GeriModa Trendleri Dar paça geri dönüyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dar paça geri dönüyor

"Her sezonun gözdesi jean'lerde bu mevsim dar paçalar ve ceplerdeki işlemeler öne çıkıyor. Sadece pantolonların değil ceketlerin de boyları kısalıyor."

Gardıroplarımızın vazgeçilmez parçalarıdır jean'ler... Her zevke, her keseye hitap eden jean'ler, yıllar içinde modayla birlikte rengi, şekli değişse de popülerliğinden hiçbir şey kaybetmedi. Günlük yaşamda olduğu kadar geceleri de giyilebilen jean'ler, her kıyafetin de tamamlayıcısı oluyor.

Son moda jean'ler fuarda

Bu sezonda da jean'ler yeni modelleriyle karşımıza çıktı. Geçen yıldan hatırladığımız yıpranmış, yıkamalı modeller devam ediyor. Yamalı, yırtık modeller de var. Güneşte solmuş gibi görünenlerin arasında ise özellikle gri ve beyaz tonlar öne çıkıyor. Ayrıca kısa, dar paçalı ve biraz da yüksek belli modeller geri dönüyor.
İşte bu hafta sonu tüm bu modelleri bir arada görebilme fırsatınız var. İstanbul Dünya Ticaret Merkezi'ndeki fuarda... Bugün ve yarın gezebileceğiniz Jeansworld'05 fuarını 10.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Big Blue'nun yeni koleksiyonunda ince kumaşlardan kapri ve jean'ler, renkli tişört ve dar gömlekler var. Big Blue'da jean'ler 34-79 YTL, kapriler 49-79, jean montlar 69-89 YTL.

Lotus'ta eski ve yıpranmış görünümlü jean'lerin fiyatları 59,5 ile 64,5 YTL arasında değişiyor.

Mavi Jeans'in yeni sezon modelleri, arka ceplerindeki pırıltılı işleme ve motiflerle özellikle geceler için şık bir tercih olabilir. Jean'ler 100-150 YTL tişört ve sweat'ler 18-70 YTL.

"Sezonun gözdesi pırıltılı ve işlemeli jean'ler"

Yaz sezonunun jean modası hakkında konuştuğumuz Mavi Jeans ve Diesel yetkilileri bu yaz pırıltılı ve süslü eteklere, yırtık jean pantolonlara ve kısa ceketlere sıkça rastlayacağımızı, özellikle 80'lerin dar paçasının geri geleceğini söylediler. Yüksek belli modellerin sayısının arttığını ama düşük bellerin yine gençlerin gözdesi olacağını da belirttiler. Ayrıca bize 70'lerden bugüne jean modasının geçirdiği değişiklikleri anlattılar.

Bu sezon seksi görünüm, dar paça ve düşük belin yanı sıra 80'lerdeki gibi yüksek beller, süslü ve pırıltılı mini etekler, yırtık, yamalı pantolonlar ve dar jean ceketler çok moda olacak. Yıpranmış, yamalı, güneşte solmuş, rengi açılmış gri tonlu jean'lerle birlikte renkli dikişli arka cepler, zımba ve düğmelerle canlanan jean'ler de dikkat çekiyor.

Üniseks modeller yerlerini seksi kesimlere bıraktı

70'lerde jean'lerde dar paçadan bol paçaya geçiş yaşandı.

80'lerde yüksek belli, dar ve kısa paçalı jean'lerle asit yıkamalar popülerdi.

90'larla birlikte jean ceket ile yamalı etekler ve yırtık jean'ler ortaya çıktı. Bu dönemde gri, siyah, açık ve koyu yıkamalar da çok popüler oldu. 80'lerin görkemini alaya alan "Grunge", 90'ların başında gençlerin gözdesi haline geldi.

90'lı yılların sonu ve 2000'li yılların başlarında ise jean'lerde detaylar ve temiz görünüm önem kazanmaya başladı. Yine bu dönemde üniseks modası sona erdi; seksi ve düşük belli modeller özellikle genç kızlar tarafından çok beğenildi.

Replay'deki kısa yarış ceketleri, mini etekler ve yıpranmış görünümlü jean'ler özellikle gençlerin seveceği türden. Replay'de jean'ler 240-270 YTL, ceketler 350-570 YTL arasında.

Bu sezon eskitilmiş jean'ler ve özellikle gri renk öne çıkıyor.

Levi's yaza dar paçalı ve yırtmaçlı modelleriyle giriyor. Levi's'ta jean'lerin fiyatları 69 ile 225 YTL arasında değişiyor.

Lee'nin X-line serisi cep üzerindeki dikişleri ve dar paçalarıyla 80'lerin modasını geri getiriyor. Lee jean'ler 75-170 YTL.

Colin's, yaz için hazırladığı mini jean elbiseleriyle ve bol pantolon kesimleriyle hem erkeklere hem kadınlara hitap ediyor. Colin's'te jeanler 60-120 YTL, kapriler 40-80YTL.

Yelken bezinden bugünkü jean'e

İlk jean, 1847 yılında 17 yaşındaki Levi Strauss tarafından kahverengi bir yelken bezinden yapıldı.

1860'lı yıllarda jean kumaşı indigo boyalı ve pamuklu kumaşa döndü. Denim pantolonlarda ilk defa metal zımba kullanıldı.

1873 yılında Levi Strauss ve J. Davis metal zımbaların patentini alarak aynı yıl jean üretimine başladılar. 1873 jean'lerin doğum yılı olarak kabul ediliyor.

1930'larda western'lerdeki kovboyların jean'lerle dolaşması, Levi's pantolonların John Wayne, Gary Cooper gibi ünlülerin üzerinde görünmesi ile jean statü atladı. Artık sadece işçilerin kıyafeti olarak görülmüyordu.

Jean'in, denim kumaşının Avrupa'ya yayılması ise II. Dünya Savaşı'ndan sonra oldu. Amerikan askerlerinin jean'leri savaş sonrasında Avrupalı üreticilerin de gözdesi olmuştu.

1970'ten sonra ilk defa jean'lerde taşlama yöntemi uygulanmaya başladı. Jean'ler eskitildi.

False