GeriKadın Sağlığı Gilaburu Nedir? Faydaları Nelerdir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gilaburu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Gilaburu Nedir? Faydaları Nelerdir?

"Gilaburu faydaları ile son zamanlarda sık duyduğumuz bir bitki. Gilaburu faydaları ile özellikle kadın hastalıklarına karşı da önemli bir bitki. Peki gilaburu nedir? Nasıl kullanılır? Gilaburunun faydaları nelerdir?"

Gilaburu nedir?

Gilaburu aslında çalı şeklinde bodur bir ağacın adıdır. Genellikle İç Anadolu bölgemizde yetişen gilaburu kırmızı salkım şeklinde meyveler verir. Sohbaharda toplanan gilaburu meyveleri su için de salamura yapılır ve ilk başta sahip olduğu acı tadını bu sayede kaybeder.

Gilaburu neye iyi gelir?

Gilaburu yüksek miktarda C vitamini içerir. Sonbaharda toplanan gilaburu meyvesi ve gilaburu suyu böbrek hastalıklarına, astım, romatizma, yüksek tansiyon, kabakulak, uyku bozukluğu gibi sorunlara iyi gelir.

Gilaburu Nedir Faydaları Nelerdir

Regl ve menopoz döneminde gilaburu kabuğu

Gilaburu kabuğu da meyvesi kadar faydalı olduğu bilinen bir bölümüdür. Gilaburu kabuğunun kramplara ve kas gerginliklerine iyi geldiği söylenmektedir. Yumurtalık ve dölyatağı kasları ile ilgili problemlere karşı etkili olan gilaburu kabuğu dölyatağını yatıştırıcı ve adet sancısını azaltıcı etki gösterir. Gilaburu kabuğunun fazla görülen regl kanamaları ve menopoz döneminde yaşanabilecek aşırı kanamalara karşı da etkili olduğu söylenmektedir.

Gilaburu kabuğu çayı nasıl hazırlanır?

Dölyatağı ve yumurtalık ağrılarına karşı eşit miktarda gilaburunun ve kediotu kökü çayının karıştırılarak kullanılabileceği söyleniyor. Yarım tatlı kaşığı gilaburu kabuğu ile yarım bardak suda gilaburu çayı hazırlayabilirsiniz. Ardından yarım tatlı kaşığı kediotu kökünü yarım bardak kaynar suda haşlayıp 10 dakika demlendirebilir ve eşit oranda bu iki çayı karıştırabilirsiniz.

False