüne de işaret ederek, bu kremlerin kullanım talimatına uygun biçimde ve güneşe çıkmadan 15 ila 30 dakika önce sürülmesi gerektiğini de belirtiyor.

Güneşten nasıl korunalım

Kadın Kanalları Editörü: Burcunur YILMAZ

False