GeriKadın Sağlığı En Lezzetli Kış Meyvesi Narın Faydaları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

En Lezzetli Kış Meyvesi Narın Faydaları

En Lezzetli Kış Meyvesi Narın Faydaları

"Kış mevsiminde sevilerek tüketilen meyvelerin başında nar geliyor. İster ara öğünlerinizde sağlıklı bir alternatif olarak, ister salatalarınıza ayrı bir lezzet katmak için, isterseniz de bitki çaylarınızı daha şifalı hale getirmek için kullanabileceğiniz bu meyvenin birçok faydası bulunuyor. İşte narın saymakla bitmeyen faydaları..."

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

İçeriğindeki yüksek miktarda C vitamini ile bağışıklık sisteminizi güçlendirerek sizi hastalıklara karşı korur. Özellikle kış dönemlerinde karşılaşılan grip ya da soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar için birebirdir.

KİLO VERMEYE YARDIMCIDIR

Kilo vermeye yardımcıdır. İçeriğinde çok az miktarda yağ ve kalori barındırır. Kilo vermeye çalışıyorsanız, meyve ile geçiştireceğiniz öğünleriniz için rahatlıkla narı tercih edebilirsiniz.

En Lezzetli Kış Meyvesi Narın Faydaları

KANI TEMİZLER

Antioksidan özelliği sayesinde, kanınızı temizler. Özellikle detoks içeceklerinde sıklıkla kullanılmasının en büyük sebeplerinden biri budur.

Sindirim sisteminin iyi çalışmasına yardımcı olur. Sindirim sistemi rahatsızlıkları için günde 1 tane nar tüketilmesi tavsiye edilir. Nar çiçeği suyu kaynatılıp içildiği takdirde bağırsaklardaki kurtları temizler.

KANSERİ ÖNLEYİCİ ÖZELLİĞİ VARDIR

Kanseri önleyici özelliği vardır. İçeriğindeki flavonoidler ve polifenoller ile kansere karşı koruyucu etkiye sahiptir. Ancak Kanser ilacı kullananların doktorlarına bu konuyu doktorlarına danışmaları önerilir. Çünkü kemoterapi tedavisi görenlerin kanser ilaçları ile aynı anda nar tüketmesi zararlı olabiliyor. Nedeni narın içeriğindeki vitamin ve minerallerin kemoterapi ilaçları ile etkileşime geçebilme ihtimalidir.

En Lezzetli Kış Meyvesi Narın Faydaları

KEMİK SAĞLIĞINI KORUR

Kemik sağlığını korur. İçeriğindeki bol miktarda K vitamini ile kemik sağlığını korur. İleride yakalanılabilecek kemik erimesi gibi rahatsızlıkları önler. İçerdiği manganez sayesinde de kemiklerin şeklini destekler.

KALP VE DAMAR SAĞLIĞINA FAYDALIDIR 

Kalp ve damar sağlığı için faydalıdır. Kalp pulcuklarının toplanmasını önleyerek, kalp krizi gibi hastalıkların önüne geçer. Antioksidan özelliği ile damarlardaki kanı temizler ve böylece damar sertleşmesi ve daralması gibi hastalıklarla savaşır.

YAŞLANMAYI GECİKTİRİR

Yaşlanmayı geciktirici özelliğe sahiptir. Birçok kozmetik üründe kullanılan nar, evde kolayca hazırlanabilecek maskelere de dahil edilerek antiaging yani yaşlanma karşıtı etkisi gösterir.

En Lezzetli Kış Meyvesi Narın Faydaları

KANSIZLIĞA İYİ GELİR

Kansızlığa iyi gelir. Nar içerdiği bol miktarda demir ile anemi hastalığının tedavisi için de faydalıdır. Kansızlık rahatsızlığı olanlara ya da demir eksikliği ile baş edenlere, her gün 1 adet narı katı halde yemeleri ya da suyunu çıkarak içmeleri tavsiye edilir.

GÜNEŞE KARŞI CİLDİ KORUR

Güneşe karşı cildi korur ve diğer cilt sorunlarının giderilmesinde kullanılır. Güneşin ciltte yaşattığı tahribatlara iyi gelir.

False