GeriBitki Bakımı Çiriş Otu Nasıl Yetişir? Çiriş Otu Türkiye'de En Çok Ve En İyi Nerede Yetişir Ve Nasıl Yetiştirilir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çiriş Otu Nasıl Yetişir? Çiriş Otu Türkiye'de En Çok Ve En İyi Nerede Yetişir Ve Nasıl Yetiştirilir?

Çiriş Otu Nasıl Yetişir? Çiriş Otu Türkiye'de En Çok Ve En İyi Nerede Yetişir Ve Nasıl Yetiştirilir?

"Çiriş otu, son zamanlar da duymaya başladığımız ve adından sıklıkla söz ettiren bir bitkidir. Sağlık için oluşturduğu faydalar göz önüne alındığında birçok kişi tarafından tüketilmek istenen ve araştırılan bir bitki olarak dikkatleri çekmektedir. Birçok kişi çiriş otu nerede yetişir? Çiriş otu nasıl yetiştirilir? Gibi soruların cevaplarını sizler için tüm detayları derledik."

 

Çiriş otu, yabani bir pırasa türü olarak satılmakta olan bir sebzedir. Oldukça fazla beğenilmekte ve tüketilmekte olan bir sebze olarak son dönemlerde araştırılmaktadır. Çiriş otu aynı zamanda birçok farklı isimle daha bilinmektedir. Dağ pırasası, kirkiş otu, çiviş, sarızambak ve çiviş olarak da bilinmektedir. Faydalı olduğu için tüketilme oranı yüksek olan bir sebzedir.

 

Çiriş Otu Nasıl Yetişir?

Çiriş otu, yabani bir sebze olma özelliğine sahiptir. Özellikle de Anadolu da yıllardan beri dağlarda kendiliğinden yetişmekte olan bir bitki olma özelliğine sahiptir. Kendiliğinden yetişebilen yabani bir tür pırasa olarak bilinmektedir. Doğu Anadolu'da yıllardır doğada yetişmekte ve bulunmakta olan bir türdür.

 

Çiriş Otu Nerede Yetişir?

Çiriş otu özelikle Doğu Anadolu bölgesinde yetişmekte olan bir bitki türüdür. Aynı zamanda Güney Doğu Anadolu bölgesinde de yetişmektedir. Çiriş otu aslında Anadolu da pek çok yerde yetişebilen bir sebze olarak oldukça önemli bir yere sahiptir. Çiriş otu, Akdeniz bölgesinde ve Ege bölgesinde sık olarak bulunan bir bitki türüdür. Birçok faydası bulunan çiriş otu, kendiliğinden yetişebilmekte olan bir yabani bir bitki türüdür.

 

Çiriş Otu Türkiye'de Nerede Yetişir ve Yetiştirilir?

Çiriş otu, Mart ve Nisan aylarında ortaya çıkmakta olan bir yabani bitkidir. Sebze olarak tüketilmekte olan çiriş otu, aynı zamanda oldukça lezzetlidir. Sade olarak yenebildiği gibi yemeği de yapılarak tüketilebilmektedir. Ülkemizde hemen hemen tüm yörelerde yetiştiği bilinmekte olan çiriş otu özellikle Anadolu'nun doğu kesimlerinde daha fazla yetişmektedir.

 

Çiriş Otu En Çok ve En İyi Nerede Yetişir ve Yetiştirilir?

Çiriş otu, sağlığa olan faydaları ile bilinmekte ve oldukça fazla olarak tüketilmektedir. Elbette lezzetinin güzel olmasının da bunda bir faydası vardır. Çiriş otu, ülkemizde Doğu Anadolu, Güney Doğu Anadolu, Ege ve Akdeniz bölgesinde yoğun olarak yetişmekte olan bir bitkidir. Çok fazla yerde yetişmekte olan çiriş otu ile yapılabilecek birçok yemek çeşidi de bulunmaktadır. Sağladığı faydalar göz önünde bulundurulduğunda birçok kişi tarafından tüketilmesi tercih edilen bir sebze olma özelliğine sahiptir.

 

False