GeriSağlıklı Yaşam Erkeklerde nabız kaç olmalı? Yaşa göre erkeklerde ortalama nabız aralığı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erkeklerde nabız kaç olmalı? Yaşa göre erkeklerde ortalama nabız aralığı

Erkeklerde nabız kaç olmalı? Yaşa göre erkeklerde ortalama nabız aralığı

"İnsan vücudunun işleme düzeni belirli bir şekildedir. Buna verilecek en iyi örnek ise kalp atışı yani nabızdır. Vücudun sağlıklı bir şekilde hayatını devam ettirebilmesi için kalp atışının belirli bir sayıya, düzene sahip olması gerekir. Bu durum kadınlar, erkekler ve çocuklarda farklılık göstermektedir. Erkeklerde nabız kaç olmalı? Yaşa göre erkeklerde ortalama nabız aralığı nedir detayları ile derledik."

Erkek, kadın ve çocuk vücudu birbirinden farklıdır. Bu fark nabız sayısında da görülür. Nabız sayısı dakika baz alınarak hesaplanır. Yani bir kişinin 1 dakikada olan kalp atış hızı aynı zamanda kişinin nabzı olarak kabul edilir. Sağlık kontrolü açısından normal kabul edilen nabız sayıları bilinmelidir.

 Erkeklerde Nabız Kaç Olmalı?

 Kişilerin yaşam tarzları da nabzı etkileyen unsurların başında gelir. Bunun yanı sıra yetişkin bir birey ile çocuk ve bebeklerin nabzı da birbirinden farklıdır. Sağlıklı bir erkek yetişkin vücudunda nabız 60 ila 100 arasında olmalıdır. Eğer kişi spor ile alakadar oluyorsa nabız daha düşük seyreder.

 Yaşa Göre Erkeklerde Ortalama Nabız Aralığı

 Yaş unsuru, nabzı etkileyen en önemli etkenler arasındadır. Çünkü nabız her yaş aralığında aynı sayıda normal kabul edilmez. Erkeklerde ortalama olarak kabul edilen yasa göre nabız su şekildedir;

 17-55 yaş: 60 ile 100

 55 yaş; 80 ile 140

 60 yaş; 80 ile 130

 65 yaş; 75 ile 130

 70 yaş ve üstü; 75 ile 128

False