GeriKadın Sağlığı Güçlü Bağışıklık Sistemi İçin Neler Yapılmalı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güçlü Bağışıklık Sistemi İçin Neler Yapılmalı?

Güçlü Bağışıklık Sistemi İçin Neler Yapılmalı?

"Soğuk kış günlerinde bünyeyi korumak her zamankinden daha zor. Peki güneş ışığının daha az görüldüğü bugünlerde kendimizi nasıl koruyacağız? Beyin Cerrahı Doçenti Dr.Tufan Cansever kışın bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapılması gerektiğini anlattı."

Malum mevsim kış, havalar çok soğuk. Kat kat giyinmek bile bir yere kadar. Bu aylarda doğru beslenmenin önemi iki kat artıyor.

Güneş ışığının daha az görülmesi nedeniyle vücudun bütün sistemleri zayıflıyor ve metabolizma yavaşlıyor. Bu da bağışıklık sistemini, kalp-damar yollarını, kan şekerini ve kiloyu olumsuz yönde etkiliyor. Kış aylarında daha çabuk kilo alınmasının ve sık aralıklarla hastalanmanın sebebi de bundan kaynaklanıyor.

Her gün bir avuç pikan cevizi yiyin

Hemen her şeyde olduğu gibi, bu mevsim de kendimizi korumanın yolu da doğru beslenmeden geçiyor. Özellikle kışın bağışıklık sistemini güçlendirmede kuruyemişlerin katkısı yadsınamaz.

Güçlü Bağışıklık Sistemi İçin Neler Yapılmalı

Pikan cevizi; 19 farklı vitamin ve mineralin yanı sıra, çinko, kalsiyum, magnezyum, selenyum, demir ve manganez içerir. Diğer kabuklu yemişlere oranla yüksek antioksidana sahip bu ürün bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli rol oynar. Her gün bir avuç tüketilmesi bünyeyi olumlu yönde etkiler. 

False