Geriİyi Yaşam Erkeklerde Meme Kanseri Olur mu?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erkeklerde Meme Kanseri Olur mu?

Erkeklerde Meme Kanseri Olur mu?
Abone Olgoogle-news

"ABD’de yapılan araştırmaya göre erkeklerde meme kanseri oranı son yıllarda yüzde 25 arttı. Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cem Gezen, “Meme kanseri erkekte olmaz düşüncesi nedeniyle tedavide geç kalınıyor. Erkeklerin de tıpkı kadınlar gibi kendi kendini muayene etmesi lazım” dedi."

Meme kanserinin sadece kadınlarda değil erkeklerde de görülebiliyor. Ancak toplumdaki yanlış düşünceden dolayı tedaviye geç kalınıyor. Kadınlarda olduğu gibi erkekte de meme kanseri hücrelerin aşırı ve kontrolsüz olarak çoğalması ile oluşuyor.

Erkeklerde meme kanseri sıklıkla 60-70'li yaşlarda görülmesine rağmen tüm yaşam boyunca da ortaya çıkabilir. ABD'de 2013 yılında 2 bin 240 erkekte meme kanseri tespit edildi. Yapılan çalışmalar son yıllarda erkeklerde meme kanseri görülme oranının yüzde 25 artığını gösterdi.

Radyasyon ve genetik faktörlere dikkat

Nedeni tam bilinmese de hastalıkta çevre ve genetik faktörler önemli rol oynuyor. Risk faktörlerinin içinde herhangi bir nedenle radyasyona maruz kalma, estrojen hormonunun yükselmesi bulunuyor. Dışarıdan estrojen hormon alımı, erkekte siroz varlığında ya da çok nadir görülen kalıtımsal klinefelter's sendromunda görülebilir. Ailede meme kanseri olması, BRCA gen mutasyonları da bu yatkınlığı arttırır. Çağımızın hastalığı olan obezite erkekte estrojen hormonunu arttıran önemli bir faktör.

Ailedeki kadınlar da risk altında

Hastalık kendisini sert, ağrısız meme başı altında tespit edilen kitle ve buna eşlik eden kanlı, koyu akıntı ile kendini gösterebilir. Tedaviye geç kalınma nedenlerinden biri ise erkeklerde meme kanseri olmayacağı, söz konusu kitlelerin yağ bezesi olacağı düşüncesidir. Gecikmiş bu vakalarda deri renginde değişiklik, egzama, yara, meme başında çekintiler tespit edilebilir. Teşhis ise yapılan biyopside kanser hücrelerinin gösterilmesi ile konur. Bir erkekte meme kanseri olması o ailedeki kadınların riskini de yükseltiyor.

Renk değişikliği varsa vakit kaybetmeyin

Meme kanserine yakalanan erkeklerdeki cerrahi müdahale kadınlardan farklı oluyor. Erkek memesinin volümünün küçük olmasından dolayı maalesef memenin bir kısmının alınması gibi bir şansları yok. Ameliyatı takiben evresine bağlı olarak kemoterapi, radyoterapi ve hormonoterapi uygulanabilir.

Erkeklerin de kadınlarda olduğu gibi kendi kendini muayene etmesi gerekiyor. Ciltte renk değişikliği, çekinti, meme başı akıntısı durumunda hekime başvurulmalı. Erkeklerin buradaki şansı meme dokusunun küçük olmasından dolayı kitleleri tespit etmeleri kadınlara göre çok daha kolay. Östrojen hormonu kadınlarda olduğu için kadınlarda meme kanseri oranı erkekler göre çok yüksek.

False