GeriKadın Sağlığı Detoks Nedir, Ne Değildir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Detoks Nedir, Ne Değildir?

Detoks Nedir, Ne Değildir?

"Her yerde, herkesten çokça duyuyoruz, sosyal medya da detoks çayları, içecekleri ya da tarifleri her gün paylaşılıyor, hatta artık detoks ürünleri için özel markaları bile var. Peki nedir bu detoks ? Ne işe yarar, nasıl yapılır, Kimler yapmalı, kimler yapmamalı, Bilinen ve bilinmeye tüm yönleri ile detoksu konuşalım."

Detoks kelime anlamı ile arınma, temizlenme anlamına gelmektedir. Aslında vücudumuz her gün detoks mekanizmasıyla kendini temizlemektedir. Nefes, idrar, terleme, safra gibi gündelik eylemler vücutta biriken toksinlerden kurtulma yöntemidir.

Alkol, kafein içeren içecekler, ilaçlar, besin katkı maddeleri (renklendirici, koku verici, suni tatlandırıcı gibi), tarımsal böcek ilaçları, hava kirliliği, sigara ve egzoz dumanı, radyasyon gibi etkenler vücutta biriken toksin yükünü arttırır. Toksinlerin vücuttan yeterli atılamaması halinde, yorgunluk, güçsüzlük, bitkinlik, kendini iyi hissetmeme, aşırı uyku ya da uykusuzluk, kas ve eklemlerde gerginlik, ağrı ve güçsüzlük, sinirlilik, bunaltı hissi, değişken ruhsal yapı ve bağışıklık sisteminin yavaşlaması gibi birçok fiziksel ve ruhsal sağlık sorununa neden olur.Detoks Nedir, Ne Değildir

Doğru zamanlarda uygulanan, doğru detoks uygulamaları vücudun arınmasını sağlar ve metabolizma işlevlerine olumlu katkılar sağlar. Halk arasında ya da kulaktan dolma bilgiler ile yapılan en büyük iki hata detoks programlarının uzun süreli devam ettirilmesi ve zayıflatacağı düşüncesidir. Öncelikle çeşidine göre değişmekle birlikte pek çok detoks programı kısıtlayıcı ve sadece taze meyve ve sebzelerle sıvı tipi beslenme ile yapılmaktadır. Bu beslenme modeli ile vücutta bir miktar ağırlık kaybı söz konusudur ancak bu genellikle ödem yani vücutta ki sudur. Doğru zamanda doğru sürede yapılan detoks sağlıklı beslenme programınıza dahil olursa yağ yakımını arttırır doğru ancak bir kaç gün içerisinde tartıda ki düşüş ile süreyi uzatmaya çalışmak hem kas kayıplarını hem de metabolizmada ciddi zararlara sebebiyet verir. Bir uzman tarafından ihtiyacınız olan detoks programı veya ürünleri iki haftada 1 gün, ayda 2-3 gün, 3-6 ayda 1 hafta süre uygulanmalıdır.Detoks Nedir, Ne Değildir

Detoks diyeti, özünde vücuttaki toksinleri temizlenmeyle başlar. Kafein, zararlı kimyasalların en önemlisidir. Bu yüzden programı uygulanırken, kahve, çay, çikolatalı yiyecekler ve enerji içeceklerinden uzak durulmalıdır. Bu saydıklarımın dışında, alkol ve sigara kullanımına da bir süre ara vermiş olmamız, bizim yararımıza olacaktır.

Hayvansal proteinler, yağ, rafine şeker ve nişasta detoks için yararsız olmakla kalmaz, aynı zamanda büyük bir asidik atık üreterek, temizlenme sürecini engeller. Bu yüzden bu diyet süresince, kesinlikle elimine edilmelidir. En önemli adım, kanı asitleştirecek yiyecek ve içeceklerden tamamen kaçınmak olacaktır. Bu tarz yiyecekler detoks suyu kullanımına başlamadan 1 hafta önce yavaş yavaş bırakılmalıdır. Bu süreçte et, süt ürünleri ve yumurta dâhil olmak üzere, tüm hayvansal gıdalar çıkartılmalıdır. Bunun dışında ekmek, makarna, kek, pasta gibi unlu ürünler ve rafine nişasta detoks boyunca tüketilmemelidir.Detoks Nedir, Ne Değildir

Bu diyetin iki temel taşı taze meyve ve sebzelerdir. Meyvelerin, önemli temizleme ve arındırma özellikleri varken sebzeler daha çok iyileştirici ve tamir edicidir. Her ikisi de alkali yapıcıdır, çok az atık üretirler ve sindirimleri için fazla enzim ve enerji gerektirmez. Meyveler ve sebzeler ayrı tüketilmelidir.

Sakıncalı Olduğu Durumlar

• Organ yetmezliği olanlar

• Hamileler

• Emziklilik

• Yüksek tansiyon

• Yaşlılar

• Diyabet

• ÇocuklarDetoks Nedir, Ne Değildir

DETOKS SÜRECİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

• Süreç boyunca her gün 6-8 bardak su içilmelidir. İlk olarak sabah kalkar kalkmaz 2 bardak içilmelidir. Daha sonra kahvaltı ve öğle arasında, öğle ve akşam arasında da 2 bardak ve geri kalan miktar yatana kadar bitirilmelidir.

• Bu süreçte diğer önemli içecek bitki çaylarıdır. Arınma sürecinde çok önemli destek sağlarlar. Hemen hemen tamamı alkali yapıcıdır.

• Detoks içecekleri ile temizlenmeye başlamadan önce sigara ve alkol tamamen bırakılmalıdır.

• Kafeinli yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır.

• Detoks suyu kullanımı sürecinde bulunduğunuz yeri sık sık havalandırmaya özen gösterin.

• Program boyunca tüketeceğiniz meyve ve sebzelerin taze olmasına özen gösterin.

• Bol miktarda güvenli kaynak ve alkali suyu kullanın.

• Uyanır uyanmaz 2 bardak limonlu su tüketin.

• Kahvaltıdan önce yarım saatlik hafif bir yürüyüş ve derin nefes alma çalışmaları yapın.

• Kuşluk ve ikindi ara öğününde özel hazırlanmış sebze suları tüketmelisiniz.

• Akşam yemeklerini en geç 19.00 da tamamlamalısınız.

• Akşam yemeğinden sonra da yarım saatlik hafif yürüyüşler yararlı olacaktır.Detoks Nedir, Ne Değildir

DOĞAL DETOKS YOLLARI

- Posa, vücudun süpürgesi: Hazırlamaya üşendiğiniz salata veya sofranıza koyduğunuz 1 demet maydanoz, vücudunuzun temizliği için bire birdir. Her gün yeteri kadar posa almak, sebze-meyve tüketmek ve ekmeğin tam buğday unundan olanını tercih etmek, vücudun kendi kendini temizleyebilmesi için harika seçeneklerdir. Kahvaltıda taze nane, maydanoz, domates ve salatalık tükettiğinizde kendinizi toksinlere karşı koruyarak güne başlıyor olacaksınız. Sebze suyu içmek yerine sebze ve meyveleri kabuklarıyla yemenin detoksa daha uygun olduğunu da belirteyim.

- Savaşçı vitaminler: A, C, D ve E vitaminlerini iyice öğrenin. Bunlar sürekli detoks yapmanızı sağlayacak mükemmel vitaminlerdir. Aslında her gün 2-3 porsiyon taze sebze-salata tükettiğinizde, süt içip yoğurt yediğinizde, haftada 3 gün balık tükettiğinizde bu vitaminleri alıyor olacaksınız.

- Düzenli tuvalet alışkanlığı: Her gün düzenli tuvalete çıkanlar, günlük detoksu gerçekleştiriyor. Eğer bu konuda sıkıntı yaşıyorsanız mutlaka öncelikle bu sorunu çözün.

- Uykunuza dikkat edin: Düzenli uyku sizi ayakta tutar. Bu, bağışıklık sisteminizin daha güçlü olması ve gün boyunca kendinizi daha enerjik hissetmeniz demektir. Yani detoksu yapma amacınızla örtüşüyor.Detoks Nedir, Ne Değildir

- İşinize dikkat edin: Mutsuz çalışmak ve mutsuz yaşamak sizi çok ama çok yorar. Sevdiğiniz işi yapmanının vücudunuz üzerindeki olumlu etkileri her gün detoks etkisi yaratır.

- İlişkilerinize dikkat edin: Sadece eşinizle ya da sevgilinizle değil, komşularınızla, arkadaşlarınızla ve işyerindeki insanlarla da sağlıklı ilişkiler kurmak, ruh temizliğinde çok önemlidir.

- Antioksidan içeren besinler tüketin: Soğan, sarmısak ve pırasa gibi besinler değerli antioksidanlar içerir. Her yemekte soğan veya sarmısak tüketiyorsanız kendinizi sürekli koruyor- sunuz demektir.

- Egzersiz yapın: Keşke eskisi kadar hareket edebilsek... Dolaşımı sağlamak ve vücudumuza daha çok oksijen yollamak, bizi güçlendirir, detoksa yardımcıdır. Gün içinde atacağınız 10 adım bile önemli. Haydi, şimdi kalkıp 1 bardak su alın kendinize.

False