Geriİyi Yaşam Güneş Işınları Deri Kanserine Neden Olabilir!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güneş Işınları Deri Kanserine Neden Olabilir!

Güneş Işınları Deri Kanserine Neden Olabilir!
Abone Olgoogle-news

"Uzmanlar, güneş ışınlarına aşırı maruz kalmanın zararlarını sıklıkla dile getiriyor. Bu zararlardan biri de deri kanseri! Dermatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Pertevniyal Bodamyalızade, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi."

Melanom dışı deri kanserleri dünyada en sık görülen kanser türüdür ve yılda yaklaşık 1 milyon civarında yeni olgu tespit ediliyor. Diğer deri kanseri türlerinin yaşam süresince gelişme riskinin yüzde 30 ila yüzde 10 civarındadır.

Güneş cildi yaşlandırıyor

Son yıllarda sık tatile gitme, solaryuma girme gibi alışkanlıklarla birlikte giyinme alışkanlıklarının da değişmesi güneş ışınlarına maruz kalınma ve güneşe bağlı gelişen deri kanserleri oranının artmasına yol açıyor. Bu artışın bir diğer nedenini de ozon tabakasının incelmesiyle dünya yüzeyine ulaşabilen zararlı güneş ışınlarının artmasıdır.

Güneş ışınlarının zararlarına açık olmak, deri kanserlerine yol açmanın yanı sıra cildimizin normalden önce yaşlanmasının da en önemli nedenidir. Güneş yanıkları gelişebilir, deriniz normalden erken yaşlanabilir, cildinizde lekeler oluşabilir, deride kuruma, kalınlaşma ve mat bir görünüm meydana gelir, ince kırışıklık ve çizgilenmeler artar, deriye ait bağışıklık sistemi zayıflar ve deri kanserlerine zemin hazırlanır.

Güneşli iklim bölgelerinde yaşayanlar risk altında

Risk grubundaki kişileri ise şöyle sıralayabiliriz; açık tenli, yeşil gözlü, kızıl-sarı saçlı, çilli veya kolaylıkla güneş yanığı gelişebilen cilt tipine sahip kişiler, çocuklar, uzun süre veya aralıklı olarak yoğun güneş ışığına maruz kalmış kişiler, ailesinde cilt kanseri olan kişiler, anormal görünümlü ve çok sayıda beni olanlar, güneşli iklim bölgelerinde yaşayanlar ve çoğunlukla açık havada çalışanlar.

Güneş kreminiz hem UVB Hem UVA içermeli

İdeal bir güneşten koruyucunun iki temel özelliği; hem UVB hem de UVA ışınlarından deriyi koruması ve kozmetik olarak kabul edilebilir bir yapıya sahip olmasıdır. İyi bir güneş kreminin özellikleri ise şöyle olmalıdır; etiketinin üzerinde ‘geniş spektrumlu' ibaresi bulunan ve koruma faktörü (SPF) 30 veya üzerinde olan kremler kullanılmalıdır, suya, terlemeye dayanıklı olmalıdır. Kaşıntı, kızarıklık, yanma gibi sorunlara yol açmamalı, yağlanma ve komedon gelişimi izin verilmemelidir. Cilt yüzeyinde opak-beyaz görünüm oluşturmamalıdır. Güneşe çıkmadan 20-30 dakika önce sürülmeli ve en az iki saat sonra tekrar uygulanmalıdır.

Güneşlenirken bunlara dikkat!

Güneş ışınlarının en dik olduğu 10.00-16.00 saatleri arasında güneşlenmekten kaçınılmalıdır.

Güneş ışığının göze olası etkileri sebebiyle mutlaka ultraviyole ışınlarından koruyucu özelliği olan bir güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

Cilde sürülen deodorant, kolonya veya parfüm gibi bazı kozmetikler güneşin de etkisiyle uygulandıkları bölgede leke oluşumuna yol açtıkları için, bu tür ürünler cilde asla sürülmemelidir.

Başta bazı antibiyotik ve ağrı kesiciler olmak üzere kullanılan ilaçların cildin güneşe karşı hassasiyetini artırabileceği, güneş alerjisi ve güneş yanıklarına yol açabileceği unutulmamalıdır.

False