GeriKadın Sağlığı Elma tipi vücudunuzu nasıl mükemmel hale getirirsiniz?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Elma tipi vücudunuzu nasıl mükemmel hale getirirsiniz?

"Her vücut biçimi için etkili olan egzersizler değişiktir. Elbette beslenme şekli de buna göre farklılık gösterir."

Eğer elma tipi vücuda sahip bir kadınsanız; kilolarınız, ağırlıklı olarak vücudunuzun orta bölümündedir ve vücudunuzun alt kısmı küçük veya dardır.

Egzersiz planı
Elma şekilli vücut, genellikle aşırı yeme ve yeteri kadar egzersiz yapmamanın bir sonucudur. Elma grubundakilerde görülen yağ, iç organların etrafında toplanmış olduğu için diğer gruplardakilerden daha tehlikelidir. Bu yağı süratle yakmanın püf noktası, çok miktarda kardiyovasküler hareket yapmaktır. Yüzme ve bisiklet yerinde seçimlerdir. Koşma gibi vücuttaki eklemlere aşırı yük bindirecek sporlar sakatlanmayla sonuçlanabileceğinden dikkat edilmelidir. (Bu grubun eklem yerleri oldukça hassastır.)

En fazla miktarda yağı yakmak için, bir seferde toplam 1 saat yerine, günde 30'ar dakikalık iki bölüm yapmayı hedefleyin. Birinci bölümde 15 dk bisiklet veya yüzmeyle başlayabilirsiniz. Bunu zorlu hareketlerden oluşan bir dizi egzersiz takip edebilir. Egzersizlerinizde gelişme kaydettikçe kardiyo çalışmanızı artırın ve yokuş yukarı veya engebe ekleyerek zorluk derecesini de yükseltin.

Günlük spor programınızı ikiye bölmek demek, EPOC'unuzdan (egzersiz sonrası ek oksijen tüketimi) da iki katı verim almanız demektir. Bu da yaklaşık olarak yüzde yirmi daha fazla kalori yakmak anlamına gelir.

Yağ yakma potansiyelinizi maksimize etme açısından, yağsız kas dokularınızı yapılandırmak çok önemlidir. Çünkü ne kadar çok kasınız varsa, vücudunuz da - dinlenirken bile - o kadar çok kalori yakar. Bunun için geniş kas gruplarını çalıştıran egzersizlere konsantre olun. Kalça ve üst bacak kaslarını yürüyüş ve egzersiz topu kaldırarak çalıştırın. Ayaklarınızı topun üzerinde dinlendirin ve sonra vücudunuzun alt kısmını sıkın, vücudunuz düz durana kadar kalçanızı yerden havaya doğru kaldırın. Vücudunuzun orta bölümündeki kasları zorlamak için hareketleri egzersiz topunun üzerinde yapabilir ve bu sayede ana kaslarınızı da çalıştırabilirsiniz.

Neler yapmamalı?
Elma grubundakiler genellikle kalın bellerini inceltmek amacıyla abdominal (karın) bölgeyi çalıştırırlar; ama eğer kardiyo yapmazsanız, karın kaslarının üstüne yerleşmiş olan yağlardan kurtulamayacağınız için, yaptığınız diğer hareketlerin de pek anlamı kalmaz. Bu hareketleri 30 dakikalık bisiklet veya cross-training'le kombinleyin.Beslenme planı
Elma grubundakiler genellikle beyaz ekmek veya makarna gibi basit karbonhidratlar tüketirler. Düşük yağ oranına sahip bisküvi ve kurabiyelerle diyet içecekleri gibi düşük kalorili ve yüksek katkı maddeli yiyecek ve içecekler, hormonal karışıklığa sebep olabilen kimyasal dengesizlikler yarattığından -özellikle bel bölgeniz başta olmak üzere- sizin için kötüdür.

Önce glikoza sonra da yağa dönüşen basit karbonhidratlı kahvaltı gevreklerin yerine, müsli, yulaf veya kepekli ekmekle yapılmış tost ve yumurta yiyebilirsiniz. Çikolata ve gofretlerin yerini de zeytin ve fındık almalıdır.

Kahverengi pirinç ve makarnayla çok-tahıllı ekmek gibi kompleks karbonhidratlar fena değildir ama bunları akşamüstü saat beşten sonra tüketmemek önemlidir. Akşamları yenen fazla karbonhidratlar kullanılmayacak enerjiye dönüşür ve sonra da elbette vücudun tam orta bölümünde birikmiş yağ olarak karşımıza çıkar.

Neler içmemeli?
Elma grubundakilerin diğer bütün gruplardan daha fazla alkol tüketimine dikkat etmeleri çok önemlidir. Çünkü alkol, kişiyi daha da şişmiş gösterir ve kalın bel bölgesini vurgular. Eğer ille de içki içecekseniz, kırmızı şarabı tercih edin; hiç olmazsa antioksidan özelliğinden faydalanmış olursunuz. Votka, "temiz" bir içki olarak bilinse de, şekerli içkilerle asla karışmamalıdır.

ELLE

False