Geriİyi Yaşam Erteleme Huyunuzdan Vazgeçmek Mümkün! Nasıl Mı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erteleme Huyunuzdan Vazgeçmek Mümkün! Nasıl Mı?

Erteleme Huyunuzdan Vazgeçmek Mümkün! Nasıl Mı?

"Çoğu zaman birçok insan sorumluluklarını yerine getirmekte zorluk çeker. Mecbur kalmadıkları sürece pek çok kişi sorumluluklarını erteler. İşte zamanınızı efektif kullanıp erteleme alışkanlığınızdan kurtulmanın yolları..."

ERTELEME ALIŞKANLIĞINDAN KURTULMANIN YOLLARI

PLANLI OLMAK:

Planlı insanlar işini zamanında yerine getirir. Yoğun bir insansanız kendinize günlük planlar oluşturabilirsiniz.

GÜNE ERKEN BAŞLAMAK:

Güne erken başlamak zamanınızı verimli kullanmak için en etkili yöntemlerden. Bu geniş zamanda sorumluluklarınızı yerine getirebilir, erteleme ihtiyacında bulunmazsınız. Erken yatıp erken kalkmak gün içinde enerjik olmanızı da sağlar. Planlı ve bol zamanınız olursa hiçbir zaman işlerinizi erteleme ihtiyacınız da olmaz.

Erteleme Huyunuzdan Vazgeçmek Mümkün Nasıl Mı

ENGELLERİ YOK ETMEK:

Ertelemenizi gerektirecek durumları ortadan kaldırın. Boş zamanlarınızı televiyon izlemek, telefonda sosyal medyada takılmak yerine henüz yapmadığınız ve gözünüzde büyüyen o işleri yapmak için değerlendirin. İşleriniz, erteledikçe size daha ağır bir yük haline gelir. Bunu sonsuza kadar ertelemek isteyebilirsiniz. Doğru zamanda işlerinizi ve sorumluluklarınızı yerine getirmeniz sizi oldukça rahatlatacaktır.

BASİTTEN ZORA GİDİN:

İşe küçük ve basit olan işlerinizden başlayabilirsiniz. Böylece azalan sorumluluklarınızı daha kolay çözüme ulaştırır ve kalan işlerinizin de gözünüzde büyümesine engel olmuş olursunuz.
Ertelediğiniz tüm işler birikir ve bu yükü azaltmak daha da güç hale gelecektir. Her zaman planlı olmak ve sorumluluklarınızı yerine getirmeniz yaşantınızı daha rahat hale getirecektir. Bu da moral ve motivasyon olarak hayatınızı pozitif yönde etkileyecektir.

Erteleme Huyunuzdan Vazgeçmek Mümkün Nasıl Mı

BAŞLADIĞINIZ İŞİ SONUÇLANDIRIN:

Başladığınız işi yarım bırakmanız hiç başlamamaktan daha korkunçtur. Çünkü yarım bırakılan işe tekrar oturmanız size daha zor gelecektir. İşinizi bölümlere ayırarak planlayın. Bu sayede o işi sonuçlandırmanız doğru olabilir. Yarım kalan işinizi bitirmeden başka bir işe yönelmeyin ve o işi sonuçlandırın.

 

ÇEVRENİZİ DEĞİŞTİRİN:

Çevrenizde sizin plan ve programınızı olumsuz yönde etkileyen insanlar varsa onlara sürekli zaman ayırmak yerine programınızı etkilemeyecek şekilde planlar yapabilirsiniz.
Odanızın veya işyerinizin ortamını kendinizi iyi hissedecek bir şekilde dekore edin. Unutmayın ki çevreniz çalışmanızı oldukça etkileyecektir. Size hitap eden ve iyi hissetmenizi sağlayan ortamlar daha çok verimli ve üretken olmanızı sağlayacaktır.

False